Vážené členky a členové Senior parlamentu,
po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.
Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.
A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.
Váš
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Je vhodné opětovně zavést dva stupně kárného řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů?
Navrhuje se znovuzavedení dvou stupňů kárného řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů. Kárné soudy budou celkem čtyři (dva pro řízení v prvním stupni a dva pro řízení ve druhém stupni). Prvostupňovými soudy budou vrchní soudy a druhostupňovými soudy Nevyšší soud a Nejvyšší správní soud. Dále návrh zohledňuje právní úpravu obsaženou v nařízení, kterým se provádí posílená spolupráce za účelem zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce. Podle tohoto nařízení se rozlišují: evropský nejvyšší žalobce, náměstek nejvyššího evropského žalobce (ten je vybírán z řad evropských žalobců), evropský žalobce a evropský pověřený žalobce. Nejvyšším evropským žalobcem může být soudce nebo státní zástupce, evropským žalobcem a evropským pověřeným žalobcem může být jen státní zástupce.
Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO
(11)
Hlasuji pro NE
(33)
Komentovat
MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.
Jaroslav Frank
05.12.20
Pokud jsem v květnu souhlasil, tak dnes po shlédnuti pořadu MÁTE SLOVO p. JÍLKOVÉ, říkám NE. Byla to ukázka arogantní a bezprizorní diskuze o stavu naší justice, která je všeobecně známá, ale nikdo s tím nic nedělá. V této věci jde současné Slovensko příkladem, ale to bychom museli chtít, ŽE ???
Miloslav Svozil
03.09.20
Jak jsem uvedl, NE. Bohužel, v naší justici je vlastně jedno kolik bude stupňů na kárné řízení, např. soudce se proviní a co se stane??? Řízení trvá dlouho, pobírá část platu, a pak dostane směšné snížení na krátkou dobu a jede dál. Chybou bylo, že soudci jsou neodvolatelní, kdo toto vymyslel??
Miloslav Svozil
10.06.20
Zde jsem poněkud v rozpacích, ale NE. Je neoddiskutovatelné, že tito lidé, by měli mít dá se říci neomylnost, neboť rozhodují o životech a osudech lidí. S tím do funkce šli, byli jmenováni a jsou velmi dobře honorováni. Kárný senát nemůže vynést po odvolání jiný rozdílný rozsudek.
Milan Takáč
13.05.20
Pokud bude jednoznačně definováno za co může být zavedeno kárné řízení a jednoznačně stanovené postihy za konkrétní prohřešky, nejsou nutné dva stupně řízení. Měla by být ale zachována možnost mimořádného opravného prostředku.
Jaroslav Frank
06.05.20
Souhlasím, ale s jasným vymezením, a ne s nškolika možnosti
Jaroslav Frank
06.05.20
Souhlasím, ale s jasným vymezením
, a ne s několika alternativami
Zdeněk Škromach
23.03.20
Spíše zjednodušit a urychlit.
Květoslav Verbický
10.03.20
Nesouhlasím. Větší byrokracie neznamená vyšší účinnost a to jak v ČR tak EU. Zřízením Úřadu evropského veřejného žalobce dojde k dalšímu rozšíření již tak obrovské byrokracie EU a k dalšímu omezení suverenity našeho státu.
Vratislav Kozák
22.02.20
Jsem spíše pro. Ale je složitá problematika, aby se člověk vyjádřeil jen na základě stručné průvodní zprávy.
Jaroslav Vítek
18.02.20
to je velmi vhodné a nutné
Zdeněk Škromach
07.02.20
Myslím, že je to rozumné řešení. :-)
Miroslav Pospíšil
06.02.20
Dal jsem ano. I ten soudce nebo exekutor se má právo odvolat proti rozsudku.
Lubomír Sazeček
28.01.20
Na umravnění soudců by měl stačit pouze jeden stupeň!