Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

další dvě mimořádné schůze Poslanecké sněmovny jsem svolal na čtvrtek 26. listopadu. Projednali jsme tři vládní návrhy zákonů.

Do třetího čtení jsme propustili vládní novelu nízkouhlíkového zákona, respektive zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Závěrečné hlasování k této předloze proběhne v prosinci.

Dalším zákonem, který jsme projednali, je zákon o ochraně utajovaných informací. Ten jsme projednali ve zkráceném jednání legislativní nouze. Zákon reaguje na zkušenosti při nynější epidemii koronaviru.

Schválili jsme, že žadatelům o prodloužení bezpečnostní prověrky nebude při krizových stavech hrozit, že neobdrží rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu o bezpečnostní prověrce včas. V případě nouzového stavu, stavu ohrožení státu a válečného stavu je oprávnění pro přístup k utajovaným skutečnostem prodlouženo nejvýše rok.

Ve stavu legislativní nouze jsme projednali trvalé osvobození pivovarů od spotřební daně za vylité nebo vrácené pivo. Osvobození pivovarů od daně za nespotřebované pivo nyní platí do konce roku kvůli epidemii koronaviru. Tato předloha zavádí osvobození od daně trvalé.

Zákon o ochraně utajovaných informací i zákon o spotřební dani jsme postoupili senátorům k projednání. Následně musí obě předlohy podepsat prezident republiky.

V rámci dnešního jednání jsme dodržovali platná hygienická nařízení vyhlášená vládou. Sešli jsme se a jednali v polovičním formátu.

Radek Vondráček

Anketa

Poslanci s vědomím zvýšení schodku státního rozpočtu zrušili superhrubou mzdu. Zároveň schválili 15procentní zdanění hrubé mzdy, u osob s měsíční mzdou nad 140.000 schválili sazbu 23 procent. Jaký máte názor (ano/ne)?

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Nová působnost Vojenského zpravodajství

80 %
20.04.20   40   Výbor pro obranu

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


80 %

Váš názor nás zajímá

Mělo by Vojenské zpravodajství zabezpečovat nově i kybernetickou obranu ČR?

Účelem návrhu je založit Vojenskému zpravodajství novou působnost spočívající v zabezpečování kybernetické obrany ČR. Za tímto účelem bude moci používat technické prostředky kybernetické obrany podle návrhem stanovených pravidel.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (68) Hlasuji pro NE (17) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Kybernetické bezpečnost v podstatě nejde zabezpečit. Nemáme prostředky na zaplacení špičkových "hackerů", ten boj jde jen rozmělnit kvalitním zálohováním dat

Josef Palan
07.08.20

Ano. Dále by mělo dojít ke snížení počtu zpravodajských subjektů. Domnívám se, že vojenské zpravodajství a civilní zpravodajství by zcela pro potřeby ČR stačilo.

Pane Miroslave to by bylo velmi nebezpečné. Další koncentrace není pro občany a demokracii dobře.

Já si myslím,že by vojenské zpravodajství mělo pod sebe pojmout BIS

Ano jen ne další úřad.

Ano. Zřizovat nový úřad považuji za zbytečné. Myslím si, že armáda má nejvíce zkušeností.

ANO, čím více se budeme starat o kybernetickou bezpečnost, tím lépe. Nejedná se o žádný NOVÝ UŘAD, jen by mělo Vojenské zpravodajství více starostí, jestli vlastně vůbec nějaké mají.

Proč další kybernetický úřad, s dalšími státními zaměstnanci

Proč další kybernetický úřad, s dalšími státními zaměstnanci

Dalším důvodem k pochybám o našich rozvědkách je současný "muž s kufříkem"! Jak mohou závažné informace unikat do bulvárů? Trapná záležitost nahrávající vyhraněné části obyvatel, která vnáší do společnosti spory a neklid!.

Již několik desítek let se způsob "boje" přenáší do kyberprostoru. Rozdělovat zda jde o "vojenské" či "civilní" cíle se mi nejeví jako příliš šťastné a jakékoliv tříštění sil v této oblasti do více úřadů je nerozumné. A obrana společnosti patří do gesce Ministerstva obrany.

V souvislosti s posledními událostmi bych vzal své původní vyjádření zpět. Pokud bezp. agentury nezachytily čínské aktivity před pandemií, nestojí za nic! Čína skupovala OOP po celém světě a BIS ani voj. rozvědka spaly! Potom je jasné, že nebylo kde ty OOP brát, než draze koupit od Číny!

Jsem přesvědčen, že kybernetická obrana ČR patří do působnosti Vojenského zpravodajství.

Vojenské zpravodajství jak plyne z názvu se má zabývat vojenskými záležitostmi. To bude úřad pro kybernetickou bezpečnost zrušen ? Ať stát pořádně platí nadaným lidem, je to vše o přetahování mozků do jiné instituce. Něco není dobře !!!!

Jsem přesvědčena, že obrana patří armádě, ať je jakákoliv.

Poslední dobou ty tajné služby řeší spíše propagandu. Ale čí?

Domnívám se, že vzhledem k současnému stavu odborné úrovně pracovníků - vojáků v oblasti IT technologií, technického vybavení a omezeným finančním možnostem MO zaplatit skutečné odborníky v této oblasti, by tento záměr neposkytl dlouhodobě žádný relevantní výsledek. (osobní odborné zkušenosti)

Pavel BLAHA
02.05.20

Hlasuji pro ANO. A souhlasím s paní Ninou Krásenskou.

Hlasuji ne. Čím více budeme mít zpravodajství, tím častější budou kompetenční spory. Chtělo by to pouze jedno OPRAVDU, ALE OPRAVDU FUNKČNÍ zpravodajství.

V současné době je Vojenské zpravodajství jediné schopné toto funkci plnit.BIS má nekvalitni výstupy, její vedení ani nechápe co je jejich posláním a naše zahraniční rozvědka není ani schopna vykázat hospodaření.Bez kvalitních a vzdělaných příslušníků nemohou zpravodajské služby podávat výkon.

A co bude dělat BIS a UKIB? Ale zřejmě armáda hledá nějakou činnost když není jinak vytížena.

Myslím,že by měla být zapojena i BIS,ale pod novým velitelem

Myslím, že úlohou vojenského spravodajství je chráhit zemi proti vojenským hrozbám /i kybernetickým/. Na ochranu proti nevojenským kybernetickým hrozbám máme UKIB. Pokud by jsme vše svěřili VZ, je UKIB zbytečný.

Ne, že by mělo. Musí!!!

Ano, kyberútoky proběhly už dříve, nejen t.č. na nemocnice-takže dosavadní praxe je nedostatečná. A je to jiný způsob zásahu do fungování státu-IT specialista je v tomto případě také voják.

Josef Morys
26.04.20

Jedná se o vysoce odbornou záležitost, ke které je třeba mít i hodně informací. Myslím, že Vojenské zpravodajství tyto požadavky splňuje

Říkám ano. To snad Vojenské obranné zpravodajství do této doby nedělá ? Nebo kdo tu obranu dělá ?

Ne. Vzhledem k tomu, že již dnes jistě funguje úřad , který řeší kybernetickou ochranu ČR, podle dopadů na nemocnice s malým efektem, je nutno vytvořit systém kybernetické ochrany ČR s definicí cílů, prostředků a oprávnění a to pro jednotlivé oblasti národního hospodářství.

Tuto oblast měla hlídat dobře organizovaná složka armády od samého počátku

Domnívám se, že by se měl vnést do kybernetické obrany pevný řád a systém a to určitě zajistí spolehlivě organizovaná armádní složka. Určitě lépe než civilní složky nebo BIS. Současný stav je každopádně nevyhovující...

Kyberterorismus je významná hrozba musí být kybernetická obrana ČR svěřena i Vojenskému zpravodajství, s tím ovšem roste i výzva k posílení kontroly a řízení zpravodajských služeb nejen pro koordinaci, ale také pro jejich odpovědnost a cílem musí být efektivní vysoká koordinovaná kyberbezpečnost

Hlasuji pro, ale domnívám se, že by musela být tato činnost zajišťována špičkovými prověřenými odborníky a špičkovým vybavením a možná i speciálními pravomocemi v případě nutnosti (prolomení platných zákonů).

V dnešní době je to samozřejmost už vzhledem k útokům na nemocnice a další instituce, o kterých se ani nedozvíme. Hranice nejsou otázka jenom katastru, ale také vzdušného a kybernetického prostoru.

Josef Musil
21.04.20

Kybernetickou obranu státu musí zajišťovat zásadně armáda. Součinnost s Vojenským zpravodajstvím je však nutností. Armáda musí být schopna těmto hrozbám zabránit. Proto musí mít schopné odborníky a kvalitní materiání vybavení.

Zásadně NE..z mnoha důvodů.. Jednim z nich je Armáda má prvotní úkol chránit hranice České republiky. Ale s vystroji i výzbrojí je někde na začátku 20 stol. Musi 200 miliard ročně na 21......3.5 % k HDP..

INTERNETOVY prostor musi hlídat civilní rozvědka a kontrarozvědka.
C.O.
Stanek

Asi by bylo vhodné urychlené schválení zákona. Po útocích na nemocnice v době pandemie se brzy můžeme dočkat dalších útoků na strategické cíle. Možná, že by se měla definice terorismu rozšířit o pojem zneužití kybernetického prostoru.

Tato činnost je dnes už nezbytná z hlediska bezpečnosti země.

Málokdo do činnosti vojenského zpravodajství vidí a ví, co vlastně dělá a sleduje. Nová funkce by jen vedla k požadavku na zvýšení lidí a další peníze z rozpočtu.

Dnes je už skoro pozdě.

Kybernetická bezpečnost je bez debaty v současnosti velmi důležitá. A určitě je lepší svěřit tuto oblast vojenskému zpravodajství, než civilní složce. Určitě ne zaujaté a předpojaté BIS.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..