Slovo úvodem

Vážení členové Senior parlamentu,
milí přátelé,

po delší době bych Vás rád pozdravil a poděkoval Vám. Je Vás tu přes 200, pokořili jste hranici počtu poslanců v Poslanecké sněmovně. Vy všichni jste tu za sebe, diskutujete poctivě svým jménem, nikoli skryti za smyšlenou internetovou identitu. Vážím si Vašeho nadšení, Vašich názorů, které se nebojíte říct nahlas.

A zcela upřímně, cítím vůči Vám dluh. Vzhledem k Vaší aktivitě, kterou zde vyvíjíte, je potřeba, aby Vám Senior parlament nabídl víc. Aby byl aktuálnější, lépe s Vámi komunikoval, pravidelně nabízel nové podněty, informoval Vás o akcích ve Sněmovně - zkrátka aby tu nebyla nuda. Tým správců Senior parlamentu ale chystá postupně řadu dalších úprav, věřím, že budete mile překvapeni.

Těším se.

Radek Vondráček,
Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky

Anketa

Budete během letošního léta na dovolené/výletě

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Náhradní výživné

53 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona o náhradním výživném


53 %

Váš názor nás zajímá

Souhlasíte se zavedením náhradního výživného?

Návrh zavádí tzv. náhradní výživné. Díky němu samoživitelé a samoživitelky, kt. jejich partner či partnerka nepřispívá na dítě, nezůstanou bez peněz. Ve chvíli, kdy totiž selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání výživného, nastoupí stát. Dosáhnou na něj ti, kt. svou situaci aktivně řeší. Tzn., že je podán návrh na exekuci kvůli dlužnému výživnému. Pokud rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na kontaktní pracoviště Úřadu práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne nejpozději do 30 dní. Rodič následně každé 4 měsíce dokládá neplnění vyživovací povinnosti. Samoživitel či samoživitelka můžou náhradní výživné pobírat až 24 měsíců. Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské pobočky Úřadu práce, kt. se připojí do již běžícího exekučního řízení s dlužníkem.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (20) Hlasuji pro NE (18) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Tohle je vlákno o něčem jiném. Kontakt na vedení webu je v modrém pruhu vpravo.

Souhlasím s panem Frankem a přimlouvám se za debatu o "jistých"neziskovkách, tj. ty co vytváří projekty na projekty a různé studie a koordinace různých situací, přitom nehnou prstem a vše zdržují a komplikují a často působí jako nátlaková skupina .... když už jsme taky z.s. musíme na to tlačit.

V souvislosti komentáře o neziskovkách, činím dotaz na vedení senior parlamentu, zda by mohlo být v této věci vyhlášeno referendum u nás 212 členů senior parlamentu, ukončeno tajnou volbou.Stvrdili bychom naše názory, nebo rozpory s s názory ostatních občanů, a sami se více vzájemně poznali

Stát by měl v prvé řadě hájit SVÉ ZÁJMY a ty ostatní ať přenechá víc jak stovce nezískovek, které v mnoha případech jako by se staraly, ale jsou jen pijavici státního rozpočtu. Všichni to vědí, ale nikdo s tím nic nedělá Asi se z toho mají dobře i mnozí členové našeho funkčního parlamentu.

V tomto státě je minimálně 50 % vyhlášek, příkazů, zákazů, nařízení a zákonů, které se nedodržují, ale stále se omílají dokola, při tom kontrolním orgánům je to šuma fuk a nikdo je nedonutí, aby v této věci učinily nápravu. A tak je to se vším ostatním, to je ta demokracie a svoboda slova

Stát jsem i já. Tudíž nechápu proč bych měl pod nějakou falešnou ochranou zájmu dětí sponzorovat neplatiče pojmenovaného nezodpovědný rodič. Je to zametání problému, který stát není schopen řešit, pod koberec a výborný nápad jak se stát nezodpovědným rodičem.

No stát musí chránit zájem dítěte i před nezodpovědností vlastních rodičů. :-)

Tento problém ukazuje na lidskou nezodpovědnost mezi partnery i vůči státu, kterou jim umožňuje současná doba. Pokud se má stát podílet na finanční pomoci, pak by měl bez výjimek a výhrad, dbát na návratnost všemi dostupnými prostředky.

Pane Hemzal, jsou věci ve společnosti jakoby tabu a popsat skutečnost se moc nenosí a mnohdy je z pohledu všelijakých podivných rádoby sociálních organizací protispolečenské. Vám se to povedlo vyjádřit naprosto přesně za což vám tleskám.

Ať si ti partneři svoji odpovědnost nesou na celý život. Neptali se nikoho, když si ty děti dělali, ať se nedovolávají společenské pomoci, když se jim ty vztahy nezadaří. Proč by měl kdokoliv nezúčastněný přispívat na jejich nezodpovědnost, lehkovážnost a omyly ve výběru partnera?

Efektivita bude spočívat v tom, že zřídíme NAVA (Národní agentůra pro vymáhání alimentů). Její chod by měla dozorovat patnactičlená správní rada volená z nevládních, neziskových organizací.

Samoživitelky to nemají jednoduché a stát snad, ve vlastním zájmu, bude dluh vymáhat efektivně.

Ona vymahatelnost práva je vůbec v naší zemi dost velký problém!

Souhlasím s p. Adamem. Je to dobrý návod jak se zbavit rodičovských povinností.

Hlasoval jsem pro ANO, neboť samoživitelky to mají těžké. Současně dodávám, že jde vlastně o formu další sociální dávky, protože i stát bude mít vymáhání těžké.

Hlasuji pro, je to zájem dítěte. Výši i u běžných alimentů upravit, pokud možno, jednotně, ne podle přijmu plátce.

Hlasuji ANO a souhlasím s paní Kaplanovou. Je třeba prožít být samoživitelkou a projít si anabazí našeho soudnictví. V rodině čekáme na vyjádření soudu již třetím rokem a jedná se o záležitost minutovou ne delší. Soud však mlčí, možná že se již žaloba ztratila.

Josef Geier
11.07.20

Vůbec to neřeší silně pokleslou m*****ku mladých lidí, vstupujících bez rozmyslu do vztahů. Je vidět i negativní vliv filmů tzv. západní, zejména americké kultury.

A třeba i pracovní tábory? Ta pomoc musí směřovat dětem a chránit jejich zájmy i před nezodpovědností vlastních rodičů.

V tomto případě zbavujeme zodpovědnosti rodiče,proč těmto lidem nenařídit pracovní povinnost

Tak to už je potom otázka, jak vlastně "kvalitně" pracují soudy v ČR a následně, jak výkonná moc vymáhá po odsouzených rozsudek. Nezbývá potom, než udělat pořádek ve všech soudech od shora dolů, jak to udělali politikové v sousedním Polsku navzdory "řvaní" Evropské unie.

ANO, ale pozor. Výživně, jde ze státních peněz a vymahatelnost je téměř nemožná. Jistě zabavení majetku, aut, řidičáků je OK, ale musí být důsledné, což v našem státě není. Jinak si z toho někteří tzv. ploditelé mohou udělat i byznys. Adresovat dětem je nesmysl, stejně s tím disponují rodiče.

Pozn. k p. Adamovi: K lepšímu vymáhání všech nedoplat. nejen aliment. by bylo třeba překopat minimálně Obč. zák., OSŘ, Trest. z., Správní řad a Zák o soc, podpoře aj. protože současné zákony s dlužníky jednají jako v bavlnce a dávají jim dostatek prostoru, aby odklonili majetek.

Bude to jen opět finanční částka, která se zařadí do nevymahatelných , vše zaplatí stát a dlužníci budou vysmáti, bez postihu

Ta adresnost je hezká, ale mnohdy nerealizovatelná. Jak se dá ukontrolovat? Tři tisíce výloh na dítě prokáži snadno!

Pomoc musí být jasně adresovaná dětem. Nikoliv rodičům. To je hlavní pomoc státu. O reálnosti vymožení netřeba mít přehnaný optimismu. odhad je asi 10%

Myslím si, že pokud dlužník neplatil dodnes, nikdo ho nedonuti platit výživné. Tak to opět zaplatí stát. Tak jak je to u nepřzpůsobivých, jako že spolu nebydlí, ale otec rodinu navštěvuje, a už mají 4 děcka, a socialka platí a platí, kočárky, kola, byt atd...

Zařadí se to to jen mezi další sociální dávky.

Milos Adam
08.07.20

Stat ma zajistit vymahatelnost vyzivneho treba drastickymi metodami. Automaticka exekuce po 3 mesicich neplaceni a to i kdyz ty 3 mesice nebudou navazovat, odebrani ridicskeho prukazu, soudem stanovene verejne prospesne prace, a povoleni, ci spise narizeni zverejneni na uredni desce.

pro jeho necitlivé a hrubé chování, nebo 2) využívat zajišťovacích příkazů, ale od těch se po tom, co na Schillerovou zaklekla dlužnická a advokátská lobby a po propuštění p. Janečka, ze strachu upouští . Je tristní, kolik nedoplatků je údajně nevymahatelných a nedobytných?!

Pro pí Jandovou a pp. Sazeček a Pospíšil: Stát nemá o moc lepší možnost vybrat nedoplatky než jednotlivec, který požádá o exekuci soud. Z praxe vím, jaké částky se odepisovaly do ztrát pro nedobytnost. Pro lepší výběr by bylo potřeba 1) angažovat p. exekutora Vránu z Prostějova a to nikdo nechce .

Hlasuji ano a souhlasím s panem Pospíšilem.

Dávám ano. Samotná živitelka nebo živitel , tak těžko vymáhá alimenty od svého bývalého partnera. Vůbec přes soud. Stát má neplatiče účinnější páky než samoživitelka nebo samoživitel.

Je to zase komplikovaný problém. Jestliže má stát možnost vybrat peníze od neplatičů výživného po vyplacení náhradního výživného, musí mít páky na neplatiče všeobecně!

Pane Škromach, máte pravdu, jsou to rodiče, tedy i ženy a muži

Souhlasím, i když bude určitě nutné solidně propracovat systém vymáhání, aby z toho nevznikl úřad, který by měl víc úředníků, než bude neplatičů!! Nejlépe by bylo, důsledně využít všechny stávající instituty. Nový systém musí prospěšný nejen pro matky samoživitelky, ale i rentabilní pro stát...

Paní Kaplanová, jen chci upozornit, že neplatiči výživného jsou rodiče. Jak muži tak ženy.

Skutečně osamělých rodičů je minimum. Chtělo by to časté kontroly, místní šetření a zjišťování pravdivého statutu. V těchto komunitách závislých na soc dávkách je i mnoho černé práce a šedé ekonomiky. Tady by stát. úředníci museli vyvinout hodně odvahy a přitvrdit, možná by se to vyplatilo.

..peníze je husarský kousek. A druhá stránka věci je to , že hodně matek, údajně osamělých, žije ve společné domácnosti s druhem, mají třeba už i vlastní dítě a stále se tváří jako osamělé. V tomto případě jsou podvodně inkasovány i sociální dávky, kdy se tvrdí , že matka žije s dětmi sama.

K tématu mám i jiné zkušenosti, jako exekutorka, vím jak je těžké z nezodpovědného, asociálního otce, mnohdy i kriminálníka a delikventa peníze vymoci. Občas se placení vyhýbá i celkem dobře vydělávající podnikatel ovšem žijící už v několikáté rodině s mnoha potomky s mnoha ženami, i z něj dostat

Hlasuji ano, protože mám zkušenost. Byla jsem osamělá matka s dcerou a výživné jsem dostávala pouhé!!!! dva roky! Jinak máme na památku skoro celý kufřík spisů na všechny možné orgány, mnoho , podotýkám úspěšných žalob, návrhů, odvolání = přiznaných částek do cca 150 000 tisíc Kč, ale skutek utek.

Souhlasím. Ještě bude důležité znění zákona a prováděcí předpisy, aby hlavně nebylo možné tento institut zneužívat. Stát má mnohem víc možností a nástrojů, jak z neplatičů dlužné peníze dostat, než třeba matka samoživitelka.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..