Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

84 %

Znění návrhu

Návrh poslanců


84 %

Váš názor nás zajímá

Měla by být OSVČ, kterou postihla pandemická omezení, odpuštěna platba na zdravotní pojištění od ledna do června 2021?

Předkládaná úprava navrhuje, aby OSVČ, jejichž podnikání bylo omezeno opatřeními vlády v rámci nouzového stavu (nebo v souvislosti s těmito opatřeními), nebyly povinny platit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění za všechny kalendářní měsíce v období leden až červen 2021.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (8) Hlasuji pro NE (43) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Hlasoval jsem pro NE, ale když dnes se dovídám, že náš stát živí v ghetech 127 000 nemakačenků a ještě remcají, že se k nim chováme rasistický, tak mě po 40 létech odpracovaných v hornictví bere opravdový vztek proti celému řízení státu, protože toto snad neexistuje ani v UGANDĚ. sprostá lumpárna

Ne, každý si měl a musí nechat rezervu. Jinak obdrželi od státu covidné, tak není o čem hovořit.

Proti zaměstnancům odvádí jen to minimum, ale požadavky zdr. péče o sebe a děti mají stejnou.

V prvé řadě je potřeba přestat neustále zvyšovat povinné odvody OSVČ vázané na stále zvyšovanou základní mzdu. OSVČ mají z tohoto odborářskosocialistického nesmyslu jenom škodu, protože nic navíc nedostávají. Systém okrádá aktivní lidi, kteří se starají sami o sebe a nic po ostatních nechtějí.

Sice hlasuji NE sama jsem byla od r. 1991 OSVČ. Nikdo mne ze zaměstnání a dobrého nevyhodil, chtěla jsem to zkusit. Nebylo to vždy lehké a nemusel být ani COVID. Faktem je, že by každý OSVČ měl mít rezervu, ze které by platil zdravotní a sociální pojištění

Často OSVČ obhajují svůj názor neplatit státu tím, že od něj nic nepotřebují. A co péče státu o životní prostředí,, školství, policie, armáda , budování dálnic, údržba silnic, veřejná doprava a další

Když poskytne taková pohroma OSVČ, proč nepřeruší činnost a nepřihlásí se na Úřadu práce jako nezaměstnaný? Nebo to nejde? Tam jsou snad uchazeči o práci pojištění státem a nemusí se přijímat nějaká jednorázová novela!

Hlasoval jsem ANO, protože to je v principu spravedlivé. Když mi stát zavře kvelb, tak jsem ve statutu nepracujícího podobně jako jsou děti nebo nebo dôchodkovia, bez ohledu na to, jestli mám našetřeno 2 milióny, nebo ne. Problém je v kvantifikaci návrhu. Když mi zavřou hospodu, ale budu mít okénko?

K těm průvodcům asi musím. Pokud si průvodce v "cizí" řeči neumí udělat příslušnou finanční rezervu tak nevím. Když vidím, jak si kasírují před Orlojem turisty v nekontrolovatelných sumách? Proč potom pláčí? Stýská se jim po éčkách? A to mám kvalifikaci průvodce :-)! Mohou také na jít na pracák ne!

Zřejmě by to bylo kontraproduktivní. Na "povinné" odvody by se asi sahat nemělo...

Čtu zde: OSVČ= podnikatelé, platit musí. Ano, rozhodli se sami, ale od státu nic nechtějí, nemají do****nou, shání si práci, nesmí být nemocní. Např. průvodce v cizí řeči, v3/2020 práce na 2 roky kv. Covidu zmizela! Z čeho platit min. zdrav. a soc. cca. 6000 Kč měs. při výdělku nula?

Čtu zde: OSVČ= podnikatelé, platit musí. Ano, rozhodli se sami, ale od státu nic nechtějí, nemají do****nou, shání si práci, nesmí být nemocní. Např. průvodce v cizí řeči, v3/2020 práce na 2 roky kv. Covidu zmizela! Z čeho platit min. zdrav. a soc. cca. 6000 Kč měs. při výdělku nula?

Plný, souhlas s komentářem paní Kapalové, život poběží dál a kdo bude chtít přežít, tak se musí změně pod****t

Po roce podpory OSVČ sektoru, se musí každý rozmyslet, zda jeho obor podnikání bude mít ještě uplatnění. Stát, a ne vlastní vinou, musel, tak jako při katastrofě, utlumit obory. Pomoc může poskytovat jen dočasně a ne nekonečně. Vzniklé dluhy platí především ti, kteří dnes pracují.

NE. OSVČ jsou vlastně podnikatelé a z****li si svoje působení na trhu svobodně. Předtím se jistě mohli seznámit s pravidly, který pro OSVČ platí.
A komu zase odpustíme něco příště, příkladů mám plný rukáv (lesníci při hurikánu, rybáři při znečištění, zemědělci při suchu a povodních).

Asi neměla. Zdravotní pojištění jako zákonná povinnost by mělo zůstat povinností!

Jednoduchá otázka, na kterou je obtížné odpovědět. Obě varianty mají plusy i mínusy, ale zdravotní pojišťovny musí hradit zvýšené náklady na léčbu covidových pacientů. OSVČ zase mají problém na tyto platby získat prostředky, pokud nedosáhnou na nějaký program.

Nesouhlas. Pro tyto osoby existují podpůrné programy, z těchto podpor mohou zdravotní pojištění platit.

Záleží konkrétně kolik a jak dlouho. Když stát zavře živnostníkům provozovny, tak živnostníci dostanou kompenzaci od státu a z té kompenzace si platí své vlastní zdravotní pojištění. To je bez diskuze. Ale zdravotní pojištění za zaměstnance platí stát. Bohužel, je to tak.

Toto není cesta. Jsou programy, které to řeší. Není správné omezit příjmy pro zdravotnictví.

Pokud už platit, tak těmi institucemi, které teď vydávají různé zákazy a omezení.

2) nevrátí normální život! Skoro vše. co jsme před více než rokem považovali za konspirace , dezinformace , hoaxy a fantazii, se stává skutečností. Po celý rok jsme pomalu omezování na svobodě a ještě se najdou dobráci, kteří tomu všemu věří s radostí se dusí v hadrech a sedí doma a rozestupují se

Je těžké se vyjádřit, hlasovala jsem NE, protože mám obavy, že brzo nebudou prostředky na léčbu normál. lidí, na druhou stranu je potřeba lidem, kteří nemohou podn. nahradit výpadky příjm. Odsuzuji Covid - kult a s tím spojené lockdowny a represe. Obávám se, že budou další tzv. mutace a nikdy už se

Pouze odložena, tato daň je příliš svázána s jednotlivými pojišťovnami

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..