Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Poslanci nepodpořili kvóty na české potraviny

Další témata:

Poslanci schválili vrácený zákon o potravinách v senátní verzi. To znamená vyřadili povinné kvóty na české potraviny, opětovně potvrdili pokuty za potraviny dvojí kvality a rozhodli, že hygienické stanice budou i nadále kontrolovat restaurace a další otevřené stravovací provozy. Znevýhodní podle vás tento zákon české zemědělce? Budou české potraviny dražší?

Takové kvóty nic neřeší, pouze přináší problémy.

Kvóty nebyl chytrý nápad. Pokud 50 % vepřového dovážíme (obdobně je to u vajec), tak je to situace pro obchodníky neřešitelná. Stejně tak u sezónního ovoce a zeleniny.

Možná by bylo dobré porovnávat i národní subvence zemědělcům mimo rámec dotací EU.

Má tak někdo štěstí, že trefí na podobnou prodejnu

Včera jsem koupil v *****itelské prodejně kilo výstavních brambor za 8.90kč. To co se prodává v supermarketech za 20kč zde mají za 3kč s označením krmné. Jiní rádoby zemědělci je vyvezou na pole a zaorají jak se jedni takoví prezentovali v jedné reportáži. A s jablky je to stejné.

ANO, u mne to není pocit ale přesvědčení, že ti co rozhodují u toho myslí velmi dobře. Hlavně na sebe. Jen to 25% dotovaných sympatizantů to není schopno pochopit.

Otázka dotací bude vždy složitá. Vždy tady bude někdo s pocitem poškozeného. Je to hlavně o tom, jak silné frakce o jednotlivých dotacích rozhodují a jak silné je za nimi lobující prostředí! Někdy můžeme mít pocit, že ti kteří rozhodovali u toho nemysleli. Mnohdy může ten pocit být blízký pravdě!

Naši zemědělci budou jen ve velmi málo oblastech levnější než dotovaní farmáři z EU.
Kvóty nemohou fungovat, vedlo by to k tomu, že v určitém období roku bychom v krámě neměli celou řadu výrobků. Trh naše zemědělce nediskriminuje. Co je levnější, prodává se lépe, nedivte se nákupčím řetězců.

Josef Musil
16.04.21

Myslím, že ne všichni naši zemědělci jsou znevýhodňováni. Nevím, jestli si někdo z MZ snažil zodpovědět otázku, proč máme nadbytek hovězího masa a proč je tak drahé. Chovatelé krav bez tržní produkce mléka hospodaří s malými náklady , velkými dotacemi a malými ry***y. Jak ty dotace využívají?

Josef Musil
16.04.21

Myslím, že ne všichni naši zemědělci jsou znevýhodňováni. Nevím, jestli si někdo z MZ snažil zodpovědět otázku, proč máme nadbytek hovězího masa a proč je tak drahé. Chovatelé krav bez tržní produkce mléka hospodaří s malými náklady , velkými dotacemi a malými ry***y. Jak ty dotace využívají?

Souhlasím s oběma předchoz. příspěvky, myslím, že povinné kvóty by ničemu neposlouž. a pokuty za dvoj. kv. potr. jsou OK, ale bylo by potřeba, aby odborníci vymysleli a propracovali taktiku, jak naše vý*****ky a výrobky v konkuren. prostředí prosadit a aby se to přijalo a zavedlo do praxe.

Bohužel! Naši zástupci v EP a v EU všeobecně vytváří dojem, že tam nejsou pro nás, ale pouze pro sebe. Nakonec asi to známé, "Koho chleba jíš, toho..."!

Když jste vzpoměl paní Jourovou, to je hvězda v EU, která za mrzký peníz úplně zapoměla z kterého hnízda vypadla a v poslední době se jí nic nehodí

Zrušení kvót na potraviny je v pořádku. Pokuty za dvojí kvalitu také. Jen chci vidět, co s tím udělají komisařské hvězdy z EP, zejména paní Jourová. My se zde v pohraničí s dvojí kvalitou setkáváme často. Zejména při porovnání zboží zakoupeného v Německu! Protože v tom "NDR" to je o jiné kvalitě!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..