Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela - Zákon o léčivech

86 %
08.07.21   8   Zemědělský výbor

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


86 %

Váš názor nás zajímá

Měl by vzniknout systém, do kterého budou zaznamenávány informace o používání veterinárních léčiv?

Adaptace na nařízení o veterinárních léčivých přípravcích a dále na nařízení o výrobě, uvádění na trh a používání medikovaných krmiv Novela zavádí povinnost vést záznamy o lécích i pro podnikatele, kteří chovají zvířata nikoliv na potravinářské zpracování, ale také například regulaci reklamy na veterinární přípravky. Novela také přináší novinku – systém pro sběr dat o veterinárních antibioticích. Novela zavádí kromě jiného i povinnost, aby veterináři při použití přípravků například s látkou s hormonálním účinkem nebo látkami potlačujícími činnost štítné žlázy měli souhlas chovatele. Předloha upravuje také jiné zákony, např. zákon o regulaci reklamy. V něm Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo zemědělství navrhují, aby reklama ohledně medikovaných krmiv byla pouze pro veterináře. Měl by také vzniknout systém, do kterého se budou zaznamenávat informace o používání veterinárních léčiv. Zřizovatelem by měl být Státní veterinární ústav. Údaje v systému budou uchovávány po dobu deseti let, pak budou odstraněny, vybraná data si ale SVÚ ponechá ke statistickým účelům.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (24) Hlasuji pro NE (4) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Predpokladám, že naša vláda vie, prečo tento zákon predkladá. Zároveň upozorňujem, že v dnešnom globalizovanom svete, pokiaľ nebudú všade platiť rovnaké pravidlá a nebudeme vedieť aké liečivo je dané do obehu v iných krajinách od ktorých dovážame, pojde iba o zvýšenie administratívy u nás.

jsem proti. K čemu to bude dobré? Papírování už i u zvěrolékaře?

Je to správný a užitečný návrh, jedná se o zdraví lidí a také zvířat

Jsem pro evidenční kontrolu. V případě potřeby se může dohledat proč tomaso ze slepice, prasete, ****** nebo brambory a pod. v sobě mají nežádoucí látky

NE. Komu by měl ten systém sloužit ? Snad jen již dnes existující mafií ve farmacií, když se lék vyrábí za 1 kč a prodává do zahraničí za tisíce. To nemohl vymyslet náš člověk, i když chytráků je u nás dost.

Jeví se mi to jako správný návrh - v používání léčiv by měl být alespoň základní přehled a systém. Nemělo by to být složité a postačilo by sledovat především "zájmové" druhy léčiv. Mělo by se tak zabránit nadměrnému využívání a zejména zneužívání...

Nechala jsem ověřit diagnozu u mého psa na klinice veterinárního lékařství a léky za přemrštěnou cenu, které můj pes užíval byly vysazeny z důvodu předchozí špatné diagnózy Drahé vyšetření se mi vyplatilo.

Asi je dobré vědět.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..