Vážené členky a členové Senior parlamentu,
po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.
Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.
A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.
Váš
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Je vhodné upravit zákoník práce tak, aby základní výměra dovolené činila místo 4 týdnů nově 5 týdnů?
Navrhuje se prodloužení základní výměry dovolené ze čtyř na pět týdnů a odstranit tak nerovnost mezi zaměstnanci z hlediska nároků na dovolenou. U zaměstnavatelů, kteří neprovozují podnikatelskou činnost (např. státní správa) činí základní výměra dovolené 5 týdnů, 8 týdnů u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol a nejméně 4 týdny u ostatních zaměstnanců. V prvních dvou případech se jedná o kogentní výměru dovolené, v případě ostatních kategorií lze zaměstnanci délku dovolené prodloužit individuální i kolektivní smlouvou, popřípadě vnitřním předpisem zaměstnavatele.
Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO
(34)
Hlasuji pro NE
(24)
Komentovat
MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.
Miloslav Svozil
15.04.22
JEDNOZNAČNĚ ANO, a divím se, proč to ještě není. Možná před volbami, již aby to bylo s tím zase někdo vyleze, neboť to co tam je, je snad na defenestraci.
Dagmar Müllerová
10.06.20
pracovní do ba je sice 8 hod, ale nadpracováváme oběd a tedy jsme v práci 8,5 hod
nedělejte z druhých blbce
Lenka Obertová
04.04.20
Je možnost v třísměnném provozu do****nou přepočítat na 12 hodinovou směnu a potom vyjde zaměstnanci do****ná asi na dva týdny fyzicky. Což není vůbec žádný odpočinek. To bych zrušila. Samozřejmě 5 týdnů nebo 6 je ideál v současné době.
Jaroslav Němeček
20.03.20
Není vhodné podnikatelům svazovat neustále ruce zákony a vyhláškami . Sám v době svého podnikání jsem podle možnosti poskytoval zaměstnancům nadrámec placené volna i do****nou . Jinak pracovní doba je prosím pěkně 8-mi hodinová a těch 0,5 hodiny je doba na svačinu a oběd .
Hana Pavlasová
30.09.19
Nevím zda je již řadu let pracovní doba 8hod. Pracuji ve státní sféře, kde je stále 8,5hod. Sjednocení do****né na 5 týdnů podle mne není problém, pokud je pozornost věnována řádnému plánování termínů do****né a kde počet zaměstnanců odpovídá množství požadované práce.
Ilona Ernestová
08.09.19
ad Dagmar Múllerová:
Pracovní doba 8 hodin už je řadu let.
Ilona Ernestová
08.09.19
ad Dagmar Múllerová:
Pracovní doba 8 hodin už je řadu let.
Jiří Kroutil
29.08.19
Hlasuji ano, ale protože takové rozhodnutí má své dopady do hospodářského života a jsme součástí globalizace, měla by doba do****ných korespondovat jak s vnitřními podmínkami tak i s vyspělými civilizacemi.
Jitka Plíšková
25.08.19
Základní výměra by měla zůstat na 4 týdnech ale s možností prodloužení na 5 týdnů dle rozhodnutí podnikatelů či organizací.
Zdeněk Škromach
08.07.19
Jednoznačně ano! Ať mají stejné podmínky zaměstnanci ve všech firmách. Veřejná a státní správa to už mají. A pro ty pracovité by bylo dobré možnost proplatit nevyčerpanou do****nou.
5 týdnů do****né lidem registrovan na úřadech práce, aby si vyčerpali poměrnou část. A nemuseli se hlásit po tu dobu
Miroslav Houžvík
06.07.19
Ve většině organizací 5 týdnů už fonguje několik let,takže proč dělat rozdily
Miroslav Houžvík
06.07.19
Ve většině organizací 5 týdnů už fonguje několik let,takže proč dělat rozdily
Viliam Paulíny
29.06.19
V zásadě souhlasím s názorem Pavla Bubáně a Vladimíra Macháčka. Špička ledovce, to je dle mého názoru ten správný výraz. Mladý člověk potřebuje sice na regeneraci méně času, zase má malé děti...
Možná, že by stálo za to zamyslet se nad rozložením do****né. Dvě neděle v zimě a dvě až tři v létě.
Dagmar Müllerová
26.06.19
Také bych upravila pracovní dobu z 8,5 hod na 8 hod
Pavel Bubaň
21.06.19
Zásluhovost . Hezké slovo . Po vyučení jsem dostal dva týdny do****né . Ve dvaceti třech letech tři týdny a po dalších deseti letech čtyři týdny . Nikdy jsem se nad tím nepozastavil a chápal jsem že pro společnost je potřeba nejprve něco udělat .
Miroslav Pospíšil
20.06.19
Už dneska jsou ve firmách často problémy s 5 týdenní do****nou. Věčně na pracovištích někdo někde chybí. A´t firmy používají 5. týden do****né jako bonus pro zaměstnance, pokud na to mají.
Vladimír Macháček
18.06.19
Problematika délky do****né je špička ledovce, nelze ji posuzovat izolovaně, toto hospodářství je tak roztříštěné, že analýzu posílám jinou formou, tady na to není prostor. V tripartitě by se měly projednávat ty skutečné důvody
Vratislav Kozák
16.06.19
Tento návrh by zatížil soukromý sektor. Ať si každá firma rozhoduje podle svých možností. Se zástupy o do****ných bývyjí problémy.
Miroslav Šmiřák
15.06.19
Proč by měl mít manuálně pracující zákonný nárok na polovinu do****né na zotavenou než například pedagogický pracovník? Něco se dá vyjednat kolektivní smlouvou, ale v mnoha firmách nejsou tak silné odbory, a vyšší kolektivní smlouvy nemají takovou moc. Proto raději nárok ze zákona.
Jaroslav Frank
14.06.19
K tomuto problému by se měli vyjádřit ekonomové všech minnisterstev, protože podmínky v dnešní době nejsou všude stejné, tak aby se zas neschvaloval zákon na krátkou dobu
Ladislav Kašpar
10.06.19
Odstranit rozdíly mezi zaměstnanci ať s kogentním výměrem či dispozitivním lze pouze srovnáním délky do****né. Tato je určená pro odpočinek a regeneraci sil. Není to žádná odměna, je to právo.
Ale 4 týdny a 8 týdnů?