Vážené členky a členové Senior parlamentu,
po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.
Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.
A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.
Váš
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Budou ekologicky udržitelné alternativy zakázaných plastových výrobků cenově přijatelné?
Transpozice směrnice o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí Návrh stanovuje příslušná práva a povinnosti výrobců (resp. osob uvádějících obaly nebo obalové prostředky na trh nebo do oběhu), a vztahuje se na celou řadu plastových výrobků. Návrhem zákona předně dochází k zákazu uvádění některých vybraných plastových výrobků na trh a do oběhu. Podmínkou pro zákaz daného druhu vybraného plastového výrobku byla vždy dostupnost vhodné a udržitelnější alternativy, která je též cenově přijatelná. Zákaz se vztahuje především na jednorázové plastové výrobky – plastové příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky), talíře, brčka, vatové tyčinky, tyčky k uchycení a podpěře balónků, nádoby a nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu, a také výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Nad rámec směrnice je stanoven termín, do kdy lze dané vybrané plastové výrobky uvádět do oběhu (umožňující podnikatelům „doprodat“ naskladněné plastové výrobky standardním způsobem).
Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO
(23)
Hlasuji pro NE
(16)
Komentovat
MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.
Věra Térová
02.05.21
Ano ale je třeba se více zaměřit na recyklaci plastů
Jaroslav Frank
13.04.21
Podle výsledků zkušených týmu na recyklaci plastů se zdá, že víc je zajímá jejich bádání nad tím co jinde je již vyřešeno a jejich teplá místečka s pevnými platy.
Milos Adam
13.04.21
Zakazat neco, kdyz nemam rozumnou nahradu. Byly papirova a obilni brcka. Byly papirove tacky pod burty, ale sklenice sklenene, talire kamenina, porcelan, pribory kovove. Ale nechce se umyvat, tak je vse na jedno pouziti. Mleko take bylo ve skle, nebo nalevane do konvicek.
Zdenek Roman
13.04.21
Obávám se, že současný trend, kdy nemáte v práci „kantýnu“ a objednáte si z restaurace nebo rychlého občerstvení, vyhazujete po obědě minimálně 4 plastové obaly.
Přinést svačinu jen v ubrousku, oběd v jídlonosiči? Nato bychom museli začít studovat vysokou školu Green Deal.
Miroslav Pospíšil
13.04.21
No tak to nebudou. Zatím všechno, co je ekologické, tak je dražší než neekologické. Ale ekologii musíme respektovat. Od toho existují dobře placené týmy odborníků, aby spočítali a vyhodnotili, co je přínosnější a navrhli parlamentu nový zákon.
Josef Kreutzer
12.04.21
Daleko více je třeba se zaměřit na vyšší zpracování těchto výrobků, včetně nutné recyklace!
Lubomír Sazeček
23.03.21
Ještě bych rád dodal, že tanečky okolo dotací, pokud budou existovat, jsou marné.
Lubomír Sazeček
23.03.21
Nějak se mi to vytratilo, nebo jsem neuložil. Ale jen poznámka. Nahrazování plastových tašek papírovými sáčky není zrovna nejekologičtější řešení! Ona se na kg papíru potřebuje řádově 1.100 l vody. Přesto, že se většina vrací do systému, je to na vodní zdroje náročné!
Ladislav Kašpar
16.03.21
O nějakých dotacích v zadání není zmínka a cenově to jistě přijatelné není ale to je tak všechno co s tímto můžeme dělat obzvláště pokud se jedná o potravinářství a zdravotnictví které nelze obejít. Jedině, jak jsem psal v jiném vlákně, ešus a lžíci stále sebou.
Zdeněk Škromach
03.03.21
Problémem všeho EKO je, že se stal velkým kšeftem. Je potřeba jasně říkat lidem, že to bude hodně drahé. A dotace? Ty jsou jen příspěvkem k tržním cenám. Takže drahé to bude. A zaplatí to každý z nás.
Petr Kudrnáč
02.03.21
Otázka není vůbec zda to bude cenově přijatelné. Pokud to tak EU rozhodne, tak to nebude pro lidi k diskuzi a všichni to budou muset přijmout, protože výrobci to přestanou vyrábět. Každý bude mít jenom volbu koupit či nekoupit to v tom novém obalu a jestli je ochoten to zaplatit.
Miroslava Kapalová
02.03.21
Hlasovala jsem pro NE, protože těžko bude možné vše nahradit papírem a textilem a sklo je příliš těžké a neskladné. Souhlasím s panem *****kem, že v některých situacích je plast nenahraditelný. Obávám se, že náhrada plastů zboží a služby neúměrně zdraží.
Vratislav Kozák
02.03.21
NE. Při stravování v bufetech nebo venkovních akcích je jednorázové nádobí a příbor asi jediný způsob, jak se nenakazit. Hygiena je zde nízká.
Jiří Kroutil
02.03.21
Cenově asi nebudou přijatelné, ale před používáním plastů zde také nebyly. Nicméně poškození planetárního ekosystému je tak velké, že není možné problém posuzovat jen penězi.
Miloslav Svozil
02.03.21
Ano, neboť je již situace neudržitelná. Vše z plastu, stačí záběry z televize pobřeží apod.
Miloslav Svozil
02.03.21
Ano, neboť je již situace neudržitelná. Vše z plastu, stačí záběry z televize pobřeží apod.
Bohdan SALVET
02.03.21
Měly by být cenově přijatelné, i za cenu určitých dotací státu! Je to celospolečenský problém...
Lubomír Sazeček
02.03.21
Hlasuji pro ano, ale jen proto, že není třetí alternativa!