Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

první letošní řádná schůze začala v úterý 19. ledna. Úvodem, po schválení programu, nás ministr zdravotnictví informoval o očkovací strategii obyvatel, pomocí které bude dosaženo co nejrychlejší proočkovanosti v souvislosti s nemocí covid-19.

Dalšími body našeho jednání byly senátní „vratky“. Definitivně jsme schválili takzvaný chráněný účet pro dlužníky v exekuci, zákon o evidenci skutečných majitelů, zákon o prověřování zahraničních investic, daňové zvýhodnění pro dárce na dobročinné účely. Rozhodli jsme o tom, že vyhlášky obcí a krajů budou v jedné sbírce. Tyto předlohy musí ještě podepsat prezident republiky.

Projednali jsme dva zákony ve třetím čtení.

V zákoně o potravinách jsme odhlasovali, že dozor nad provozovnami otevřeného typu (například restauracemi a kavárnami) přejde z hygienických stanic na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních budou muset od příštího roku prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v České republice. Například tyto potraviny: vejce, med, květák, zelí, česnek, čerstvé i chlazené maso hovězí, vepřové a skopové, řepkový, slunečnicový olej, mléko, sýry a tvaroh. Zákon nově zavádí tresty za prodej potravin dvojí kvality.

Druhým schváleným zákonem je zahrádkářský zákon. Zákon upravuje postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Upravuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Schválené zákony budou zaslány do Senátu.

Projednali jsme tři zákony ve druhém čtení.

Novelu zákona o České národní bance, novelu zákona o zaměstnanosti (kurzarbeit) a novelu zákona o pozemních komunikacích.

Přivítali jsme dva nové poslance, poslankyni Jaroslavu Puntovou (ANO 2011) a poslance Jana Jakoba (TOP 09).

Kromě vrácených zákonů ze Senátu (přijali jsme je nadpoloviční většinou všech přítomných poslanců) jsme jednali v omezeném formátu.

Radek Vondráček

Anketa

Máte představu kolik návrhů zákonů bylo od začátku volebního období doposud předloženo? Zkuste si tipnout ... pro zajímavost: ve stejném období předešlého volebního období to bylo 571 návrhů.

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Člen Milos Adam

Hlasování


Diskuze

Podle toho, co je zverejneno, tak nas od unora ceka dalsi kolaps v prihladovani. Puvodne jsem rozumnel, ze budou brat lidi 65+ a v ramci nich budou mit ri***ovi prednost. Jenze nyni do toho namichali prioritni skupiny. A jak znam Cesko, tak bude mezi prioritni skupiny zarazeno 11 milionu lidi.

Kdyz tak opatreni ve smyslu: povinnost dodrzovat mimo hromadnou dopravu ve venkovnich i vnitrnich prostorech rozestupy nejmene 2 metry, obchody a sluzby dodrzovat nejmene 15 m2. Pobyt ve vnitrnich prostorech dodrzovat pouziti rousek na zakryti nosu a ust. Za nedodrzeni sankce xy obcan, yz prav.os.

Je silene, jak jsou opatreni neprehledne a kdyz je jeste kazdy ministr, namestek a politik komentuje jinak. Musi to byt jednoduche, srozumitelne, aby to pochopil kazdy. Jinak to nebudou lidi dodrzovat.

Prusvih u nas je, ze ignorujeme jakakoli doporuceni. A zakazy pokud mozno po svejkovsku obchazime. Osobne bych schvaloval omezeni pohybu. Ale nesouhlasim s uzavrenim malych obchodu. Proste 15 metru ctverecnych na osobu a pri poruseni do konce spravniho rizeni zavrit. Jednoduche.

Je jedno, zda se dani hruba, nebo superhruba mzda. Dulezita je procentni sazba v jednotlivych pasmech. Osobne si myslim, ze by mela byt sazba dane znacne progresivni.

Kritickou infrastrukturu by mel vlastnit stat a mel by zajistit, aby vse, co je potreba v krizi a valce ovladal. Takze nektere vlastnictvi i firem z EU je ri***em jak hrom. Videli jsme, co se delo a deje s kovidovou krizi. Stat totalne selhal a EU, skoda slov.

Proboha - dnes se snad uz vse eviduje eletronicky.

Bude se omezovat stat (doufam), tak by se mely omezovat i obce i kraje.

Je treba zajistit vymahatelnost prava. Pokud otec, ne matka dluzi vyzivne na decko, musi stat s maximalni rychlosti a tvrdosti zajistit majetek dluznika a zpenezit jej. Dnes, kdy dluznik zaplati vzdy po 2 mesicich 500 a je v pohode je trapne.

Ano, rozumny napad. Ale jen pokud pujde o dluzne pokuty po dobe splatnosti. A platit to musi i pro cizince. Zduraznuji - za nezaplacenou pokutu po dobe splatnosti!!!.

Jen dotaz - proc se asi v roce 1990 tak spechalo na zruseni CSN na potraviny? Retezce, ktere se sem tlacily, tak moc dobre umely lobovat za sve zajmy. A vedely co delaji.

Hlasoval jsem ANO. Ale zahranicni retezce maji takovou silu a moc, ze proti nim nema sanci ani EU, ani CR.

EU na to skutky kasle, slovy vaha. K cemu je treba ta vykonna cestovni kancelar Frontex, ktera dovazi nelegalni migranty. Proc EU i CR podporuje najemne politicke neziskovky, ktere cini to same. A tomu se musime branit.

Vzdalenost mezi sedadly je zoufala a lidi nad 180 cm vysky doslova trpi. A ono s mezerami mezi sedadly je to stejne i u autobusu. Proste jde jen o kseft. Na pohodli a zdravi lidi se ohled nebere.

Kratkodobe pronajimani bytu turistum je podnikani. Pro bytove jednotky na trvale bydleni jsou jine pozadavky, nez na hotely. Tam je vetsi provoz, hluk, opotrebeni prostor, spotreba energii. A to vse na ukor ostatnich. Pohyb cizich lidi po dome je i ri***o bezpecnostni

Je treba bud poplatky zrusit, nebo lepe zrusit Ceskou, tedy jejich televizi. Jiz nekolik roku neni ani trochu objektivni. Spis by se melo rict, ze jeji vysilani je spise zamerene proti . Proste hrstka lidi si za penize obyvatel uzurpuje zadarmo celou televizi.

Osobně jsem přesvědčen, že kritickou infrastrukturu by měl vlastnit ze 100% stát, nebo obce se zákazem jakkoli prodat.

Hlasoval jsem ANO. Ale už teď je vidět, že některé orgány to docela zneužívají, nákup přes známe,.... a jiné zase úspěšně čekají a budou neskutečně překvapení z toho, že bude druhá vlna pandemie a tím i krize a budou moct být slavní, jak draze nakoupí.

Jen se tím posílí neplacení výživného. Vždy se najde dost chytráků, kteří to budou zneužívat. Je třeba zajistit vymahatelnost výživného. Klidně kdo neplatí, sebrat řidičák, sebrat pas, zákaz jakýchkoli dávek, dotací. Prostě zajistit demokracii i dětem a ne neplatičům.

Smysl ma jedine zrusit Senat. Vznikl proto, aby pri rozdelovani republiky byli zabezpeceny tepla mistecka pro byvale poslance. A dnes je z nej odkladiste zbytecnych, ktere tim, ze dela svoji zahranicni politiku jen republice skodi.

Puvodne mel zamestnavatel povinnost zajistit zamestnancum teple stravovani. Od toho se upustilo. Stravenky jsou jenom kseft, ktery nic neresi. Lide za ne stejne nakupuji v supermarketech a restaurace zdrazuji podle ceny stravenek nejvetsich zamestnavatelu v oblasti.

Dopadne to jako s cipy u psu. Fuserina non plus ultra. Stat donutil lidi kupovat cipy pro psy. Ale nikoho nenapado zridit celostatni evidenci a ani povinnost cisla cipu nekde evidovat. Obavam se, ze statni sprava umi za IT jen dobre utracet. Ale neumi ji efektivne pouzivat.

Dopadne to jako s cipy u psu. Fuserina non plus ultra. Stat donutil lidi kupovat cipy pro psy. Ale nikoho nenapado zridit celostatni evidenci a ani povinnost cisla cipu nekde evidovat. Obavam se, ze statni sprava umi za IT jen dobre utracet. Ale neumi ji efektivne pouzivat.

Kdyz je krize, mel by setrit stat i obce. Chovat se, jako by krize nebyla a utracet se mi nezda moudre. Kdyby se tak chovali obcane, nazveme je nezodpovednymi.

Stat ma zajistit vymahatelnost vyzivneho treba drastickymi metodami. Automaticka exekuce po 3 mesicich neplaceni a to i kdyz ty 3 mesice nebudou navazovat, odebrani ridicskeho prukazu, soudem stanovene verejne prospesne prace, a povoleni, ci spise narizeni zverejneni na uredni desce.

Vláda pracovala a pracuje dobře. Už dnes je ale vidět, jak by se rádi napakovali na pomoci lidé i firmy, kteří netvořili zisk - a teď chtějí hodně a hodně. Jinak žaloby na stát o náhradu - fakt si někdo myslí, že za to může vláda ? Jejich kroky jsou vynucené. To aby hasiči nehasili, vyplaví sousedy

Typické, jak se manipuluje s čísly. Jsou tady skupiny, které už 2 - 3 generace nepracují a nic se neděje. Žijí lépe jak někteří pracující. Na druhou stranu by odbory měly pomoci, aby hodně lidí nedělalo za minimální mzdu. U nás je zkrátka někdy výhodnější nepracovat. A politici na to kašlou.

Za tohle mohou jednoznačně politici. Péče o půdu nulová, zabírá se stále zemědělská půda pro sklady, montovny. Pravidla jsou taková, že nutí zemědělce nepěstovat plodiny zlepšující půdu, není chlévská mrva, nepěstují se brambory, a mrkněte, jak se orá - po spádnici často, nebo jak se seje a sází.

Se obávám, že to obchodní řetězce obejdou, jako konečně vždy. Je třeba dotovat české zemědělce. Ale nikoli za hektar, ale za litr mléka, kilo vepřového, kilo hovězího, kilo skopového, kilo jablek, kilo zelí, ..... a vždy tak na 3 roky dopředu zveřejnit, jaké budou podmínky.

Protoze jsme v Cesku, je nutna nasledna prisna kontrola a vyvozeni pripadne odpovednosti. Bohuzel je to o moralce.

Kuloáry
09.06.20

Ja si myslel, ze mame jednu zahranicni politiku. A ted se dozvidam, ze zahranicni politiku ma i Praha a dalsi zahranicni politiku dela Senat. Alespon to tvrdil nekdo ze Senatu. Takovej ten malej a jezatej. Nevim jak se jmenuje, a ani mne jeho jmeno nezajima.

Vláda reagovala poměrně dobře. Dopady na zdraví lidí byly minimální !! Snaha pomoci podnikatelům taky. No a že nyní halda politiků ječí, že by se mělo rozdávat víc a diví se, že to bude muset někdo zaplatit, tomu nerozumím. A teď je třeba prošetřit, kdo kradl a připravit se na další vlnu pandemie.

Nejsem si jist, zda cesta stanovením procent je správná. Podle mne jedině dlouhodobé dotace zemědělcům za stanovené produkty (mléko, vepřové maso, hovězí maso, brambory, kukuřice,..... ale třeba i chmel, med,...) které jsou potřeba pro soběstačnost v mezích možností.

Zajimave, jak se zde obhajuje, ze nelze brat k odpovednosti, kdyz lidi porusovali "jen" doporuceni Vlady, aby necestovali, a dnes zase lidi a partaje jeci, ze by vlada nemela zakazovat, ale jen doporucovat. Tak nevim, co jsme za spolecnost.
Jinak vlada udelala hodne. Nekdy az zbytecne.

Osobne si myslim, ze by mela byt pouze dan z prodeje. Tam prodavajici ziskava penize a z toho by mel platit. Ale nemelo by se to tykat prodeje obydli mezi obcany a urcene k bydleni dlouhodobe i treba chaty. Jinak prodej na podnikani, prodej podnikajicim by mohl byt danen.

Vzdy bude mnozstvi odpadu, ktere se bude muset nekam skladkovat. A pak to dopadne ze cast obcanu bude vyvazet do lesa, nebo nekam do prirody. A nebo jak je to dnes s Nemeckem. U nas se zalozi s. r. o. na bileho kone, tam se naveze odpad, dnes z Nemecka, pozdeji od nas. Firma zkra****e a.

Chudsi lide se nebudou moci obratit na soudy. Proste na to nebudou mit. Spravedlnost dostupna pro chudsi nebude.

Superhruba mzda je jen zpusob vypoctu. Jednotna dan neni dobra vec. Mela by byt progresivni. To same by mela byt vetsi u osob, ktere nemaji deti.

Dulezita rozhodnuti pochazi z jednani Rady obce. Na to se zapomina.

Protoze se s mladzi lepe manipuluje, pro nektere neuspesne strany je to zajimave. Volit by meli lide, kteri maji zivotni zkusenosti. Nebo jeste lepe lide, kteri plati dane teto republice.

To ne. 30 dnu je dostatecnych. Spise bych privital navrh na zruseni Senatu. Urcite neplni puvodni myslenku "rada starsich a moudrych bez ohledu na politickou prislusnost"

Myslim, ze stavajici predpisy postih v dostatecnem rozsahu umoznuji. Je treba vyuzivat to, co jiz je a ne delat na kazdou malickost nove predpisy.

Nikdo by nemel mit pravo na nase obcanstvi. Ceska republika by mela peclive vybirat, kdo u nas bude moci zit a kdo ziska ceske obcanstvi.

Kdyz mame po letech za ombucmana rozumneho cloveka, tak by ho prazska kavarna nejradeji zrusila. Kdyz tam sedela aktivistka, tak jim to nevadilo.

Obavam se, ze tim se snizi moznosti pro chudsi lidi a zvysi pro bohate, pro ktere bude vyhodne vse zalovat.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..