Vážení a milí přátelé,
mimořádně jsme se sešli ve středu 7. dubna, abychom projednali především nový volební zákon.
Odhlasovali jsme, že jednotlivé strany budou potřebovat pro vstup do Poslanecké sněmovny alespoň pět procent hlasů, dvoučlenné koalice nejméně osm procent hlasů a vícečetné koalice jedenáct procent hlasů. Voliči budou moci volit ve čtrnácti volebních krajích jako tomu bylo doposud. Nyní budou předlohu posuzovat senátoři.
Tato schválená novela volebního zákona byla připravena kvůli verdiktu Ústavního soudu z letošního února. Ten svým rozhodnutím zrušil jak způsob přidělování mandátů, tak i kvora pro koalice.
Druhým zákonem, který jsme projednali, je poslanecká novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Zákon jsme projednali ve druhém čtení.
Neplatiči pokut za vybrané přestupky by mohli přijít například o část doplatku na bydlení či část příspěvku na živobytí. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly.
Mezi vybranými přestupky předkladatelé uvádí přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Také při nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a i v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka.
O část dávek by přišli i lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.
Milí přátelé,
v těchto dnech nám aprílové počasí naplno ukazuje, co umí. Věřím ale, že se pěkných jarních dnů přece jen brzy dočkáme.
Zdravím vás srdečně!
Radek Vondráček
Senát předložil sněmovně návrh zákona 26. 4. 2018.
Souhlasíte se zvýšením měsíčního příspěvku o 6 tis. kč na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením (iv. st)?
Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.
Lenka Obertová
25.02.19
Pouze ale do domácí péče. V zařízeních sociální péče pečovatelé nemají žádné finanční výhody a nemají je ani klienti. Pouze provozovatel. Nejsou příplatky za péči o ležící klienty a proto nejsou pečovatelé. S klienty s příspěvkem se stal byznys pro zařízení.
Ladislav Kašpar
23.02.19
Za peníze se zdraví koupit nedá ale lze snížit utrpení postiženého.
Hana Pavlasová
22.02.19
Určitě souhlasím se zvýšením příspěvku, mám vlastní zkušenost s péčí o rodiče a proto vím jak náročné to je. Velmi si vážím všech, kteří to zvládnou na úkor vlastního pohodlí.
Stanislava Pichalová
19.02.19
Ano, vím o čem to je, starala jsem se o maminku i o tatínka.
Miloslava Sachová
18.02.19
Bylo by kontraproduktivní, aby u pečujících osob docházelo k psychickému a fyzickému vyčerpání. Za navýšením prostředků vidím možnost zjednodušit péči těm, kteří se starají o lidi s postižením.
Miloslava Sachová
18.02.19
Ano,ale navrhuji využít část příspěvku na registrované služby zdravotní péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, nebo je s doplatkem(např. ošetřov., fyzioter. péče, PZT, lůžko sociální péče ve zdrav. zařízení). Registrované služby sociální péče (pečovatel, asistent, respit,obědy).
Renée Turková
18.02.19
Ne, když přidávat, tak od 2. Stát se musí postarat o ty co nemohou pracovat. I za cenu toho, že se bude znova a nezávisle posuzovat, kdo je a kdo není oprávněn tuto pomoc dostávat.
Pavel Mach
13.02.19
Rozhodně ano. Pro osobu, která se stará o takto postiženého nebo starého člověka končí z větší části jeho osobní život. Tato obětavost se nedá penězi ani nahradit. Je to velice náročné na psychiku.
Olga Jandová
13.02.19
Rozhodně ano, péče v domácím prostředí nakonec pro stát vyjde méně nežli v instituci. I po zvýšení příspěvku na péči, nelze uhradit veškeré s domácí péčí související náklady. Pečovala jsem o maminku a vím, jak je právě domácí prostředí pro starého, či postiženého člověka velmi důležité!
Jiří Šabrata
13.02.19
Je to správné a určitě i pro státní pokladnu šetrnější.
Květoslav Verbický
12.02.19
Souhlasím. Celodenní péče o těžce postiženého člověka je nejen fyzicky, ale i psychicky velice náročná. Zvýšením příspěvku se zvýší počet v domácí péči, což je levnější pro stát a více vyhovuje i postiženému.
Rostislav Horský
20.01.19
Ano souhlasím. Správně to popsala paní Dobešová. Není co závidět pacientům ani těm co mají tu trpělivost se o tyto lidi starat. Já osobně před nimi smekám.
Dana Novotná
13.01.19
Podle mých zkušeností je vhodné zvýšit přispěvek na peči, ale pokud ta péče je skutečně odborná. Podle mých zjušenosti tomu mnohdy není.
Frantisek Stanek
06.01.19
ANO domácí péče o zdravotně postižené vyjde stát levněji než státní zdravotnická zařízení.
Stanek
Ivan Straka
13.12.18
pečoval jsem o manželku po jejím úrazu řadu let a proto doporučuji zvýšení finančního příspěvku
Miloslav Háněl
30.11.18
Naprosto souhlasím s názorem paní Dobošové a připojuji se k němu.
Miroslav Pospíšil
26.11.18
Ano, ještě bych tu částku zvýšil. Starat se o nemocného, postiženého nebo nemohoucího člověka je služba k nezaplacení.
Marie Dobošová
23.11.18
Ano, souhlasím. Doma je doma. Ústavní péče je mnohem dražší, dlouhá čekací doba, nedostatek zdravotníků a pečovatelek. Doma pečuje příbuzný, který zná potřeby a nálady nemocného a dovede je naplnit. Sníží se počet osob v evidenci ÚP, kteří péči o blízkého příbuzného pojmou jako zaměstnání.