Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Lidé bez domova

Další témata:

Jsou součástí měst, hlavně Prahy. Chybí jim dezinfekce, roušky, domov. V koronavirovém období ohrožená skupina. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí žije v České republice cca 24 tisíc bezdomovců. Pomoc jim nabízejí především dobrovolníci a charity. Pohled občanů na lidi bez domova je rozmanitý (solidarita, pomoc, respekt k lidskému životu, krádeže, obtěžování ..). Jak tento problém osobně vnímáte?

Sociální nespravedlnost by u nás neměla existovat.Bylo by však dobré znát přesnou citaci o veřejných penězích a jejich použití pro snížování sociální nespravedlnosti, což nezpochybňují sám, ale je na to poukazováno i v PČR PS, ale k řešení se nikdo nemá a je to předmětem celonárodní zloby

Pane Zdeňku,sociální nespravedlnost je v celém světě. Proč je však poskytováná u nás lidem, kteří pro společnost nic NEDĚLAJÍ, ale stále se hlásí o nějaká svá práva a domáhají se finanční pomoci. Mají výhody a úlevy o kterých se jiným občanům ČR může jenom zdát. To nikdo nechce vysvětlit

Pane Franku, co místo ideologie pár argumentů. A veřejné peníze mají sloužit ke snižování sociální nespravedlnosti.

Je dobře, že si vzpomeneme, co bylo v minulosti dobré, ale dnes všichni chtějí kráčet rychle dopředu, bez vzpomínek na minulost, a proto kupředu levá. Jen aby to nebylo rychlé čerpání ze státního rozpočtu

Každý občan by měl mít právo na pomoc své obce. K tomu je potřeba zavést institut domovské obce. Aby každý někam patřil. Ale dnes je jednodušší stěhovat lidi bez domova mimo město nebo do jiných obcí.

Nevěřím , že v dnešní době je bezdomovectví neřešitelný problém, ale to by jej zodpovědné instituce musely řešit a ne o nich jen diskutovat, což si nechtějí přiznat, zřejmě z práce navíc, což je pro ně neřešitelný problém,

Jednoznačně si zaslouží pomoc svých měst a obcí. Struktura služeb by měla být podmínkou pro výplatu státního příspěvku obcím.

Sloven velvyslanec mi na dotaz, jak se Slovensko chystá řešit cigánská ghetta, odpověděl: nelze řešit. Jak píše p. Pospíšil - izolovat, zajistit aspoň symbolickou práci. Bezdomovce ve své většině jsou za okrajem společnosti, je vyloučen jejich návrat mezi slušné lidi.. Bohužel, jsou to lidé..

Líbil by se mi nápad p. Pospíšila.

Také souhlasím s panem Frankem. Nejhůře se pomáhá tomu, kdo si nechce pomoci sám.

Ano, ten problém je a je potřeba jej řešit. Zajímavý příklad jsem viděl v Itálii na okraji Říma v lesoparku. Celá vesnice postavená z ubytovacích buněk, obehnaná plotem, obsluha v uniformách Armády spásy a přes den bezdomovci v oranžových vestách zametají a uklízí Řím.

Je zde téma o lidech bez domova a né o seniorech. A na to, že by život seniora byl veselejší s krabicovým vínem mám diametrální názor.

Důvod, proč nerozdávají krabičák,je jednoduchý, jako u dotací, sotva se někomu něco přizná, hned se vyrojí další zájemci, a tak by možná vzrostl zájem u mnohých seniorů, kteří dnes pro svůj nízký důchod, si ani ten krabičák nedopřejí, a tím by ten jejich život byl veselejší

Bezdomovec žebrá na ulici. Charita a jim podobní žebrají na státu. *******ům se rozdávají drogy a stříkačky. Proč alkoholikům nerozdávají tzv. krabičák. Je to začarovaný kruh. Je procento lidi kteří pomoc ocení a jsou schopni se vrátit ale mnohým tento způsob života vyhovuje.

Souhlasím s panem Frankem a o těch charitách silně pochybuji . snad je Arm.Sp. a ještě někdo, ale jinak je to projekt pro projekt a koordinační centrum, které bezďáka ani nevidělo, jen tahají peníze ze st. rozpočtu.

Souhlasím s panem Frankem.

Musíme rozlišit, zda se stali dobrovolně, nebo je k bezdomovectvi připravila naše společnost, vše ostatní z toho vyplývá.Pomáhejme tam, kde se do tohoto stavu nedostali vlastní vinou, a budou vděční za každou pomoc

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..