Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

v úterý 4. května jsme měli na programu jednání schůze bod, jenž navrhli kolegové z opozičních řad a odhlasovali jsme jej v úvodu při schvalování pořadu schůze. Nesl název "plánovaná cesta vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy". Projednávání probíhalo bez účasti televizních kamer a bez pořizování stenozáznamu.

Diskuse k němu trvala asi hodinu a půl. Jednání byli přítomni všichni ředitelé tajných služeb a nejvyšší státní zástupce.

Přístup opozice mne však velmi zklamal. Souvisle k této věci vystoupil jen ministr vnitra, z mého pohledu ale o jeho vysvětlení nikdo nestál. Ředitelé tajných služeb možnost vyjádřit se vůbec neměli, nevystoupili. Co tedy opozice chtěla, když nikoho vlastně ani nechtěla vyslechnout?

Bod byl ukončen přestávkou na poradu opozičních klubů .... a to se chtěli něco dozvědět ....

Ve středu 5. května dopoledne jsme měli na programu třetí čtení nového stavebního zákona, k samotnému hlasování jsme se však nedostali.

Radek Vondráček

Anketa

Hlasujte pro svého kandidáta na nejvyšší státní vyznamenání:

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Návrh zákona o státních svátcích

96 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


96 %

Váš názor nás zajímá

Souhlasíte s novým významným dnem "4. únor - Den Čechů v zahraničí"?

Navrhuje se mezi významné dny zařadit „4. únor - Den Čechů v zahraničí“ s odůvodněním, že den věnovaný české diaspoře by byl důstojným oceněním jejího historického podílu na vytvoření Československého státu před rokem 1918 i pro jeho návrat do společenství demokratických zemí po roce 1989. Jedná se o důležitou symboliku přihlášení se státu k historickému významu, odkazu a celospolečenské úloze české diaspory.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (2) Hlasuji pro NE (43) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Není úplně pravda, že odcházející z Vlasti jsou jen zlatokopové. Někdo máme ambice realizovat se i jinde. Prostě motivace jsou různé. Samozřejmě, že nikdo nepůjde za horším. Mnohdy to skutečně mohou být i relevantní důvody. Ovšem jen ten "americký" sen nestačí!

NE vždyť si neumíme vážit ani těch, kteří padli za svobodu v kterémkoli století. Vážím si těch významných Čechů, kteří svými znalostmi nebo umem pomáhají kdekoliv na světě.

Většina lidí v dnešní době odchází z republiky za lepším ziskem - jako " zlatokopové ". Významný den není proto pozitivem ! Nesouhlasím !

Nesouhlasím proto, že uvádění národnosti ztratilo význam, není povinné ani při sčítání lidu, takže nemůže být známo ani to, kolik Čechů v zahraničí vlastně je. A nejsou všichni bývalí občané Češi.
.

Zaráží mě, že až na jednu výjimku jste tady všichni proti. Významný den je pouze jednoduchou vzpomínkou na něco, co je, nebo co bylo významné pro společnost. Nevím zda si uvědomujete, že naši krajané neodcházeli pouze po Únoru, nebo po 21. srpnu. Oni odcházeli už v 17. století...

...po Bílé Hoře, potom stále ještě dál, například v letech silné rekatolizace v polovině 18. století. Samozřejmě, že i v druhé polovině 19. století a tak se dá pokračovat. Proto jich dnes žije ve světě, včetně jejich širokého potomstva, asi 2 miliony. Ten den si prostě zaslouží! Nezáviďte jim ho!

Chápal bych to pokud by šlo o lidi kteří byli komouši ze země vyštváni a museli ji opustit. Ale pro ty ekonomické úprchlíky významný den? Už je těch dnů tolik, že na některé zbývá jen půlden a už jsme to zde řešili jednou

Den Čechů v zahraničí by vágností a jistou dávkou humoru překonal i Den Čechů na oběžné dráze kolem Země. Rád sleduji absurdity, ale ne v legislativě.

Zdá se, že zde dochází k matení pojmů. Významný den není svátkem, natož státním. Nevyplývají z něj tedy žádná volna navíc, ani ohrožení supermarketů. Významných dnů je celá řada!

Sice jeden den navíc by asi ČR nezruinoval, ale s ohledem na rozdílné důvody odchodů Čechů (Morav.) do zahr. byly, jsou a budou dost pestré, a že i jejich následný vztah k ČR je různý, nemyslím si, že je vhodné "oceňovat" jejich vztah paušálně st. svátkem. Je jich dost a často se míjejí účinkem...

Nedá se nic dělat, musím oponovat tomu odmítání. Je to také dané tím, že moji předci žili desítky let v zahraničí (Volyně), já sám jsem strávil tři roky v cizině a mnoho příbuzných žije v několika (více než deseti) státech po světě! Proto bych asi tento den, jako symbol sounáležitosti, přivítal!

Nechápu, co by nám tento den přinesl,snad jen den volna a s dětma v supermarketu. Lepší by bylo, kdyby všechna media seznamovala dnešní mladé o významných lidech a dnech našeho státu, aby se při dotazu pro ČT neztrapňovali tím, že neznají ani jméno našeho prvního presidenta, nebo kdo byl Karel IV.

Aniž bych to chtěl zlehčovat, každý, kdo se svobodně rozhodl žít v jiné zemi, nosí nějakou tu vzpomínku na zemi narození a tak je to i s těmi, co tady zůstali a vzpomínají na ty „ve světe“.
Jinak by to mohlo končit chlebíčkovou akcí na velvyslanectví i v ČR a nastal by problém, koho pozvat.

NE. Na významné Čechy, kteří žili a žijí v cizině pravidelně poukazují média. Lidé současně žijící v cizině ač se hlásí k češství jen obtížně mohou zcela rozumět tomu, co se u nás doma děje, mají to je z TV, rozhlasu a korespondence s přáteli. Media nevyjadřují většinou názory a nálady většiny.

Na zde uvedených příspěvcích vidím, jak málo jsme hrdými vlastenci. Ve světě žije údajně (odhadem) cca 2.000.000 Čechů a jejich potomků. Jak jsem už uvedl v prvním příspěvku, tak některé jiné národy svou identitu nezapomínají, *****ují si ji a hlavně jsou na ni velice hrdí.

Naše MZV sice nějakým způsobem krajany podporuje. Podporují se i navzájem v existujících krajanských uskupeních. Mnozí ti movitější přispívají na podporu nemalými částkami. Díky malé informovanosti, zde v ČR, nakonec ani nevíme o příkladném...

Josef Geier
13.04.21

Nevidím v zahraničí mnoho Čechů, kteří by významně pomáhali rozvoji České republiky, spíš vidím odliv firem, kapitálu i lidí do zahraničí.

...jednání bohatých Čechů z našeho prostředí. To se dozvíme až po jejich smrti, jako u p. Kellnera a jeho darech při živelné pohromě v Karibiku. Naše HSP nás raději krmí samými negativními informacemi. Obávám se, že tato neznalost nás potom vede k nesprávným reakcím a někdy k vyhraněným postojům!

Nějakým způsobem bychom se ke krajanům stavět měli. Je otázka, jestli to, že se vyhlásí nějaký den někomu vůbec pomůže. V Uruguayi žijí například etničtí Češi, kteří naší ignorancí svou identitu ztratili. Když jsem viděl jak to tam mají zařízené Němci (kulturní centra), bylo mi smutno.

Nevidím relevantní důvod k takovému významnému dnu. O přínosu Čechů v zahraničí k sametové revoluci se dá úspěšně pochybovat.

Naprosto zbytečné. Zásluhu na vzniku státu v r. 1918 se zasloužily tisíce lidí i doma, třeba i dávno před r. 1918 - v době obrozenectví apod. A co významné dny spojené s českými panovníky?

Takovy vyznamny den nepodporuji.Vyjimecne Cechy zijici v zahranici lze ocenit konkretne.Ne vsichni Cesi v zahranici si vyznamny den zaslouzi a navic se casto ani k CR nehlasi.

Vybrali si jinou zemi k svému životu tak jí mají. Nevím proč by jsme měli zavádět nějaký zvláštní den pro ně. V podstatě zradili svůj národ...

Co to je za nesmysl ? Každý ať si žije ve světě kde chce a jak chce na svou vlastní odpovědnost. Je to rozhodnutí každého občana. Proč bych já měl slavit např. Ivana Lendla na Floridě nebo Viktora Koženého na Bahamách ?

Proč ne.

Nesouhlasím, když se to nezavedlo před sto lety a ani před 32 lety, tak už bych se k tomu nevracela. Ostatně např. ten 89 ( a zvláště pak roky následující) nebyl pro mnoho lidí terno, ale hluboké zklamání!

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..