Slovo úvodem

Vážení přátelé,

nadšení – to je pocit, který mám z toho, že vznikl Senior parlament. Vnímám ho jako místo, kde se setkávají lidé, kterým není lhostejné veřejné dění. Je to místo pro váš názor a pro vaši diskuzi.

Se zájmem se účastním besed a dalších setkání se seniory. Teď nemyslím potřesení si rukou v domovech důchodců v rámci předvolební kampaně, jak to dělají mnozí politici. Já mám na mysli skutečné setkávání a živé diskuze se staršími spoluobčany, kteří mají na svět daleko rozumnější, ucelenější a „střízlivější“ pohled, než si někdy společnost dokáže uvědomit. Proto mě těší, že čtete tyto řádky. Znamená to, že jste členem Senior parlamentu nebo členství zvažujete.

Vítejte zde a přijměte pozvání k diskuzi. Senior parlament patří vám!
Těším se na vaše názory a výsledky vašeho hlasování.

Radek Vondráček,
Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky

Anketa

Podle opozice vládne na resortu dopravy chaos. ODS a Piráti chtějí zařadit příští týden na jednání Sněmovny mimořádný bod, v rámci kterého plánují probrat všechny kauzy. Pokud to koaliční strany neumožní, opozice uvažuje o svolání mimořádné schůze.

Má se podle vás dostat návrh do programu jednání sněmovny či nikoliv?

Více na www.novinky.cz

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Snížení věkové hranice aktivního volebního práva na 16 let u voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze

97 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


97 %

Váš názor nás zajímá

Podporujete návrh, aby v případě voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze byla snížena věková hranice aktivního volebního práva na 16 let?

Cílem je v případě voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze snížit věkovou hranici aktivního volebního práva na 16 let.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (1) Hlasuji pro NE (32) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Spíše zvýšit na 21 let.

Nebylo by špatné vědět kdo s tímto návrhem ale hlavně proč přichází . Byl bych pro pokud by měli v tomto věku dostudováno , byli vyučení a nastoupili do zaměstnání aby pro společnost něco udělali . Potom proč ne ?

Přátelé, nepřekrucujme příspěvky ostatních kolegů! To bysme se dostali právě za nějakou hranici, která by nás měla sama usměrnit. Nikomu svůj názor nevnucuji, proto si ani nepřeji být někam posílán. Při tom, co nám stáří bohužel přináší, buďme tolerantní! Děkuji

Tak jak se prodlužuje doba školní nezodpovědnosti mládeže, zvážit naopak zvýšení věku na 21 let. :-)

Snížit hranici považuji za populistické. Plnoletost a plná odpovědnost je od 18. let. A volby jsou setsakra odpovědný akt.

V pátečních průvodech pro svatou Gretchen pochodují šestnátiletí, ověšeni elektronikou zachraňovat svět. anipulace dnešních mladých je daleko větší než dřív.

Omezení volebního práva starým občanům je v rozporu s Listinou základních práv a svobod v článku 21 (1). A pokud někoho pohoršuje sledování volebního úkonu staršího voliče na ČT, stačí přepnout k***** třeba na Barandov. Je tam mladší tvář.

Ne. Mládež, která ještě nic neví o světě, tak nemůže určovat a komplikovat život občanům, kteří se vydali podle svých nejlepších zkušeností na cestu životem.

Obávám se,že návrh zavést horní hranici pro volby NENÍ dehonestací stáří! Kdo si to neuvědomuje,tak MŮŽE být na hranici,nebo za hranicí,schopnosti objektivně rozhodovat. Jestli má být v ČT prezentovaný záběr 105 leté voličky, které vede ruku k volební urně její 80 letá dcera oslavou stáří? Nevím!!!

Josef Palan
27.09.19

Ne. Hlasovací právo by měli mít pouze plnoletí občané ČR. Věková hranice do všech voleb (Poslanecká sněmovna, Senát, volba prezidenta, zastupitelstva obcí, krajů a hl. města Prahy) by měla být stejná.

Nesouhlasím aby se hranice snížila na 16 let. Jsou to děti v pubertě, které rádi revoltují a mnohdy jen z legrace dělají naschvály bez toho, aby jim došlo, jaký dopad jejich jednání bude mít. Autor této myšlenky má problém, že nemá dost příznivců, tak si chce "vyrobit" lehce manipulovatelné voliče.

Se zvýšením spodní hranice na 21 let bych možná souhlasil ale pokud by byla, dle některých komentářů, horní hranice třeba 75 či 80 let tak bych se přimlouval aby podobné platilo i pro tento "parlament". Takovou dehonestaci stáří jsem zde nečekal.

S návrhem nesouhlasím,protože s dnešní mládeži se dá lehce manipulovat s ohledem na její celkové názory a znalosti , o čem se můžeme přesvědčit při záběrech z různých manifestací. Volič by měl mít nejmín´ 21 let, kdy je předpoklad, že má svůj ucelený názor

S návrhem nesouhlasím,protože s dnešní mládeži se dá lehce manipulovat s ohledem na její celkové názory a znalosti , o čem se můžeme přesvědčit při záběrech z různých manifestací. Volič by měl mít nejmín´ 21 let, kdy je předpoklad, že má svůj ucelený názor

Souhlasím v podstatě s předchozím komentářem, jen bych trochu prodloužila věk na 80 let ....volit od 21 let do 80 let.

V žádném případě! Domnívám se, že by věková hranice měla být posunuta na 21 let a u starších osob omezena 75 rokem věku. Obě skupiny pod a nad těmito hranicemi mnohdy neví co vlastně volí! U první si pletou volby s recesistickou akcí a druzí často říkají: "mně už to je jedno!" Obé je nezodpovědné!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..