Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

k jednání pléna Poslanecké sněmovny jsme se sešli ve čtvrtek 19. listopadu a pátek 20. listopadu. Tyto dva jednací dny byly z pohledu jednacího řádu Poslanecké sněmovny unikátní, neboť jsem svolal sedm mimořádných schůzí, což se v historii Poslanecké sněmovny doposud nestalo. Žádosti na jejich svolání jsem obdržel od všech poslaneckých klubů a také od vlády.

Minutou ticha jsme uctili památku zemřelých na onemocnění covid-19.

Hned v úvodu mé krátké rekapitulace našeho jednání bych zde rád zmínil usnesení, které jsme většinově přijali. Vyjádřili jsme v něm poděkování všem zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, hasičům, policistům, vojákům, hygienikům a dalším, kteří se starají o pacienty s nemocí covid-19 a i jinak přispívají ke zvládnutí epidemie. Jejich každodenní náročné práce si velmi vážíme.

Ve třetím čtení, v rámci hlasování daňového balíčku, jsme zrušili takzvanou superhrubou mzdu. Zároveň jsme schválili zdanění hrubé mzdy 15 procenty a u osob s měsíčním výdělkem nad 140.000 sazbou 23 procenty. Současně jsme odhlasovali zavedení stravenkového paušálu, zvýšili jsme spotřební daň z tabákových výrobků.

Dále jsme ve třetím čtení odhlasovali vládní předlohu o evidenci skutečných majitelů, jež vychází z evropské směrnice.

Prodejci pojištění budou mít zřejmě delší lhůty na doklad odbornosti, schválili jsme to v příslušné poslanecké novele. Zmrazili jsme platy ústavním činitelům a soudcům na jeden rok.

Jak předlohu týkající se daňových změn, tak i schválené zákony o evidenci skutečných majitelů, o platu ústavních činitelů, o delších lhůtách na doklad odbornosti prodejcům pojištění bude ještě projednávat horní komora Parlamentu.

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, žádosti jsme vyhověli a nouzový stav prodloužili do 12. prosince 2020.

Jednali jsme v omezeném formátu a dodržovali platná hygienická nařízení vyhlášená vládou.

Radek Vondráček

Anketa

Poslanci s vědomím zvýšení schodku státního rozpočtu zrušili superhrubou mzdu. Zároveň schválili 15procentní zdanění hrubé mzdy, u osob s měsíční mzdou nad 140.000 schválili sazbu 23 procent. Jaký máte názor (ano/ne)?

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Zvýšení soudních poplatků

76 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


76 %

Váš názor nás zajímá

Odradí občany od zneužívání soudů navrhnované zvýšení soudních poplatků?

Návrh navyšuje vybrané soudní poplatky. Cílem zvýšení poplatků je mimo jiné odradit lidi od toho, aby soudy zneužívali. Zvýšení poplatků má rovněž motivovat lidi k tomu, aby se snažili vyřešit své spory mimosoudně, ať už dohodou, nebo například za pomoci mediátora. Na dvojnásobek ze současné tisícikoruny mají vzrůst poplatky za zahájení sporu, ve kt. jde o méně než 20 000 korun. U sporů s předmětem do 40 milionů korun se dosud platí pět procent ze sporné částky, nově by k tomu měly přibýt 2000 korun navíc. Na dvojnásobek, tedy na 4000 korun, se zvedá i poplatek za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů. Poplatek u zjištění nebo popření rodičovství vzroste na 3000 korun. Zdražit mají i návrhy uplatněné elektronickými platebními rozkazy. Pokud jde o méně než 20.000 korun, měl by návrh stát 1500 korun. Na dvojnásobek, tedy 4000 korun, mají zdražit i návrhy na zahájení sporu, ve kterých nejsou předmětem peníze. Stejně bude stát i návrh na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Zvyšují se i poplatky ve správním soudnictví, např. podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu bude stát dvojnásobek, tedy 10 000 korun. Nově má být zpoplatněno zahájení řízení ohledně zápisu nebo změny svěřenských fondů.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (17) Hlasuji pro NE (54) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

ANO odradí, hlavně pro normální lidi. Soudy jsou absolutně pomalé a kde je spravedlnost. Nejhorší je, že soudci jsou neodvolatelní, kdo toto vymyslel byl a je ....Přece není možné, aby byl někdo neodvolatelný a dělal si co chtěl. Jejich kárné soudy jsou absolutně k ničemu. Klik jich přišlo o talár?

Jistě, odradí to ty, kterým jde například o nějakých 50.000, tak jako mně. Poplatky vysoké, výsledky řízení nejisté!

Petr Téra
29.06.20

Myslím, že už v současné době je výše poplatků pro některé občany rozhodující, zda se obrátit na soud a čekat i roky na rozsudek s nejistotou.

Bohatý bude mít vždy na poplatky a chudý nebo senior bude zvažovat, zda vůbec půjde k soudu.

Ano. Odradí. Pro seniory a chudší část obyvatelstva se může spravedlnost stát nedostupnou.

Poplatky by měly respektovat i majetkové poměry občana.

Samotné zvýšení soudních poplatků nic neřeší. Mělo by se ale důsledně sledovat, zda nejde o zneužití soudů a pokud se během řízení prokáže, že ano, navrhovatel musí nést za své jednání plnou hmotnou odpovědnost a to nejenom vůči odpůrci, ale taky vůči soudům.

Domnívám se, že lidé s nižšími příjmy by vážili, zda by ten poplatek byl pro rodinu únosný.

Bohaté neodradí, pro chudší se zhorší vymahatelnost práva.

Problém není v poplatcích, ale v soudech. Potřebovali bychom změnit soudnictví od základu, blíž k angloamerickému. zrušit množství stupňů m)tím se souzení hlavně prodražuje a stvá se rozsudek nejistým. V účastníkovi vzniká pocit schizofrenie.

Ano, odradí. Z vlastní zkušenosti soudního znalce ve Stavebnictví vím, že lidé se obávají soudit, nejen z důvodu poplatků, ale spravedlnosti, neboť jak je známo, k soudu se chodí pro rozsudek ne pro spravedlnost a to je VELMI špatně.

Milos Adam
06.05.20

Chudsi lide se nebudou moci obratit na soudy. Proste na to nebudou mit. Spravedlnost dostupna pro chudsi nebude.

Pavel BLAHA
02.05.20

Nejsem pro. Na takovéto úpravy poplatkû zcela jistê nemají senioři a chudí. Proč navrhovatel nepředloží vhodnêjší návrh?

Proboha snad někdo nevěří návrhu záměru zdražit soudnictví. Tento moloch je nenažraný (omluva, neznám výstižnější slovo) a je třeba jej nasytit. Takže kdo má prachy má pravdu. Ve vedlejší diskuzi jsem zavadil o názor k soudnictví z dob modrého temna. Toto temno přichází právě s touto vládní sqadrou

Právo by mělo platit pro všechny, ne pro ty, kteří si jej mohou koupit. Jsem tedy proti.
Soudy jsou neskutečně pomalé. Kauza H-systému se vlekla neuvěřitelných 20 let, železniční neštěstí u Studénky se řeší bez úspěchu více než 6 let.

Chtěl bych jednu poznámku zastáncům práv. Jistě, občan by měl mít možnost právně se bránit. Ovšem co se nyní děje na úrovni soudních sporů je šílené. Všichni se soudí se všemi, soudy jsou samozřejmě přetížené a přitom jde mnohdy o stupidity!

Souhlasím s názorem pana Vrbického, takže ne.

Dávám ne. Záleží na tom, které občany to neodradí. Ti všelijací lobisté, podnikatelé kontroverzního původu apod. se budou dále jen odvolávat a odvolávat a odvolávat a nechodit k soudu na předvolání apod. Člověk v zaměstnaneckém poměru nebo důchodce bude stále v nevýhodě.

Ne. Možnost dovolat se práva by měl mít každý občan bez ohledu na majetkové poměry a sociální postavení. K tomu by měly být zohledněny i soudní poplatky.

Hlasuji pro ne, protože majetní se budou soudit pro každou prkotinu, a chudý se soudu nedovolá. je to jen otázka peněz a problém, který se v republice táhne mnoho let a nikdo s tím nic nedělá

Plně souhlasím s panem P.Kudrnáčem

Nesouhlasím se stanovováním pevné částky - mělo by se zohlednit i sociální postavení (plat, příjmy). Zvýšení soudních poplatků odradí "sociálně slabší" skupiny obyvatel. Nepřinese to zefektivnění a zrychlení soudních procesů...

Odradit občany, aby hájili svá práva a svobody, to je zvláštní postoj. Soudy jsou neefektivní, pomalé.

Každý by si měl správně rozmyslet, zda jeho požadavek je skutečně tak závažný ,že se musí obracet na soud.

Asi těžko, ze soudních sporů se v ČR stal národní sport!

Souhlasím se všemi 4 předchozími diskutéry. Právo se stává pro spoustu chudých nedostupné! A ti bohatí se budou soudit pro každou prkotinu, ze které budou moci mít prospěch.

Milos Adam
22.04.20

Obavam se, ze tim se snizi moznosti pro chudsi lidi a zvysi pro bohate, pro ktere bude vyhodne vse zalovat.

Poplatky i pokut by neměly být dány pevnou částkou, ale odvozeny od skutečných příjmů. Jinak jsou sociálně nespravedlivé.

Zavádějící otázka. Určitě to odradí, ale mělo by to být naopak. Každý, by měl mít možnost se svého práva domoci přiměřeně své ekonomické situace. Změna poplatků vyřazuje velkou skupinu lidí. Důchodců je několik milionů a na poplatky má málokdo z nich (většina z nich nedosáhne na průměrný důchod).

Špatně položená otázka. Hlasuji ale NE, přestože určitě poklesne počet sporů řešených soudně i když ne těch zneužívaných, ale těch na které poškození nebudou mít prostředky, protože to nejsou jen poplatky, ale i honoráře advokátů. Ve výsledku to znamená zhoršení dostupnosti práva.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..