Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákaz a omezení vybraných plastových výrobků

Další témata:

Poslanci budou projednávat návrh zákona, který omezuje spotřebu vybraných plastových výrobků. Návrh zahrnuje několik opatření. Od úplného zákazu některých výrobků, přes omezení jejich spotřeby, až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst. Zákon přímo zakazuje (pravděpodobně od července letošního roku) plastové vatové tyčinky, plastové příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčky k balonkům, nádoby na potraviny, kelímky a nádoby na nápoje. Je to podle vás krok správným směrem? Budou potraviny nebo nápoje dražší? Používáte již nyní raději ekologické nebo znovupoužitelné obaly?

Hovořit u tohoto problému o zatížení lidí s nižšími příjmy se mi jeví velice úsměvné, ale i tak může být, viz milovníků pití piva z lahváčů a problém jejich manželek, které by se s těmi lahváči tahaly

Pokud se bude klást důraz na hygienické požadavky budou obaly nutné. Bude asi nutné, vždy podle momentální situace, některým potřebám přizpůsobit se!

Pokud budeme přenášet výrobky, budeme vždy potřebovat na jejich přepravu nějaký obal, teď je záleží na vhodném druhu, s cenou za něj se počítalo vždy a bude se muset počítat i do budoucná, bez ohledu na nízký příjem.

Podobná "eko" opatření jednoznačně zatíží lidi s nízkými příjmy.

Nelze okamžitě zrušit všechny plasty. Pokud vím, tak jsou dobře recyklovatelné!

Zdá se, že nejde o snižování spotřeby plastů. Protože plasty jsou společně s papírem nejlépe recyklovatelným materiálem. Jednodušší zákaz, než řešit Nerudovskou otázku! Podotýkám, že ekologická papírová taška je stejný problém. Na kg celulózy během celého výrobního procesu spotřebujete 1.100 l vody!

Kdysi plastové výrobky nebyly a existovali jsme. Nyní před zákazem je třeba určit priority a zrušit ty skutečně nepotřebné.

Kolik % hmotnosti z vyrobených plastů tvoří tyto maličkosti? Zakoupil jsem malou obývací stěnu. Byla zabalena v plastech, celkem 4 žluté pytle. pro stromy se nevidí les.

3. Jinak proti ekologii nic nemám, už dlouho místo igelitek používám šité látkové tašky. Ale myslím, že na vše se má hledět s mírou a se zdravým selským rozumem, nic nelámat přes koleno a na vše hned nevytvářet zákony a zákazy. Čím si asi budu šťouchat zalehlé ucho, pletací jehlicí, vázac. drátem?

2) a údajně pili z jednoho brčka (bůh ví, co tam dělali a sváděli to na brčka) a prý roznesli nákazu ...a tak se budou likvidovat plastová brčka, ona husí asi budou více hygienická. Při cest. a přestup. cestou k lékařům si nedovedu představit nosit pití ve sklenicích a svačinu v papír. sáčcích.

Obávám se, že právě teď v době Covid - šílenství se to neprosadí vždyť ani v bufetu v nemocnici, když ještě fungovalo, mi loni do ničeho jiného než do plastu i s plast lžičkou udělali čaj, kávu, prý z důvodů hygieny. Oni snad nemají rozum, prý se pár mladých se rozjelo v baru Techtle Mechtle a

Mnozí z nás pamatují dobu, kdy plastové obaly ještě neexistovaly a vše fungovalo normálně. Spolu se zákazem je třeba současně hledat řešení a více se vracet k vratným obalům.

Myslím si však, že není-li podnikatel úplně odtržen od reality a vidí kam ekologie minimálně v Evropě směřuje tak má časový rámec na určitou inovací svého podnikání. Například v autumobilovém průmyslu za snižování emisí žádné kompenzace nejsou.

V poslední době je populární "VLÁDA ZAKÁZALA, VLÁDO PLAŤ". Vidím zástupy podnikatelů, kteří budou žádat kompenzace za zákaz svého výrobního podnikatelského záměru.

Tak je jasné, že nějak se musí začít. Je logické, že náhrada bude dražší. Jen jsem zvědav čím budou nahraženy PET láhve. Zatím prý se alespoň víčko neoddělitelně spojí s láhví. Takže ešus, hliníkovou lžičku a plechový hrníček vždycky s sebou.😂😂😂

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..