Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Chráněný účet pro dlužníky v exekuci

Další témata:

Poslanci schválili tzv. chráněný účet pro dlužníky v exekuci. Musí ho založit banka zdarma na žádost dlužníka a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Budou se zde shromažďovat peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Dlužník může mít pouze jeden chráněný účet. Zákon by měl platit od dubna příštího roku. Jaký máte názor na tuto pomoc dlužníkům?

Pane Paulíny, ale po námitce je povinna banka zablokovanou částku uvolnit!!!!

Podporuji návrh na uzákonění "Chráněného účtu". Těm, kteří neznají jak funguje systém, zdůrazňuji, že např. důchodce, kterému sociálka strhává část důchodu v prospěch exekutora, nemůže si otevřít bankovní účet. V případě, že tak učiní, zbytek důchodu je automaticky zablokován pro exekutora.

Plný souhlas s pani Ernestovou, jenže dnes mnoho lidí pracuje na černo a jsou vyplácení přímo na ruku, bez výplatní pásky, opět dnešní vymoženost, bez postihu !!! :

"Chráněný účet" je zcela zbytečný. Stačí ochránit nějakou minimální částku na běžném účtu.
Vždyť zaměstnavatelé mají povinnost strhnout zaměstnancům exekuované částky a ponechat jim zákonné minimum. I tak si může zaměstnanec nechat vyplácet mzdu v hotovosti.
A pan Škromach by rád další zákon!!!

Naprosto správný krok. Mělo to být už dříve. Včetně územní působnosti exekutorů.

2) překročí 20724,- Kč se už pak zabavuje celá. U mobiliární exekuce je rovněž stanoveno to, co nelze dlužníkovi zabavit, tj určitý obnos v hotovosti, léky a léčebné pomůcky, věci na přípravu jídla vařič lednička , na spaní , oděvy, boty atd., někdy se stává, že je na tom dlužník lépe než věřitel.

Pro info: nezabavitelnou částku, kterou nemůže žádný exekutor zabavit upravuje nařízení vlády, to se pravidelně aktualizuje a pro letošní 2.pololetí to je 7771.50Kč na dlužníka a 2590,50 Kč na každou jím vyživovanou osobu. Podle OSŘ tuto částku nesmí nikdo dlužníkovi vzít. Částka mzdy, která

Je to správné. Exekutoři jsou schopni zabavit i základní potřeby. I dlužník musí z něčeho žít, nechceme, aby skončil na ulici.

Založení účtu provádí všechny banky zdarma. Budou si jistě účtovat poplatek za vedení účtu. A kdo tam ty přebytky peněz bude posílat, dlužník to určitě nebude. Kartou asi taky platit nebude, preferuje hotovost. Pokud dlužník něco vydělá bokem, určitě to na účet nepošle. Myslím, že to nebude fungovat

2) tímto zákonem připravuje půda pro budoucnost, kdy se bude chtít zamezit platbám v hotovosti.....?!

Chr. účet se mi zdá zbytečný, většina dlužníků žije tzv. z ruky do huby a už dávno žádné účty nemá. Pokud ano, tak za mých časů, to vždy pečlivě hlídali banky i mzdové účtárny a i exekutor. Pokud se i stalo, že by byla zabavena nezabav. částka, tak po námitce byla ihned uvolněna. Možná se ale .

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..