Vážení a milí přátelé,
plenární schůze pokračovala ve dnech 15. a 16. dubna. Ve čtvrtek jsme navázali na přerušenou rozpravu k Národnímu plánu obnovy České republiky. Ministr průmyslu nám k tomu řekl:
„Nyní jsme ve 4. fázi průběhu příprav (březen-srpen 2021). V pátek 9. dubna byl materiál předložen do mezirezortního připomínkového řízení, které bude trvat do 23. dubna 2021. Po vypořádání všech připomínek bude Národní plán obnovy předložen k projednání vládě a následně Evropské komisi a Radě Evropské unie. Evropská komise a Rada Evropské unie mají dohromady tři měsíce od předložení, aby posoudily plány České republiky.
Aby mohla Česká republika čerpat prostředky, musí Národní plán obnovy reflektovat specifická doporučení Rady Evropské unie. To znamená přispívat k digitální (alespoň 20 % z celkové alokace) i zelené transformaci (alespoň 37 % celkové alokace).
Dále dodržet princip „významně neškodit“ životnímu prostředí a také reflektovat šest evropských politických priorit (zelená a digitální transformace, konkurenceschopnost a růst, sociální a územní soudržnost, zdravotnictví, odolnost politiky pro příští generaci)."
V pátek 16. dubna jsme se věnovali vládním změnám v exekucích. Schválili jsme, že bezvýsledné exekuce se budou pravděpodobně zastavovat. Také zabavování movitých věci se částečně omezí.
Během rozpravy k tomuto návrhu několikrát zaznělo, že dluhy se mají platit. Je ale zodpovědné hledat vyvážené řešení, abychom pomohli těm, kteří svůj dluh skutečně chtějí řešit a možná se do něj dostali svojí naivitou, hloupostí, nezodpovědností. Těm, kteří mají zájem se neocitnout v dluhové spirále, která je dostane nadosmrti do problému, který nikdy sami nevyřeší. Předlohu nyní čeká další kolo v horní komoře našeho Parlamentu.
Oba jednací dny jsme jednali v omezeném polovičním formátu a vždy před začátkem jednacích dnů proběhlo samotestování poslanců.
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Mělo by být nově zakotveno v ústavě státní vlastnictví vody, ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství?
Cílem návrhu je zakotvit na ústavní úrovni státní vlastnictví vody, ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství.
Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO
(56)
Hlasuji pro NE
(2)
Komentovat
MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.
Zdeněk Škromach
31.07.20
A taky právo každého občana na dostatek pitné vody.
Miroslav Houžvík
16.07.20
Určitě ano a nejen toto
Miroslav Houžvík
16.07.20
Určitě ano a nejen toto
Miloslav Svozil
11.06.20
ANO, neboť co je na území našeho státu je našim bohatstvím. Mělo být trestním činem, když byla prodána voda cizímu státu, koho taková volovina napadala. To by neprovedl žák základní školy, bohužel politik ano. Zde je vidět o co jim jde. Vše prodat, hlavně, že z toho něco bude v kapse???
Viktor Kopper
28.05.20
Státní vlastnictví vody, ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství musí být chráněno a nikoliv postupně " rozvolňováno ".
Viktor Kopper
28.05.20
Státní vlastnictví vody, ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství musí být chráněno a nikoliv postupně " rozvolňováno ".
Václav Albrecht
05.05.20
Vůbec nemělo dojít k změně vlastnictví, je to životně důležitý zdroj a současná pandemie nám zcela jasně ukazuje co se bude dít např. na trhu potravin v době nedostatku např. z důvodů sucha. Soběstačnost na prvním místě včetně kvality, české potraviny vyráběné dle ČSN se nedají s dovozem srovnat.
Miroslav Šmiřák
04.04.20
Zcela jistě! Jde přeci o strategické zdroje, které musí být součástí soběstačnosti našeho státu.
Lenka Obertová
04.04.20
Jedná se o strategicky důležité komodity. Velice důležité aby byly ve vlastnictví státu
Květoslav Verbický
18.03.20
Souhlasím. Doporučuji však "objektivizovat" výši poplatků za čerpání přírodních zdrojů, které v některých případech připomínají spíše dary státu soukromým subjektům.
Pavel BLAHA
12.01.20
Podle horního zákona je voda majetkem státu. Je vidêt, že to nestačí /viz Veolia a další distributoři/.Zakotvení státního vlastnictví vody, přírodního bohatství a ostatních přírodních zdrojü do ústavy je více než nutné.
Jaroslav Frank
11.12.19
Jasně že ano,vždyt´ to je to poslední, co nám zůstalo a nikdo nám ho nemúže vzít
Miroslav Pospíšil
28.11.19
No pochopitelně. Když už tedy se stát vzdal lehkomyslně distribuce vody a tu distribuční síť nechal privatizovat, tak ať má stát alespoň v zákoně stanoveno, že voda v našem státě je majetkem všech občanů státu. Potom bude stát mít alespoň nějaké páky na distributory vody.
Jiří Tučan
15.11.19
Už v temném středověku platilo, že co je sáh (asi 30 cm) pod zemí, náleží králi- tedy státu.
Miroslav Pospíšil
10.10.19
No pochopitelně, co je ukryto v zemi státu, tak patří státu se všemi právy, ale také povinnostmi.
eva Hereinova
29.09.19
To považují za velmi důležité a podstatne
Jaroslav Vítek
20.09.19
Stát nemůže pouze konstatovat, že se jedná o strategické či významné zdroje a nemít na žádný vliv, vlastnictví je nejen právo i povinnost