Slovo úvodem

Vážení členové Senior parlamentu,
milí přátelé,

po delší době bych Vás rád pozdravil a poděkoval Vám. Je Vás tu přes 200, pokořili jste hranici počtu poslanců v Poslanecké sněmovně. Vy všichni jste tu za sebe, diskutujete poctivě svým jménem, nikoli skryti za smyšlenou internetovou identitu. Vážím si Vašeho nadšení, Vašich názorů, které se nebojíte říct nahlas.

A zcela upřímně, cítím vůči Vám dluh. Vzhledem k Vaší aktivitě, kterou zde vyvíjíte, je potřeba, aby Vám Senior parlament nabídl víc. Aby byl aktuálnější, lépe s Vámi komunikoval, pravidelně nabízel nové podněty, informoval Vás o akcích ve Sněmovně - zkrátka aby tu nebyla nuda. Tým správců Senior parlamentu ale chystá postupně řadu dalších úprav, věřím, že budete mile překvapeni.

Těším se.

Radek Vondráček,
Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky

Anketa

Budete během letošního léta na dovolené/výletě

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Změna zákona o podporovanýcn zdrojích energie

100 %

Znění návrhu

Vládní návrh změny zákona o podporovaných zdrojích energie


100 %

Váš názor nás zajímá

Domníváte se, že by měla být snížena podpora solárních elektráren podle ukazatele vnitřního výnosového procenta?

Cílem návrhu je zavést nástroje a také opatření požadovaná Evropskou komisí, která přispějí k plnění nových cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE) do roku 2030. Návrh počítá s kontrolou tzv. překompenzace, která v praxi znamená posuzovat ziskovost podporovaných elektráren přes tzv. vnitřní výnosové procento. Díky snížení podpory pro solární elektrárny ušetří stát a poplatníci až 10 miliard korun ročně. Další novinkou, kterou návrh přináší, je aukční mechanismus podpory pro nové obnovitelné zdroje. Jedná se např. o nastavení výše podpory vysoutěžené z aukcí určené především pro střední a větší zdroje, využívání zeleného hodinového bonusu pro menší zdroje nebo zavedení opatření pro udržení energeticky efektivních současně provozovaných výroben elektřiny a tepla v provozu.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (33) Hlasuji pro NE (0) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Josef Palan
07.08.20

Ano a ušetřené prostředky ze snížení vynaložit na vývoj a výzkum alternativních zdrojů energie.

A tenkrát nastal prudký nárůst výstavby. A kdo v tom měl svůj zájem se možná časem dozvíme. Já žádnou elektrárnu nevlastním. :-)

Pane Svozile, podpora alternativních zdrojů energie je v naprostém pořádku. Ten problém u nás vznikl v době Topolánkovy vlády, kdy nesnížili podpory, když ceny komponent solárních elektráren z Číny klesly asi na třetinu.

Zajímejte se o to, komu ty výnosné FVE-parky patří a nebudete se stačit divit. Kapři si rybníky nevypustí. Na toto se ovšem "zneužití informací v hospodářském styku" nevztahuje nebo nestíhá? Proč asi?

Jinak naprosto souhlasím s p.Svozilem

Myslím,že už té lumpárny bylo dost,dělal jsem též energetika a vím o kolik vzrostla podpora obnovitelných zdrojů to byl zločin tehdejší vládní garnitůry myslím,že to byl r.2006 neb 2007

Podpora solárním baronům už by se mohla zrušit. Dostali víc, než si zaslouží!

No prosim. Něco užitečného pro našince z pera EU, všichni jsou pro, přesto je zde zmiňováno postižení osýpkami.

Ano naprostý souhlas s panem Svozilem. Zde je řečeno za kterých vlád tento nešvar vznikl. Baroni si mastí kapsu a běžný lid jejich brebendy platí.

Josef Geier
11.07.20

Parlament je nejvyšší zákonodárný orgán a může cokoliv v zákonech upravit nebo je i zrušit. To by asi vyžadovalo podrobnější přípravu poslanců a nejen jejich stranickou poslušnost. A kde je snaha po odpovědnosti poslanců za jejich rozhodnutí?

Jak jsem uvedl SAMOZŘEJMĚ ANO, musím reagovat na p. Škromacha, který uvádí, že se nemůže rušit bez náhrady. Může, byl to obrovský podvod na lidi, a zřejmě mnoho politiků za vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL si na tom namastili kapsu a nyní se bojí o své prebendy. Nemáte na tom p. Škromach také zásluhu???

Nemůžete věci rušit a způsobit tím lidem škodu bez náhrady. To se velmi mýlíte.

Zrušit se dá všechno,k tomu musí být trochu odvahy a především vůle určitého počtu poslanců, kteří to prosadí.Jenže takoví se málo kdy sejdou a proto změny, nebo zrušení se nekoná. Možná až po volbách, které by vyhralo SPD, což je utopie,nebo defenestrace, ale to již není moderní. Škoda

ANO. Podpora solárním baronům byla zřejmě záměrně provedena za účasti našich poslanců a senátorů, kteří by za ni měli nést odpovědnost, a my platíme jak bl.... Bude tomu vůbec konec, dá se to zrušit???

Tato podpora musela být od samého počátku mířená již ke stávajícím velkým baronům a proto nepřinesla očekávanou slevu na dodanou KWH, a snížení podpory v rámci zákonů bude spíš formální

Ekologie vůbec není levná záležitost. O důvodech můžeme diskutovat. Ono ekologičtí aktivisté často zapomínají říkat občanům, že to bude drahé a zaplatí to samozřejmě občané.

Samozřejmě že ano. Každý jsme si mysleli, že budeme platit míň za elektřinu, ale bohužel, platíme čím dál víc. A stojí to i stát šílený peníze, nehledě, že se zničila půda, a vzhled krajiny. A baroni si hezky bačují!

Ještě pro doplnění: K výpočtu vnitřního výnosového procenta se dá přistoupit "tvůrčím" způsobem a pořádně jej snížit (naopak, když se žádá o úvěr, tak zase zvýšit).

Je už sice pozdě, ale ještě se něco zachránit dá. Podpora solárních elektráren je nesmyslně vysoká. Pokud vidím, že na Hané se místo obilí *****uji sluneční kolektory, tak je mi z toho smutno. Vidím určitý problém s výpočtem vnitřního výnosového procenta.

Tak pochopitelně. Každá koruna dotace od daňových poplatníků nebo od odběratelů musí mít svůj význam a svoji efektivitu.

Podpora solárních elektráren je od začátku nepřiměřeným obohacováním jejich majitelů!

Souhlasím s panem Salvetem, také mám osypky, když slyším o aktivitách vycházejících z lůna EU. V mých očích nemá EU dobrou pověst i kdyby se rozkrájela.

Bohužel, jak slyším "obnovitelné zdroje" a k tomu "opatření požadovaná Evropskou komisí", mám prostě obavy, zda celá akce vůbec něčemu přispěje. Zvláště, když zvážíme ty "daleké výhledy" a úspěchy EU v minulosti, když něco řešila "komplexně a koncepčně".

Solární elektrárny jsou určitě potřebné. Podpora by měla být přiměřená změnám cen komponent elektráren. Což se v minulosti moc nedělo.

Podle mne by neměla být jenom snížena,ale úplně zrušena!!!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..