Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela - Transplantační zákon

81 %

Znění návrhu

Skupina poslanců předložila návrh zákona


81 %

Váš názor nás zajímá

Má být dárcům tkání a buněk hrazeny výdaje a ušlý zisk ?

Navrhuje se, aby dárci tkání a buněk obdrželi stejně jako dnes dárci orgánů náhradu účelně a prokazatelně vynaložených výdajů a rozdíl mezi případným ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy, platu nebo odměny a obdrženým nemocenským z nemocenského pojištění, který by mu vznikl dočasnou pracovní neschopností vzniklou v souvislosti s odběrem tkání nebo buněk nebo poskytováním zdravotních služeb, které si takový odběr tkání nebo buněk vyžádal.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (21) Hlasuji pro NE (5) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Samozrejme, že ANO, nejde o úhradu darovaných tkání a buniek ale o náhradu výdajov spojených s darcovskou službou.

S návrhem, jak je zde prezentován, plně souhlasím.

Ne. Předešlí přispívající to vysvětlili zcela jasně, to jen někteří zvažují z každé situace vytěžit co nejvíc a když mají za něco zaplatit, tak by si nechali vrtat koleno.

Doporučuji, aby dárci měli placenou nutnou dobu na cestu, výkon a odpovídající odpočinek. Jedná se o překážku v zaměstnání. Já o další odměně neuvažují.

Náhrady nákladů ANO (cesta, komunikace ..), Odměna navíc NE, je to dobrovolný dar. Nebo udělejte ceník výkupu orgánů.

Já si myslím, pokud někdo daruje svou tkáň a nebo buňky a je mu uhrazen ušlý zisk a prokazatelné výdaje (např. cestovné atd.) je to naprosto v pořádku, že to není dárcovství na výdělek, Obvykle to bývají rodinní přísluš. nebo známí a přátele a tímto dárcovstvím chtějí zachránit život člověka.

Stát by neměl financovat dobrovolné dárcovství. Pokud to někdo chce dělat pro kšeft, je dost institucí, které mu za to zaplatí.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..