Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o zadávání veřejných zakázek

94 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


94 %

Váš názor nás zajímá

Je nutná úprava zákona o zadávání veřejných zakázek?

Cílem je odstranění nedostatků transpozice zadávajících směrnic vytýkané ČR Evropskou komisí. Změny navrhované v novele jsou nezbytné pro zefektivnění zadávání veřejných zakázek. Další z cílů jsou také zpřesnění některých institutů a vyjasnění pravidel, snížení administrativní zátěže či možnost poskytnout dokumentaci o zadávacím řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zpřístupněním dokumentace v certifikovaném elektronickém nástroji.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (44) Hlasuji pro NE (3) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Sice ANO ale pane Svozile souhlasím s Vámi, máme stejné myšlenky - neopisuji

Hlasuji ANO i když teda nevím proč. Brusel se ale poslouchat musí. V tom jsem stará, moskevská škola.

Milos Adam
13.04.21

Zakon je natolik slozity, ze jej lze napsat vzdy, aby vyhovoval komu je to zadouci. Proc umoznit se firmam s nejasnou vlastnickou strukturo, ktere neplati dane v Cesku, ktere v Cesku dluzi? Na rovinu, to muze vyresit jen vysoka moralka politiku a odpovednych osob. Takze neresitelne.

Ještě bych dodal, že ne v zákoně musí být stanoveno, že veřejnou zakázku nedostane firma, která má komplikovanou a nejasnou vlastnickou strukturu.

Sice ano, ale vždy se najdou lobbisté, kteří si prosadí své vč. poslanců, tak se obávám, že to bude opět mlácení prázdné slámy ve sněmově a v senátu

Úprava není nutná, je jen nutné přesně podle tohoto zákona postupovat, a to ZCELA bez výjimek, včetně trestné odpovědnosti

Jde o implementaci práva EU, zcela jistě ano.

Hlasuji ano, ale není zřejmé, zda ze sněmovny nevyleze zase něco, co bude děravé a spíše zhorší současný stav.

Novelizovat rozhodně ano. Mně to připadá, že stávající zákon je šitý na míru všelijakým lobistům a podvodníkům. Nejhorší je situace, jak jsem se dočetl, u veřejných zakázek z peněz EU. V zákoně musí být stanoveno, kdo přiděluje, a hlavně, kdo to kontroluje.

Milos Adam
02.03.21

Verejnych zakazek by se mely mit zucastnit jen organizace s citelnou vlastnickou strukturou. Organizace, ktere se dopustily ve verejnych zakazkach nekalych praktik, tak by mely byt z verejnych zakazek nekolik roku. Ale nevim, jak si poradit s ucelovymi reorganizacema

Pokud jde o implementaci práva EU, tak není co řešit.

Jsou-li tam nedostatky tak je snad dobré je odstranit. A je dobře, že nás na naše nesrovnalosti někdo upozorní. Podotýkám, že je to vládní návrh.

NE jsme svéprávná republika o rozhodování našich státních zakázek budeme rozhodovat zde v ČR

Souhlasím se zjednusenim
Zákona o zadávání veřejných zakázek.

Hlasuji pro ano, vzhledem k tomu, že v současné době je zákon příliš komplikovaný a tím celý proces příliš zdlouhavý.

V podstatě souhlasím se všemi předchozími příspěvky, které popsaly skutečný stav věci s klady i zápory a zejména naději na zjednodušení celého složitého procesu. Takže kéž by......

Ano, ale ať ten zákon jasně a jednoduše stavoví, kdo je kdo, kdo za co zodpovídá a kdo komu zodpovídá.

Zákony je někdy nutné upravovat, nesmí však docházet k jejich mrzačení a možným násobným výkladům!

Úprava bude prospěšná, byť se najdou určité body, které by stály za diskusi (odstranit ri***a snížení transparent. a objektivity hodn. VZ nad 300 mil. - nevylučovat hodn. komisi...). Realizací některých opatření dojde i k určit. snížení požadavků na prokázání kvalifik. a transparent. dodavatelů...

určitě je dobré reagovat na zkušenosti z praxe a po určitém období zákon upravit

Zákon by se měl zjednodušit, ale zároveň by měl vyloučit "ušít" zakázku na jednoho dodavatele. Například vysoutěžit nákup laptopů pro vysoké školy trvá více než půl roku. VŠ musí soutěžit i nákup kancelářských potřeb. Pak nutně musí narůstat administrativa ve veřejné správě.

Jde o drobné změny které dávají smysl.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..