Vážení a milí přátelé,
vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru. Žádosti jsme vyhověli a do 14. února jsme jej prodloužili.
Ve zrychleném stavu legislativní nouze jsme schválili dva zákony.
Kompenzační bonus pro podnikatele v úpadku bude 500 korun denně. O příspěvek budou moci žádat podnikatelé (fyzické osoby, jejichž podnikání bylo postižené epidemií) i zpětně do dvou měsíců od nabytí zákona.
Ošetřovné se nebude dočasně započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky (aby o ně lidé nepřišli). Týká se mimořádného ošetřovného, které lidé pobírají kvůli péči o své potomky v době uzavření škol. Předpokládá to příslušná vládní novela, kterou jsme projednali ve zrychleném jednání.
Ve třetím čtení jsme projednali vládní novelu zákona o soudech a soudcích. V zákoně jsme schválili například tvorbu komisí pro výběr nových soudců, povinnou praktickou přípravu justičních kandidátů, odhlasovali jsme mimo jiné zákaz opakovaného jmenování předsedů soudů.
K výše zmíněným třem zákonům se budou vyjadřovat také senátoři.
Co se týká incidentu, který proběhl v hlavním jednacím sále Poslanecké sněmovny ve čtvrtek 21. ledna v odpoledních hodinách.
Nemůžeme takovéto situace tolerovat. Poslance Volného, který potyčku vyvolal, jsem vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Osobně mě mrzí, že k tomu vůbec došlo a doufám, že se to do budoucna nebude opakovat. Ochranná služba zareagovala hned, jak to bylo možné. V jednacím sále není přítomna, je v předsálí u vchodů do jednacího sálu.
S poslancem Volným bude zahájeno disciplinární řízení před mandátovým a imunitním výborem. K této záležitosti se výbor sejde v úterý 26. ledna.
Poslanci Volný a Bojko (oba nezařazení) se rozhodli, jak sami zveřejnili, chodit bez roušek (podotýkám, že každý poslanec, jako ústavní činitel, se řídí svým vlastním svědomím). V této souvislosti jsem se několikrát vyjádřil, jejich jednání je bezohledné vůči ostatním lidem ve Sněmovně.
Radek Vondráček
Máte představu kolik návrhů zákonů bylo od začátku volebního období doposud předloženo? Zkuste si tipnout ... pro zajímavost: ve stejném období předešlého volebního období to bylo 571 návrhů.
Skupina poslanců předložila sněmovně návrh zákona 5. 1. 2018. Zástupce navrhovatele: Michálek J. a další.
Souhlasíte, aby byly zveřejňovány smlouvy akciových společností, jejíž cenné papíry byly přijaty k obchodování na regulovaném trhu nebo evropském regulovaném trhu a nebo jde-li o akciovou společnost, v níž má stát nebo územní samosprávný celek sám nebo s jinými územními samosprávnými celky většinovou majetkovou účast, a to i prostřednictvím jiné právnické osoby?
Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.
Zdeněk Škromach
07.05.19
Milé dámy, problém je v tom, jde o normální podnikatelské subjekty. Ve svém důsledku to bude znamenat, že zvýhodněné privátní firmy, které nebudou nic zveřejňovat budou konkurenčně zvýhodněny a tudíž o peníze z firem s veřejnou účastí nakonec přijdeme my občané. Když zveřejňovat, tak všichni.
Jana Mikanová
05.05.19
Vše, co je spojeno s hospodařením státu, by mělo být přístupné veřejnosti.
Věra Vacková
14.04.19
Ano, měli by jsme mít přehled s čím stát hospodaří.
Zdeněk Škromach
09.04.19
Stát je stejný akcionář jako každý jiný. Podnikatelské subjekty mají mít stejné podmínky. Toto opatření jednoznačně zvýhodňuje na trhu firmy bez státní účasti. K tomu není důvod. Ale chápu záměr zprivatizovat, co ještě zbylo. A zbytek zkra****e.
Jiří Kroutil
14.02.19
Protože státní podniky, nebo se státní účastí jsou využívány jako zdroj financování vládnoucích stran, případně politiků, je nebezpečí zneužití utajovaných informací konkurencí přijatelné. Nebezpečí a z něho vyplývající případné škody budou bohatě vyváženy úsporou zamezení bokem unikajících financí.
Jiří Šabrata
13.02.19
Hlasuji pro "ano" , ale přiznám se, že si nedokážu představit negativa tohoto opatření. Tady asi budeme muset věřit odborníkům, kteří tato ri***a posoudí....
Antonín Šolc
12.02.19
Pouze konkurenční a transparentní prostředí dává záruku zdravé a spravedlivé soutěže .
Protekcionismus státních či polostátních firem by přispěl k jejich degeneraci .
Antonín Šolc
12.02.19
Pouze konkurenční a transparentní prostředí dává záruku zdravé a spravedlivé soutěže .
Protekcionismus státních či polostátních firem by přispěl k jejich degeneraci .
Josef Dušek
12.02.19
Rozhodně zveřejňovat až na ty,které mají pro stát strategický význam.Důležitější je zveřejnit akcionáře jednotlivých státních a polostátních podniků a to vzhledem k zakázkám,které tyto podniky dostávají.
Josef Musil
11.02.19
Nesouhlasím s jakýmkoliv zveřejňováním smluv státních společností. S určitostí by toto zneužily konkurenční firmy.
Josef Musil
11.02.19
Nesouhlasím s jakýmkoliv zveřejňováním smluv státních společností. S určitostí by toto zneužily konkurenční firmy.
Frantisek Stanek
06.01.19
ANO státní byznys by měl být pod veřejnou kontrolou...za podmínky že se nebude jednat o strategický rozměr STÁTU.
Stanek
Miroslav Pospíšil
26.11.18
V zákoně o zveřejňování smluv uzavřených státními nebo polostátními podniky musí být přesně stanovena pravidla pro zveřejňování takových smluv. Konkurenční vývozci a dovozci nemusejí vždy o nás všechno vědět. Obchodní tajemství je obchodní tajemství.