Vážené členky a členové Senior parlamentu,
po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.
Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.
A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.
Váš
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Je správné, aby při současné nízké nezaměstnanosti byly nyní více podporovány projekty s vyšší přidanou hodnotou (např. stategické služby, technologická centra) a projekty v podporovaných regionech?
Primární cíl investičních pobídek vedoucí i ke snižování nezaměstnanosti se stal dle návrhu při aktuální nízké míře nezaměstnanosti irelevantní. Investiční pobídky by měly cílit na projekty, které zvýší inovativní potenciál české ekonomiky. Cílem návrhu je soustředit veřejnou podporu investičních záměrů podnikatelů na projekty s vyšší přidanou hodnotou (např. strategické služby, technologická centra), a na projekty ve státem podporovaných regionech. Návrh by měl současně zvýšit pružnost propojení systému investičních pobídek s aktuální hospodářskou situací převedením nastavení bližších specifik podporovaných investic do kompetencí nařízení vlády.
Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.
Vratislav Kozák
29.06.19
Co jsou to strategické služby? Technologická centra fungují, jen když se do nich lejí peníze. Když se mají živit sama, tak je problém.
Zdeněk Škromach
09.04.19
Podpora investic s vyšší přidanou hodnotou je určitě správná. Ostatně investory podporují i tak vyspělé země jako je Německo nebo Rakousko, ať nechodíme daleko. Problémem je globalizace všeho. Tedy i možnost velmi rychle převést investici a podnikání do jiné země či na jiný kontinent.
Vladimír Macháček
28.03.19
Míra nezaměstnanosti není nic stabilního, příprava projektů by trvala roky, zase by v tom byl lobbing, stále platí, že každý se chová v souladu se svými vlastními zájmy, ať to ty ostatní občany stojí cokoli.
Miroslav Pospíšil
21.03.19
Hlasuji "ne" . Těch všelijakých " podpůrných projektů" ze státního rozpočtu je už v ČR tolik, že se v tom nevyznám. Vědu, techniku a inovaci lze řešit jiným způsobem. A řešení to není, věru, jednoduché .
Miroslav Houžvík
03.03.19
Je to nezbytné,už jenom,že to ušetří pracovníky,ale má to i uskalí na vzdělanost pracovníků a co s těmi,kteří se s těmi nároky nedokáží vyrovnat
Miroslav Houžvík
03.03.19
Je to nezbytné,už jenom,že to ušetří pracovníky,ale má to i uskalí na vzdělanost pracovníků a co s těmi,kteří se s těmi nároky nedokáží vyrovnat
Viliam Paulíny
26.02.19
Áno, čeká nás předse zvýšená automatizace a robotizace
Miroslava Kapalová
22.02.19
Nízká nezaměstnanost je dočasná, blíží se velká
krize a všichni budou mít jiné starosti než s vytvářením projektů!
Renée Turková
18.02.19
Ne, zase se oddálí, změkčí odpovědnost každého jednotlivce za své činy. Nehledě na zvýšení počtu těch, kteří rozhoduje kdo je a není vhodným kandidátem a co je a není vhodné. Je to tak trochu plánované hospodářství!
Jiří Bartoš
15.02.19
Podpora by měla být časově omezena, jak v čem - asi rok, a potom by mělo být jasné, že ze státních peněz podpořené bude na sebe vydělávat. Znám dost projektantů, kteří naoko pracují a přitom vědí, že jejich námaha jde do šuplíku, na věky. Zde státu utíkají miliardy. A chybějí řidiči...
Jiří Kroutil
14.02.19
Abychom uspěli musíme se orientovat na projekty s vysokou PH. Vyžaduje to ale i zajištění kvalitního vzdělávacího systému. Navrhuji soustředit se na energetiku, na obnovitelné zdroje, především malé fúzní reaktory - mohou nahradit pracovní místa po opuštění výroby automobilů se spalovacími motory.
Miloslav Vebr
13.02.19
V kapitalistickém systému je tato skutečnost pouze přechodná.
Jiří Šabrata
13.02.19
Pokud jsme schopni koukat dál než na špičku nosu, tak ano, ano a ještě jednou ano :-)
Otakar Kučera
12.02.19
Jednoznačně podporovat pouze projekty s vyšší přidanou hodnotou a high tech. Současná práce CzechInvestu na podporu vzniku dalších pracovních míst je spíše škodlivá pro ČR.
Vratislav Kozák
11.02.19
Financování vědy je založeno na nesmyslném hodnocení H16. Platí se za nesmyslné monografie, citace a články v impaktovaných časopisech, které ve společenských vědách nikdo nečte. Stačí, když centra neplní to, k čemu se při svém vzniku zavázaly. Vyšší podpora znamená další plýtvání.
Jaroslav Raclavský
06.02.19
Ano jen za předpokladu přínosu pro stát, oblast a národní či státní firmy a ne pro zahraniční korporace a firmy při jiných nákladech a mzdách u nás. Výnos z toho by se měl vracet státu.
Květoslav Verbický
05.02.19
Je nutno, aby stát vytypoval a stanovil oblasti výzkumu a vývoje, v nichž má ČR předpoklady úspěchu,
stanovil cíle, metodiku hodnocení a zajistit odbornou a nezávislou kontrolu. Výsledek=nvestice. Musí zajistit řízení této oblasti NH, t.j. stanovit cíle, motivaci a kontrolu, jinak vyhozené peníze.
Frantisek Stanek
01.02.19
Nízká nezaměstnanost je relativní a podléhá určitému cyklu..
Stanek
Milan Hemzal
31.01.19
Ano, preferovat projekty s vyšší PH, ale pouze takové u kterých bude zajištěna OSOBNÍ trestní a hmotná odpovědnost za úspěšnou realizaci a garance vrácení podpory. S (ne)zaměstnaností to nemá co dělat: stát má vždy produkovat tolik, aby zaměstnal vlastní občany a nemusel dovážet gastarbeitery.