Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o státní sociální podpoře


Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


Váš názor nás zajímá

Je vhodné zvýšit přídavek na dítě o více než 25%?

Navrhuje se zvýšit přídavek na dítě o víc než čtvrtinu. Návrh zároveň obsahuje také rozšíření okruhu nezaopatřených dětí, které na přídavek budou mít nárok. Navrhuje se zvýšit hranici příjmu rodiny, od které mají nárok na tuto dávku. Doposud byl hranicí 2,7násobek životního minima rodiny, nově to bude 3,4násobek. Změny by měly začít platit od 1. dubna 2021.

Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.


Komentáře ostatních hlasujících

Jen pro pracující´
rodiče.

ANO vždyť by to mělo být pro děti. Od narození až do ukončení studií stojí dítě mnoho peněz. Pokud nám záleží na tom, aby z dítěte vyrostl vzdělaný člověk.

Nevím, jestli taková sekera do státního rozpočtu je spíše idealistická než zodpovědná. Před krizí, jejiž stín se blíží k našim dveřím. Zvyšuje mandatorní podíl výdajů a snižuje manévrovací schopnost rozpočtářů. Něco jako utahování smyčky...Ale maminky budou mít aspoň chvíli radost.

Děti nejsou výdělečný podnik a přídavek na dítě je nemravnost. Proč by kdokoliv měl nedobrovolně přispívat na cizí děti? Pokud rodiče nemohou kvalitně uživit děti, pak je společnosti špatně nastavena a to je potřeba řešit, ne socialisticky rozhazovat peníze navíc bez zárúky kvalitní výchovy.

Určitě bych ho zvýšila dětem samoživitelů a těm, kde rodiče pracují.

Zvýšení přídavků by asi počet dětí neovlivnilo, ale zásadně vázat na pracovní činnost jednoho z rodičů!

Podle mne se zvýšením přídavku zvýší u některých rodin počet dětí!!!Doufám ,že to není záměr ps.

Přesně souhlasim s paní Jurkovičovou

zlepšení podmínek ošetřovného v této době se stává jedním z důležitých protiepidemiologických opatření - přispívá k snížení mobility lidí .

Přídavek na dítě bych doporučila zvýšit , ale jen třeba do tří dětí. To proto, aby nedocházelo k tomu, že si někteří občané tímto " vydělávají"

To je špatné řešení. Na tomhle zákoně o přídavcích na dítě vydělají akorát ti, kteří nechtějí pracovat a žijí z přídavků. Řešením je - Ano, jdi pracovat a stát Ti umožní , aby sis ušetřené daně schoval doma pro děti. Paní Maláčová, jak vidím, tak zase nemá co dělat.

Milos Adam
02.03.21

Je to spatny smer, odtrzeny od realneho zivota. Zadne pridavky. Pouze slevy na dani. Podporovat pracujici rodiny. Dlouhodobe nepracujici by nemeli byt podporovani k tomu, aby nehledaly praci.

Je to správný směr.

S podporou rodin s dětmi v zásadě souhlasím. Je však nutno přijmout taková opatření, aby tyto prostředky sloužily doopravdy k zajišťování potřeb dítěte a ne jeho rodičů. Dovedl bych si představit i systém poukázek na konkrétní dětské zboží (oděvy, boty, školní potřeby atd.)

Podpora rodin je nutná a měla by se pravidelně valorizovat. Náklad na jedno dítě je během života cca 2 mil korun a jak říká klasik, nemůžete mít důchod od dětí, které jste si nepořídili.

Omlouvám se, nedopatřením jsem to zmáčkla 2x.

Pane Sazeček do toho příjmu rodiny se bohužel dávky počítají. také mně to štve, zejména ty dlouhodobé, dá se říci i trvalé. Napadla mne i hříšná myšlenka, jestli se nepočítá, tak jako u všech dávek i s nelegálnímu migrantíky, aby netrpěli nouzí a chtěli u nás pobývat?

Pane Sazeček do toho příjmu rodiny se bohužel dávky počítají. také mně to štve, zejména ty dlouhodobé, dá se říci i trvalé. Napadla mne i hříšná myšlenka, jestli se nepočítá, tak jako u všech dávek i s nelegálnímu migrantíky, aby netrpěli nouzí a chtěli u nás pobývat?

Je dobře, že se v návrhu hovoří o příjmech rodiny, protože neočekávám, že se za příjem rodiny počítají dávky. Příjem chápu jako plat (odměnu, či jinak vyjádřeno), za odvedenou práci!

NE a to z mnoha důvodů jedním z nich je že není funkční zákon o sociálním bydlení a zákon o důchodové reformě. Řešením je možnost výdělku (CHUDOBA) na zajištění základních životních potřeb. Bez toho aby situaci řešil stát na úkor státního rozpočtu. Norsko má minimální mzdu 200 000.

Na níže položenou otázku jsem si hned našel na internetu odpověď. Pirátské vedení Prahy buduje v Troji v blízkosti Trojské lávky a renomovaného parku Stromovka zřejmě pro tyto " STRPĚNCE" BEZ VĚDOMÍ PRAŽÁKU krásný bílý stanový tábor odpovídající i kultůře budoucích obyvatel (viz stránky na seznamu

Přátelé senioři. Co víte o novele zákona vydaného 14.5.2019 Velkým senátem Evropského soudního dvora o osobách,kterým byl odmítnut, nebo odebrán azyl a kterým se bude říkat "STRPĚNCI" a co z toho plyne pro nás. Naše televize a vláda mlčí, tak možná někdo z VÁS má bližší informace, nebo je to bluf ?

NE, a přidávám se v souhlasu k příspěvku pana Hemzala, který vystihl plně situaci mnoha rodin, kde z příspěvků na děti žije celá rodina a plně schopní rodiče vyhlížejí z oken, jak gádžové chodí do práce. Kde jsou sliby ČSSD, že se budou prověřovat přiznání důchodů a invalidity z dřívější doby ???

Vzhledem k současné inflaci, i k tomu, co v budoucnu pravděpodobně přijde, se zvýšením přídavku souhlasím. jen bych trochu apelovala na rodiče a vychovatele, aby se snažili děti nasměrovat jinam, než ke spotřebitelskému bezhlavému konzumu. Dětská duše je tak krásně naivní a otevřená...

Info pro p. Pospíšila. i v tomto zák. je určeno od které výše výdělku nebude příd. na dítě vyplácen a lidé s příjmem cca nad 29000,- na rodinu, nebudou mít na přídavek nárok. Jiná otázka je u některých rodin jeho využití, zde by měli zapracovat v součinnosti soc. prac. školy i org. samosp.

Ano, ale adresně. Já když jsem kdysi dávno pobíral přídavky na děti, tak jsem musel dokládat různé papíry o tom, kolikatinásobek životního minima to vlastně pobírám. Když jsem se to toho limitu nevešel, tak mně dětské přídavky sebrali.

Souhlas v plném znění s příspěvkem p. Sazečka.

NE, protože stát udělal z plození dětí předmět podnikání bez osobní odpovědnosti podnikatelů-rodičů.

To zvýšení bych ještě schválil. Co bych nerozšiřoval je rozsah osob, kterých se to bude týkat!

Jedná se o podporu mladých rodin s dětmi proto je podpora zvýšení přídavku na dítě jednoznačná.

Hlasuji pro ano, ale mám obavy, že přídavek na dítě opět některé rodiny zneužijí a použijí na jiné účely, než pro potřeby dítěte.

Je to myslím v souladu s celkovou koncepcí podpory rodiny...

Je to jen část podpory rodin, ale určitě vhodná

Zvyšují se důchody, měly by se i zvyšovat přídavky na dítě. Přídavky na dítě by však neměly být hlavním důvodem pro založení rodiny.

Zvýšení přídavku na dítě je jen jednou částí podpory ke zvýšení porodnosti v ČR. Ale podpora rodin s dětmi by měla být razantnější a mnohostranná.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..