Vážení a milí přátelé,
plenární schůze pokračovala ve dnech 15. a 16. dubna. Ve čtvrtek jsme navázali na přerušenou rozpravu k Národnímu plánu obnovy České republiky. Ministr průmyslu nám k tomu řekl:
„Nyní jsme ve 4. fázi průběhu příprav (březen-srpen 2021). V pátek 9. dubna byl materiál předložen do mezirezortního připomínkového řízení, které bude trvat do 23. dubna 2021. Po vypořádání všech připomínek bude Národní plán obnovy předložen k projednání vládě a následně Evropské komisi a Radě Evropské unie. Evropská komise a Rada Evropské unie mají dohromady tři měsíce od předložení, aby posoudily plány České republiky.
Aby mohla Česká republika čerpat prostředky, musí Národní plán obnovy reflektovat specifická doporučení Rady Evropské unie. To znamená přispívat k digitální (alespoň 20 % z celkové alokace) i zelené transformaci (alespoň 37 % celkové alokace).
Dále dodržet princip „významně neškodit“ životnímu prostředí a také reflektovat šest evropských politických priorit (zelená a digitální transformace, konkurenceschopnost a růst, sociální a územní soudržnost, zdravotnictví, odolnost politiky pro příští generaci)."
V pátek 16. dubna jsme se věnovali vládním změnám v exekucích. Schválili jsme, že bezvýsledné exekuce se budou pravděpodobně zastavovat. Také zabavování movitých věci se částečně omezí.
Během rozpravy k tomuto návrhu několikrát zaznělo, že dluhy se mají platit. Je ale zodpovědné hledat vyvážené řešení, abychom pomohli těm, kteří svůj dluh skutečně chtějí řešit a možná se do něj dostali svojí naivitou, hloupostí, nezodpovědností. Těm, kteří mají zájem se neocitnout v dluhové spirále, která je dostane nadosmrti do problému, který nikdy sami nevyřeší. Předlohu nyní čeká další kolo v horní komoře našeho Parlamentu.
Oba jednací dny jsme jednali v omezeném polovičním formátu a vždy před začátkem jednacích dnů proběhlo samotestování poslanců.
Radek Vondráček
Vláda předložila sněmovně návrh zákona o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů obcí v roce 2020
Pomůže obcím jednorázový nenávratný příspěvek ve výši 1200 Kč/obyvatele, jako kompenzace výpadku jejich daňových příjmu?
Cílem navrhovaného opatření je eliminovat snížení daňových příjmů obcí poskytnutím jednorázového nenávratného příspěvku ve výši 1 200 Kč na jednoho obyvatele dle bilance obyvatel Českého statistického úřadu k 1. 1. 2020.
Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO
(35)
Hlasuji pro NE
(12)
Komentovat
MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.
Věra Térová
19.01.21
Příspěvek ano - ale taky následně uložit obcím, jak bylo s příspěvkem naloženo. Řádná kontrola je nutná.
Miroslav Pospíšil
08.01.21
Nevím, proč tady chybí červené pole pro vyjádření názoru " ne ". Pokud nějaká kompenzace nebo pomoc obcím ze státního rozpočtu, tak musím vědět kdo ji potřebuje a na co ji využije. Pokud se jedná o pomoc při živelních pohromách, tak prosím. Jinak velmi opatrně.
Milos Adam
02.12.20
Bude se omezovat stat (doufam), tak by se mely omezovat i obce i kraje.
Jaroslav Němeček
16.09.20
Do 500 obyvatel ano , větším obcím ne .
Miloslav Svozil
16.09.20
NE, neboť každá obec je samostatný subjekt. Musí být hospodář, doma, nebo na dvoře by všelijaké sochy, ABOSLUTNĚ někdy nesmyslné kruhové objezdy s vysokými obrubníky neprovedli, ale je to móda. Musí hospodařit s tím co má, ale skutečnost?? . Pak peníze chybí.
Milan Hemzal
12.09.20
Proč by měl kdokoliv jakékoliv obci po které mu nic není, přispívat na její blaho? Uvědomte si, že to nejsou žádné peníze co vyrostly na poli, ale byly ukradeny z vašich kapes. Každý má svoje problémy a každý si je musí řešit svojí aktivitou, ne nataženou rukou a řvaním že má málo peněz.
Lubomír Sazeček
25.08.20
Ono také jde o to, jak která obec dokáže efektivně své příjmy využívat. Někomu by nestačil ani dvojnásobek, jinému polovina.
Zdeněk Škromach
18.08.20
Dobře je, že nejsou zvýhodněny velké obce, které už tak dostávají dost.
Josef Palan
07.08.20
Zejména malým obcím příspěvek pomůže s financováním drobných výdajů ku prospěchu obce.
Zdeněk Škromach
31.07.20
V tuto chvíli je Věrko správná. Ale do budoucna by asi podpora státu měla vycházet z občanské vybavenosti. To je v zájmu občanů, aby obec pečoval o jejich blaho.
Věra Vrbovská
14.07.20
Hlasovala jsem ano, pomoc je potřeba, jenom nevím, zda plošné řešení je to správné.
Ladislav Kašpar
12.07.20
Každý koruna je dobrá. Plošně je to však nespravedlivé. Některé obce nepřišly o nic.
Viktor Kopper
11.07.20
Jsem jednoznačně PRO, neboť obnovit ekonomiku je nutné i prostřednictvím obcí. Doporučuji vázat nenávratný příspěvek na již projednané a připravené projekty.
Věra Térová
11.07.20
Hlasuji ano, ale pod podmínkou efektivního využití v podstatě každé koruny a opět kontrola.
Věra Térová
11.07.20
Hlasuji ano, ale pod podmínkou efektivního využití v podstatě každé koruny a opět kontrola.
Jaroslav Němeček
11.07.20
Obce by se měli chovat stejně jako správní hospodáři , tj myslet na zadní kolečka a nečekat kdo nasype ! Podnikal jsem od r. 90 a vytvořil jsem si rezervní fond abych přežil . I staří sedláci tak činili .
Milos Adam
11.07.20
Kdyz je krize, mel by setrit stat i obce. Chovat se, jako by krize nebyla a utracet se mi nezda moudre. Kdyby se tak chovali obcane, nazveme je nezodpovednymi.
Zdeněk Škromach
10.07.20
Proč by to mělo státu uškodit? Copak obce nejsou součástí státu?
Jaroslav Musílek
10.07.20
Obcím to nepomůže ,ale státu to uškodí!!
Miroslav Houžvík
10.07.20
Myslím,že ano
Miloslav Svozil
09.07.20
Asi NE. S tím se bude spekulovat. Obce o toho zase tak moc nepřišli. Každý podnikatel má vatu i obce. Když se podíváme na hospodaření některých obcí, jak vyhazují peníze za ohyzdné sochy, nesmyslné kruhové objezdy apod., tak je z toho smutno.
Jaroslav Frank
09.07.20
Ano, ale jen v případě, že svůj výpadek příjmu ŘÁDNĚ doloží, což se asi nepodaří,takže je to na zváženou. Mnohé obce ,dle toho,do čeho investují, ukazují svou nehospodárnost, což svědčí o tom, že mají peněz dost a chtějí jen využít nabízené možností
Lenka Obertová
08.07.20
Dala bych jim příspěvek o jaký prokazatelně přišli. To znamená, že ne plošně. Ať se přihlásí a doloží výpadek v příjmu.
Lenka Obertová
08.07.20
Realita : V 1 obci před 3 dny postavili na žulový kvádr sousoší svatých, v hrozném provedení, za minim. 100 tis. Kč a další obec má pár podnikatelů a přes 700 obyvatel, tj. 840 tis. příspěvek. od podnikatelů by bylo max. na to hrozné sousoší ve vedlejší vsi. Obce peníze mají.
Lenka Obertová
08.07.20
Realita : V 1 obci před 3 dny postavili na žulový kvádr sousoší svatých, v hrozném provedení, za minim. 100 tis. Kč a další obec má pár podnikatelů a přes 700 obyvatel, tj. 840 tis. příspěvek. od podnikatelů by bylo max. na to hrozné sousoší ve vedlejší vsi. Obce peníze mají.
Zdeněk Škromach
08.07.20
Obce mají SAMOSPRÁVU, takže co si občané na radnici z*****, to tam mají. To stát moc neovlivní. :-)
Marcela Němečková
08.07.20
Každá koruna dobrá, ale taky s ní a hospodařit rozumně, a uvážlivě, a nevyhazovat za třeba nesmyslné nákupy kovových židlí na náměstí, jak je to u nás. V létě se na nich uškvaříte, a v zimě přimrznete!
Vratislav Kozák
08.07.20
Řešení je z nouze ctnost. Nejprve se sníží daňové příjmy a pak v reakci na pokřik obcí a krajů se peníze "vrátí" jiným, v tomto případě nesystémovým, opatřením. Doporučuji postupovat poněkud uvážlivěji, než někomu snížíme příjmy, které v dobré víře očekával.
Hana Knajblová
07.07.20
Ano. Souhlasím, ale peníze by měly být účelně využity.
Miroslav Pospíšil
07.07.20
Zajisté. každá koruna pomoci je dobrá.
Lubomír Sazeček
07.07.20
Podmínka efektivního využití by měla být!
Bohdan SALVET
07.07.20
Souhlasím, ale mělo by být zajištěno, aby prostředky byly účelně využity...
Zdeněk Škromach
07.07.20
Každá koruna pro obce dobrá. Jen by příspěvky měli být podmíněny určitou občanskou vybaveností.
Miroslava Kapalová
07.07.20
Hlasuji pro, protože si myslím, že je lepší něco než nic a o tom, zda to pomůže obcím bude záležet na rovnováze vydaných a přijatých peněz, každopádně v tom bude ******.