Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákon o veterinární péči

86 %
01.03.21   27   Zemědělský výbor

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


86 %

Váš názor nás zajímá

Souhlasíte se vznikem centrálního registru psů?

Návrh má za cíl zejména reagovat na nařízení o nákazách zvířat a dokončit implementaci nařízení o úředních kontrolách. Od příštího roku má fungovat centrální registr psů, jehož provozovatelem bude Komora veterinárních lékařů ČR. Registr bude neveřejnou evidencí, cenu za evidenci si budou účtovat soukromí veterináři. Záznamy o psech se budou z registru vyřazovat po 20 letech. Do systému budou mít přístup soukromí veterináři, státní veterináři a policie, která jej bude používat například při nalezení zaběhnutého zvířete. Stát předpokládá, že většina psů bude zapsána do roku od nabytí účinnosti novely, přechodné období ale na to dává tři roky.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (44) Hlasuji pro NE (7) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Stoprocentně ANO.

Proč jenom psů? Taky koček, křečků, andulek, lasiček, rybiček a dalších zvířat.

Ano, vždyť i my jsme v registru, jen se tomu říká sčítání lidu. Může být i můj psík v registru.

Říkám NE, protože stojím jednou nohou v krásné 2. polovině minulého století. Ale vím, že jako zdigitalizovaný senior bych měl hlasovat ANO. Děti se na mě budou zlobit, babička Marie v nebi Jiříčka přivine a stiskne.

Milos Adam
13.04.21

Neschopnost poslancu premyslet. Schvali povinnost mit psy ocipovany. Ale aby premysleli proc? Kdyz neni cetralni evidence, je to k nicemu.
Bohuzel takhle sfusuji i tu nejobycejnejsi problematiku.

Uzákonit zákaz chování bojových plemen psů a dalších šelem v soukromém držení.

Dal jsem ano. Pejsci se mohou ztratit kdekoliv a komukoliv na cestách.

Ano, neboť je to třeba i z důvodu bezpečnosti.

Jo jo, už to opravdu mělo být dávno!

Omluva za chybu: slovo "Kdekomu" do komentáře nepatří.

Ano. Kdekomu Myslím, že je to nutnost. Dokonce si myslím, že by chov a držení psů mělo podléhat větší regulaci a pro držení některých psů aby byla nutná určitá způsobilost majitele. Stáváme se zemí psů a pejskařů.

Ne jenom s registrací psů,ale i koček!!!Myslím ,že je jich také mnoho a vlastně jsou přemnožené!!!

Přidávám se k názoru, že je nutné spojit to s čipováním!

Nechápu. Měl jsem za to, že povinně očípované zvíře je už v nějakě evidenci. Nebo zase úřad pro úřad. Jak už zde byla uvedena informace o neočípovaných zvířatech tak také nikoho nelze donutit k nějaké registraci. A úhradu stylem stát chce stát má zaplatit je holá demagogie.

Proboha, jen ne bez poplatků. U nás mají i lidé v bytech dva psy. I tak jsme už národ pejskařů. Nejvíce se mluví o tom, jak někdo týrá psa, nejsem zastánce týrání, ale už máme psů a koček, že se to vymyká kontrole. O lidech bez domova se už tolik nemluví.

V podstatě ano. Ale proč ne kočky či jiná domácí zvířátka? A pokud to stát ukládá jako povinnost, tak by to mělo být pro občana bez poplatků. A už vůbec by si je neměli určovat veterináři.

Nebude to fungovat bez sankcí za dodržování. Nová placená pracovní místa za kontrolu, za ukládání sankcí. Poplatky pro veterináře, za zadání do registru, za informace z registru. Vyjímky pro služební psy, pro slepecké psy, psi v útulku, pro psy přestárlých spoluobčanů. Otázky k dalšímu řešení.

Jsem přesvědčena, že zvýšení administrativy a tím i náklady s tím spojené převýší výhody.

Jsem přesvědčena, že zvýšení administrativy a tím i náklady s tím spojené převýší výhody.

Ano, bez diskuze. Velmi správný návrh zemedelskeho výboru.

ANO. Pokud je povinné čipování, tak by měl být i registr. Jinak čipování ztrácí na významu.

Josef Geier
02.03.21

Zase klička. 3 roky přechodné období, to se snad nemyslí vážně. Už zítra je pozdě. To mi dají za pravdu všichni pokousaní a ohrožovaní obyvatelé bydlící v blízkosti útěkových psů a bezohledných majitelů těchto psů.

Ano, bez diskuse. Pes je zbraň, vím o čem hovořím, jen by měla bý důslednější evidence, neboť si lidé přihlašují psy na vesnici k babičce, strejdovi atd., aby nemuseli platit vyšší poplatky, a stejně ho má ve městě.

Není zde prostor pro širší vysvětlování, ale vlastnit psa, by mělo být - z mnoha důvodů - podobné jako vlastnit automobil, zbraň... Psi by měli být řádně evidovaní a majitelé by měli znát jasně stanovená pravidla pro jejich chov... Zatím tomu tak není, což je problémové pro majitele ale i ostatní

V souvislosti se zmíněným čipováním už to je užitečný detail! Před 20lety mě pokousal neznámý pes, protože se nepodařilo zjistit majitele, byl zastřelen! V registru by byl dohledán a zřejmě by i přežil.

Vzhledem k tomu, že je povinné čipování,( i když u nás ve vesnici to více než polovina majitelů nemá) a vzhledem ke stoupajícímu množství i těžkých úrazů způsobených psy nezodpovědných majitelů, to považuji za správné. Alespoň něco, lepší než nic.

Milos Adam
02.03.21

Bohuzel se jedna o dalsi fuserinu parlamentu. Psi musi dnes mit cipy pod pokutou. A k cemu to bylo, kdyz nejsou cipy registrovany a nemusite ocipovaneho psa dohledat.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..