Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí

59 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


59 %

Váš názor nás zajímá

Budou ekologicky udržitelné alternativy zakázaných plastových výrobků cenově přijatelné?

Transpozice směrnice o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí Návrh stanovuje příslušná práva a povinnosti výrobců (resp. osob uvádějících obaly nebo obalové prostředky na trh nebo do oběhu), a vztahuje se na celou řadu plastových výrobků. Návrhem zákona předně dochází k zákazu uvádění některých vybraných plastových výrobků na trh a do oběhu. Podmínkou pro zákaz daného druhu vybraného plastového výrobku byla vždy dostupnost vhodné a udržitelnější alternativy, která je též cenově přijatelná. Zákaz se vztahuje především na jednorázové plastové výrobky – plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky), talíře, brčka, vatové tyčinky, tyčky k uchycení a podpěře balónků, nádoby a nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu, a také výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Nad rámec směrnice je stanoven termín, do kdy lze dané vybrané plastové výrobky uvádět do oběhu (umožňující podnikatelům „doprodat“ naskladněné plastové výrobky standardním způsobem).

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (23) Hlasuji pro NE (16) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Ano ale je třeba se více zaměřit na recyklaci plastů

Podle výsledků zkušených týmu na recyklaci plastů se zdá, že víc je zajímá jejich bádání nad tím co jinde je již vyřešeno a jejich teplá místečka s pevnými platy.

Milos Adam
13.04.21

Zakazat neco, kdyz nemam rozumnou nahradu. Byly papirova a obilni brcka. Byly papirove tacky pod burty, ale sklenice sklenene, talire kamenina, porcelan, pribory kovove. Ale nechce se umyvat, tak je vse na jedno pouziti. Mleko take bylo ve skle, nebo nalevane do konvicek.

Obávám se, že současný trend, kdy nemáte v práci „kantýnu“ a objednáte si z restaurace nebo rychlého občerstvení, vyhazujete po obědě minimálně 4 plastové obaly.
Přinést svačinu jen v ubrousku, oběd v jídlonosiči? Nato bychom museli začít studovat vysokou školu Green Deal.

No tak to nebudou. Zatím všechno, co je ekologické, tak je dražší než neekologické. Ale ekologii musíme respektovat. Od toho existují dobře placené týmy odborníků, aby spočítali a vyhodnotili, co je přínosnější a navrhli parlamentu nový zákon.

Daleko více je třeba se zaměřit na vyšší zpracování těchto výrobků, včetně nutné recyklace!

Ještě bych rád dodal, že tanečky okolo dotací, pokud budou existovat, jsou marné.

Nějak se mi to vytratilo, nebo jsem neuložil. Ale jen poznámka. Nahrazování plastových tašek papírovými sáčky není zrovna nejekologičtější řešení! Ona se na kg papíru potřebuje řádově 1.100 l vody. Přesto, že se většina vrací do systému, je to na vodní zdroje náročné!

O nějakých dotacích v zadání není zmínka a cenově to jistě přijatelné není ale to je tak všechno co s tímto můžeme dělat obzvláště pokud se jedná o potravinářství a zdravotnictví které nelze obejít. Jedině, jak jsem psal v jiném vlákně, ešus a lžíci stále sebou.

Problémem všeho EKO je, že se stal velkým kšeftem. Je potřeba jasně říkat lidem, že to bude hodně drahé. A dotace? Ty jsou jen příspěvkem k tržním cenám. Takže drahé to bude. A zaplatí to každý z nás.

Otázka není vůbec zda to bude cenově přijatelné. Pokud to tak EU rozhodne, tak to nebude pro lidi k diskuzi a všichni to budou muset přijmout, protože výrobci to přestanou vyrábět. Každý bude mít jenom volbu koupit či nekoupit to v tom novém obalu a jestli je ochoten to zaplatit.

Hlasovala jsem pro NE, protože těžko bude možné vše nahradit papírem a textilem a sklo je příliš těžké a neskladné. Souhlasím s panem *****kem, že v některých situacích je plast nenahraditelný. Obávám se, že náhrada plastů zboží a služby neúměrně zdraží.

NE. Při stravování v bufetech nebo venkovních akcích je jednorázové nádobí a příbor asi jediný způsob, jak se nenakazit. Hygiena je zde nízká.

Cenově asi nebudou přijatelné, ale před používáním plastů zde také nebyly. Nicméně poškození planetárního ekosystému je tak velké, že není možné problém posuzovat jen penězi.

Ano, neboť je již situace neudržitelná. Vše z plastu, stačí záběry z televize pobřeží apod.

Ano, neboť je již situace neudržitelná. Vše z plastu, stačí záběry z televize pobřeží apod.

Měly by být cenově přijatelné, i za cenu určitých dotací státu! Je to celospolečenský problém...

Hlasuji pro ano, ale jen proto, že není třetí alternativa!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..