Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel

80 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


80 %

Váš názor nás zajímá

Jaký bude mít přínos nová povinnost zadavatele veřejných zakázek nakupovat povinné procento nízkoemisních vozidel?

Implementace směrnice, kterou se mění směrnice o čistých vozidlech. Novela směrnice o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel přinese zadavatelům nadlimitních veřejných zakázek povinnost dodržet při pořizování silničních vozidel a určených dopravních služeb stanovené minimální podíly čistých vozidel. Stejná povinnost se bude týkat i zajišťování dopravní obslužnosti kraji a obcemi.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (10) Hlasuji pro NE (41) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Prázdné gesto pro uspokojení Svaté Gréty Švédské.

Ne je již prokázaný význam nízkoemisních vozidel?

Tak diskuze o elektroautech asi bude rezonovat ještě nějaký čas. Většina nás starších je asi bude považovat za nevýhodná z mnoha důvodů. Otázek je totiž mnoho. Co se starými akumulátory, bezpečnostní hlediska, dobíjení etc.! Budoucí generace budou mít co řešit. A surovinová závislost na Rusku?...

...Ta již trvá a dost těžko se jí zbavíme. Problém není v konkurenci, problém je hlavně v opakování bipolarita ve světě. Namísto, aby se po 90. roce situace stabilizovala, vracíme se zpět a jen s opačným znaménkem!

Teď už jenom chybí uzákonění poskytnutí dotace na elektro auto aspoň ve výši 300.000 kč a budeme v Evropě jedničky

Všichni, co touží po elektron autech ,až poznají jejich výhody, tak se jich budou zbavovat a šrotiště budou praskat ve švech

Toto je typický příklad nenápadného a postupného upíjení otcova rumu svéhlavým týnejdžrem. Tak upíjí stát právo na zodpovědnost a svobodu rozhodování. Až to otci bude zjevné, to bude mela!

Milos Adam
13.04.21

Totalni nesmysl, ktery pokrouti trh. Elektroauta - zkuste prejet krcalek, jaky Cesko je. Kde se bude nabijet? Nechceme stavet vykonne elektrarny, ale spotrebu zvysovat ano. Auta na zemni plyn ano, ale zavislost na Rusku ne,....... Je to jen zpusob jak proinvestovat (utratit) u spravnych organizaci.

A jaké jsou emise při výrobě baterií do aut a jejich likvidace ????

Ne. Takové ty všelijaké kvóty a limity nikdy nic moc nevyřešily, akorát nadělaly zmatky a vyžadovaly víc a víc úředníků.

Elektromobily je bum, ale je pro výrobce. Je třeba si i uvědomit, že je malá dojezdnost cca 500 km, což je nic, a dobíjecích stanic je minimum. Nejhorší ale je, že se zatím nikdo nezabývá, aspoň jsem to v médiích nezaznamenal o likvidaci baterií, lithium není vůbec jednoduché zlikvidovat.

Vše povede k sofistikovanějším podvodům, stejně jako v minulých letech, výrobci vozidel se zaměří spíše na podvody s emisemi

Ta povinnost se jeví jako vázaný prodej. Chceš malovaný půllitr, kup si kilo hřebíků a bič! (Utrpení mladého Boháčka)

Já myslím,že zvýšení elektroaut zničí naší ekonomiku úplně.Zvýší se spotřeba elektřiny a ta rapidně podraží a bude nedostatková a tím skončíme v době kamenné!!!

Hlasuji ano, protože jsem součástí společnosti, která si platí za čistotu životního prostředí.

Tato povinnost povede pouze k pokřivení trhu a poškodí drtivou většinu motoristů kteří budou na tyto nízkoemisní vozy nechtěně přispívat .

Jen velký kšeft.

Žádné upřednostňování nízkoemisních vozidel a jak psal někdo níže, ty se musí v tržním prostředí prosadit sama.

Omezení tohoto typu zavánějí lobizmem. Všechny veřejné zakázky musí splňovat podmínky hospodárnosti, účelovosti a efektivity a v tom je řečeno vše.

Nízkoemisní vozidla se musí prosadit sama nižší cenou a výhodnějšími provozními náklady.

Jedná se podle mě o lobistickou snahu snahu výrobců a podporu vlád těch zemí, které mají na svém území tyto výrobce. Především tyto země čerpají a budou chtít čerpat příspěvky a dotace z fondů EU na vývoj elektromobility.

To chce klid. Vývoj i výroba půjde stále směrem k snižování emisí, nakonec to je nutnost. Jen si nesmíme nakládat víc, než uneseme. Tady se budeme škrtit a USA, Čína nebo Indie budou valit emise jako zběsilí!

A proč by zadavatelé veřejných zakázek měli nakupovat jakákoliv vozidla? Současná situace prokázala, že věci lze úspěšně řídit přes internet nebo mobil. Ať úředníci sedí v kanceláři a pilně pracují, cestovat mohou v případě nejnutnější potřeby veřejnými prostředky a k tomu podstatně levněji.

Elektromobilita bez uhlíku a atomu? Asi mně něco uniklo. V které zemi že to je? Německo a Rakousko to určitě nejsou. Rád se nechám poučit.

ANO proto že NSR jde vpřed ale i RAKOUSKO...ELEKTROMOBILITA bez uhlíku a atomu a jde to. Ty řeči že něco nejde jsou o ničem. Kdo chce hledá řešení kdo nechce hledá výmluvy..
C.O
Stanek

Ne, to budou další zmatky a další komplikace. Typický příklad politiky - něco povinně kupte a potom přemýšlejte o tom, co s tím udělat, jak to využít. Nízkoemisní vozidla jsou drahá a je u nich drahý servis. A´t je zadavatel pořídí tam, kde je jejich využití opodstatněné.

Souhlasím s příspěvky pí Hrstkové, Slavíkové a p. Franka... a myslím, že ze zákona to přímo smrdí lobbingem přímo na korupční hnízdo v Bruselu.....

Tak už i zde se projevuje lobing firem , která vyrábějí elektro vozidla, a EU pomalu, ale jistě nás připravuje na zákaz vozidel se spalovacími motory. Opět pomalý, ale jistý diktát.

Jsem proti diktátu EU. Výrobci aut budou tlačení k výrobě nízkoemisních vozidel. Zadavatele veřejných zakázek budou nuceni nakupovat nejen automobily v cenové hladině, která jim to umožní zákonem.

Souhlasím s názorem, že zavádění nízkoemisních vozidel by mělo být prosazováno jinou formou.

Už jako implement. bruselsk. zák. je mi to z principu nesympatické a navíc souhlasím s panem Térem (využití železnic) ale i s p. Hemzalem, Kašparem a Pospíšilem. Pokud nebudeme mít vyřeš. otázku levné energ. která nám do***** užívat nízkoemis. voz. a nevyjdeme ze součas. hospod. krize, =to zbytečné.

Jak pro koho. Pro někoho velký, pro většinu malý nebo žádný. Jsem proti.

Je to trochu zavádějící protože energeticky čisté vozidlo neexistuje. Elektromobilita je slepá kolej ale to už je na jiné téma.

Zásadně nepodléhat diktátu EU. Nedovolme parazitům v Bruselu, aby nám tímto způsobem diktovali umělé zvyšování našich nákladů. Nejefektivnější způsob jak zlepšit ovzduší je zbytečně nejezdit a sedět doma.

Petr Téra
19.01.21

Neznám cestu pro splnění daného úkolu.Domnívám se,že existuje cesta pro zlepšení čistoty ovzduší již dnes.Jedná se o využití železniční nákladní dopravy.Valivý odpor na železnici je 10x nižší, než u vozidel na silnici.Rychlost na železnici je plynulá a nejsou překonávané tak velké výškové rozdíly.

Je to vlastně vázaný prodej a nevhodné podmiňování. Připomíná to Boháčkův (z filmu Utrpení mladého Boháčka) nákup malovaného půllitru, kdy si musel k němu vzít bič a dvě kila hřebíků!

Josef Geier
19.01.21

Energie pro "čistá" vozidla se musí vyrobit a zatím nelze ze 100% využít slunce nebo vítr.

Ekopodmínka dopředu zvýhodňuje konkrétní segment, ale není zcela jasný přínos....

Návrh mi připadá kontraproduktivní. Zavádění nízkoemisních vozidel by mělo být "prosazováno" jinými formami...

Rozhodně NE! Veřejné zakázky by měly nacházet nejvhodnějšího dodavatele, ne podporovat určitou skupinu dodavatelů. Auta sice sníží emise, elektrárny je zase zvýší.

Zákon zvýší náklády všem dopravním podnikům měst a dlším přepravcům. Bohužel jej musíme přijmout jelikož se jedná o aplikaci práva EU. Na druhé straně pomůže k čistotě ovzduší ve městech.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..