Vážené členky a členové Senior parlamentu,
po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.
Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.
A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.
Váš
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Je dostatečně dobře řešena sběrná síť odpadů prostřednictvím AOS?
V červenci roku 2018 vstoupily v platnost čtyři nové směrnice EU, kterými bylo změněno několik stávajících směrnic v oblasti odpadového hospodářství. Tyto směrnice tvoří součást tzv. balíčku oběhového hospodářství. Oblasti, která je předmětem zákona o obalech, se týkají dvě z těchto směrnic: směrnice, kterou se mění směrnice o odpadech, a směrnice, kterou se mění směrnice o obalech a obalových odpadech. Předmětem úpravy navrhovaného zákona je mimojiné nastavení podmínek plnění povinnosti zpětného odběru, včetně stanovení minimální hustoty sběrné sítě, zavedení možnosti určení pověřeného zástupce pro zahraniční osoby uvádějící obaly na trh nebo do oběhu v ČR, úprava způsobu stanovení výše poplatků za sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadů z obalů ze strany autorizované obalové společnosti (dále jen „AOS“) nebo stanovení nových povinností pro AOS (např. provádět tzn. ekomodulaci či ověřování údajů). Dále novelou dochází k úpravě definic, např. doplnění definic kompozitního obalu nebo oxo-rozložitelného plastového obalu, a současně se některé definice uvádějí do souladu se zákonem o odpadech.
Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.
Bohdan SALVET
28.04.20
Zákon by se měl zpřehlednit (by měl být zpřehledněn) - odpadové hospodaření je složité i pro stát, natož pro obyvatele. Je v pozadí cítit bysnys... Snahu obyvatel nelze upřít, ale vše by mělo být víc srozumitelné...
Jaroslav Frank
22.04.20
Každý stát má zákon o zpracování a likvidací odpadů. Jde jen o to, aby zákon byl dodržován a ne měněn podle libo****e EU
Miroslav Šmiřák
04.04.20
Hlasuji Ano, ale hlavně je v odpadovém hospodářství tak komplikovaná a stále se měnící legislativa, EU mění své směrnice a nařízení příliš často a je problém se v nich vyznat a uplatňovat je. Trochu do toho ve firmě dělám a neustále jsme nuceni měnit interní firemní předpisy pro nakládání s odpady.
Vratislav Kozák
22.02.20
Každý stát by měl mít právo likvidovat odpady podle vlasních zákonů. Ne podle směrnic EU.
Jaroslav Vítek
18.02.20
Tato oblast si zaslouží velmi rychlé komplexní řešení, produkce odpadů je vysoká a dosavadní řešení není odpovídající, jednoduché by bylo zatížit spotřebitele poplatky, to není správný směr
Zdeněk Škromach
07.02.20
Všechna další zpřísňování povedou jen k dalšímu zdražování služeb. A zaplatíme to zase jenom my, daňoví poplatníci.
Miroslav Pospíšil
06.02.20
Síť pro sběr odpadu je řešena dostatečně. Je na správci odpadového hospodářství a na zpracovatelích, aby své povinnosti dobře plnili.
Jiřina Šímová
02.02.20
Špatně položená otázka.De facto v jedné větě jsou položené dvě protichůdné otázky.
Ladislav Kašpar
29.01.20
Každé zpřísnění nějakých podmínek či stanovení nových povinností znamená pro AOS také nové finanční náklady. Kdo na to přispěje? No přece my, spotřebitelé. Přece jsme na to dostali od nejvyššího přidáno.
Lubomír Sazeček
28.01.20
Často se čeká na nějaké směrnice EU, jakoby se neuměla nalézt řešení vhodná pro naše prostředí zde, u nás v ČR!