Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Vládní návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví

65 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


65 %

Váš názor nás zajímá

Souhlasíte se společným rámcem EU pro "Digitální zelený certifikát" a jeho využíváním v ČR?

Cílem návrhu je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů fyzickým osobám osvědčujících skutečnost, že byly očkovány proti onemocnění COVID-19, prodělaly onemocnění COVID-19 nebo byly testované na přítomnost viru SARS CoV 2 nebo jeho antigenu. V této souvislosti je třeba doplnit rozsah údajů, které orgány ochrany veřejného zdraví mohou při plnění úkolů v oblasti prevence vzniku a šíření infekčních onemocnění využívat ze základních registrů a agendových informačních systémů, jinak by nebylo možné zaručit správnost certifikátů, zejména z hlediska ztotožnění osob.

Návrh zákona mimo jiné reaguje i na připravované přímo použitelné nařízení Evropské unie - návrh Evropské komise „Nařízení o certifikátech o očkování, testování a uzdravení“. Podle tohoto návrhu by pro zajištění svobody volně se pohybovat a pobývat na území členských států měl být vytvořen společný rámec pro vydávání, ověřování a přijímání interoperabilních certifikátů o očkování, testování a prodělání COVID-19 nazvaný "Digitální zelený certifikát" - Digital Green Certificate.

Současně se výslovně zakotvuje zmocnění pro Ministerstvo zdravotnictví stanovit mimořádným opatřením situace, kdy může být tento certifikát využíván, resp. podmínit jeho prokázáním účast na určitých akcích nebo vstup do určitých prostor jakožto způsob prokázání skutečností uvedených výše, za účelem bránění přenosu tohoto infekčního onemocnění.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (20) Hlasuji pro NE (11) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Díky covidové bublině budeme zpět před 89 a budou občané dvou kategorií - pro toho, kdo certifikát mít nebude by platil: "vstup zakázán" (podobně jako za války) anebo "nikam nepojedeš!", nemáš dělnický původ. Kam chceme proboha dojít?

Súhlasím s pánmi Škromachom, Kudrnáčom a *****kom. Aj zvieratko pri ceste do zahraničia musí mať očkovací pas. Ide len o to, aby data neboli zneužiteľné a akým sposobom budú riešený ľudia, ktorí sa očkovať nemienia. Z logiky vyplýva, že nebudú mocť cestovať a očkovanie sa tak stane povinným.

Pokud to napomůže rychlejšímu odbavení mezi státy, tak proč ne. Nelze rozvolnit a vše pustit z ruky.

Připadá mi to, že zase EU zavádí zbytečnou admin. činnost. Navíc pozdě! Do řešení migrace nikomu moc nechce, ale "kancelářské" výmysly, v těch se EU rochní! Migranty nikdo moc nekontroluje (ani to není reálné). Chránit veřejné zdraví by se mělo koncepčně!!! Evropa je spoustu let jen ve vleku...

Souhlasím se sjednocením v rámci EU. Pak je nutné, aby nějaký orgán EU projednal s jinými státy (USA, Egypt, Thajsko, Rusko ....) aby to uznávaly. A taky je dobré přitom řešit platnost, obnovení platnosti a kdo to bude platit.

Souhlasím s paní Kapalovou, - imigranti do Evropy " dovážejí " hepatitidy, TBC všeho druhu, HIV, lepru a další nám neznámé infekční choroby ! EU to zjevně nezajímá !

Je to jen další výmysl, do kterého by si EU napsala podle svých představ, co by chtěla. Takovou činnost si mohou odpustit a dělat užitečnější věci, jinak nemají šanci na přežití. Volovin už vymysleli dost.

Jaká data by se mohla na tomto certifikátu objevit aby byla zneužitelná. Já osobně o žádných nevím.
Předpokládám, že kontrolní orgán může zkontrolovat pouze data uváděná i v OP a zda souhlasí údaje o očkování.

Ne nesouhlasím, vidím v tom počátek COVID kultu a Covid teroru!!! Existuje mnoho jiných nakažlivých nemocí se kterými do Evropy přicválávají nelegální migrantíci a tomu se Evropa nebrání a k****i ziskům lékařských a farmaceutických lobby se vytváří nové božstvo s novými odpustky = testy a vakcínami.

Certifikát jistě. Ale měla by to být citlivá osobní informace. tedy neveřejná. Stejně jako všechny zdravotní údaje.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..