Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Snížení věkové hranice aktivního volebního práva na 16 let u voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze

97 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


97 %

Váš názor nás zajímá

Podporujete návrh, aby v případě voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze byla snížena věková hranice aktivního volebního práva na 16 let?

Cílem je v případě voleb do zastupitelstev obcí a v hlavním městě Praze snížit věkovou hranici aktivního volebního práva na 16 let.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (2) Hlasuji pro NE (59) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Plně souhlasím s panem Svozilem, který se tak vyjádřil ještě před volbama v r, 2020, a plně se toto potvrdilo u senátních ****b v kombinaci s domlouváním před****bních koalic, jen aby se poškodilo hnutí,které současná opozice nemůže strávit

Ne, v žádném případě, puberťáci by z toho provedli schow, kabaret a co pak s tím??? Opakovat volby??? Naopak, přikláním se ke zvýšení věkové kategorii.

Plnoletost / 18 let / je praxí ověřený a relevantní údaj a podmínka vol. práva. Populististické snižování tohoto věku nemůže být dobrý počin.

Josef Geier
23.05.20

Takový nesmysl mohl vymyslet jen ten, který ví, jak snadno lze takto mladé jedince ovlivnit a přesvědčit pro hlasování v určitý prospěch.

Milos Adam
22.04.20

Protoze se s mladzi lepe manipuluje, pro nektere neuspesne strany je to zajimave. ****t by meli lide, kteri maji zivotni zkusenosti. Nebo jeste lepe lide, kteri plati dane teto republice.

Pokud má někdo v šestnácti tak politiku uspořádanou v hlavě, nechť své mínění vyjádří "hlasováním" přes třeba své rodiče i prarodiče, sousedy.

****t, tedy rozhodovat no budoucnosti obce by měli občané zletilí, alespoň s nějakou, i když malou, životní zkušeností. V některých zemích je ****bní právo až od 21 let.

Naopak zvýšit na 21 let a raději až po prokázané alespoň 1 roční praxi v zaměstnání !

Nesouhlasím. Chápu, že lidská společnost a tedy i ta naše se neustále vyvíjí a mění. Jen nejsem přesvědčen, že tím správným směrem

Spíše zvýšit na 21 let.

Nebylo by špatné vědět kdo s tímto návrhem ale hlavně proč přichází . Byl bych pro pokud by měli v tomto věku dostudováno , byli vyučení a nastoupili do zaměstnání aby pro společnost něco udělali . Potom proč ne ?

Přátelé, nepřekrucujme příspěvky ostatních kolegů! To bysme se dostali právě za nějakou hranici, která by nás měla sama usměrnit. Nikomu svůj názor nevnucuji, proto si ani nepřeji být někam posílán. Při tom, co nám stáří bohužel přináší, buďme tolerantní! Děkuji

Tak jak se prodlužuje doba školní nezodpovědnosti mládeže, zvážit naopak zvýšení věku na 21 let. :-)

Snížit hranici považuji za populistické. Plnoletost a plná odpovědnost je od 18. let. A volby jsou setsakra odpovědný akt.

V pátečních průvodech pro svatou Gretchen pochodují šestnátiletí, ověšeni elektronikou zachraňovat svět. anipulace dnešních mladých je daleko větší než dřív.

Omezení ****bního práva starým občanům je v rozporu s Listinou základních práv a svobod v článku 21 (1). A pokud někoho pohoršuje sledování ****bního úkonu staršího ****če na ČT, stačí přepnout k***** třeba na Barandov. Je tam mladší tvář.

Ne. Mládež, která ještě nic neví o světě, tak nemůže určovat a komplikovat život občanům, kteří se vydali podle svých nejlepších zkušeností na cestu životem.

Obávám se,že návrh zavést horní hranici pro volby NENÍ dehonestací stáří! Kdo si to neuvědomuje,tak MŮŽE být na hranici,nebo za hranicí,schopnosti objektivně rozhodovat. Jestli má být v ČT prezentovaný záběr 105 leté ****čky, které vede ruku k ****bní urně její 80 letá dcera oslavou stáří? Nevím!!!

Josef Palan
27.09.19

Ne. Hlasovací právo by měli mít pouze plnoletí občané ČR. Věková hranice do všech ****b (Poslanecká sněmovna, Senát, volba prezidenta, zastupitelstva obcí, krajů a hl. města Prahy) by měla být stejná.

Nesouhlasím aby se hranice snížila na 16 let. Jsou to děti v pubertě, které rádi revoltují a mnohdy jen z legrace dělají naschvály bez toho, aby jim došlo, jaký dopad jejich jednání bude mít. Autor této myšlenky má problém, že nemá dost příznivců, tak si chce "vyrobit" lehce manipulovatelné ****če.

Se zvýšením spodní hranice na 21 let bych možná souhlasil ale pokud by byla, dle některých komentářů, horní hranice třeba 75 či 80 let tak bych se přimlouval aby podobné platilo i pro tento "parlament". Takovou dehonestaci stáří jsem zde nečekal.

S návrhem nesouhlasím,protože s dnešní mládeži se dá lehce manipulovat s ohledem na její celkové názory a znalosti , o čem se můžeme přesvědčit při záběrech z různých manifestací. ****č by měl mít nejmín´ 21 let, kdy je předpoklad, že má svůj ucelený názor

S návrhem nesouhlasím,protože s dnešní mládeži se dá lehce manipulovat s ohledem na její celkové názory a znalosti , o čem se můžeme přesvědčit při záběrech z různých manifestací. ****č by měl mít nejmín´ 21 let, kdy je předpoklad, že má svůj ucelený názor

Souhlasím v podstatě s předchozím komentářem, jen bych trochu prodloužila věk na 80 let ....****t od 21 let do 80 let.

V žádném případě! Domnívám se, že by věková hranice měla být posunuta na 21 let a u starších osob omezena 75 rokem věku. Obě skupiny pod a nad těmito hranicemi mnohdy neví co vlastně *****! U první si pletou volby s recesistickou akcí a druzí často říkají: "mně už to je jedno!" Obé je nezodpovědné!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..