Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

k jednání pléna Poslanecké sněmovny jsme se sešli ve čtvrtek 19. listopadu a pátek 20. listopadu. Tyto dva jednací dny byly z pohledu jednacího řádu Poslanecké sněmovny unikátní, neboť jsem svolal sedm mimořádných schůzí, což se v historii Poslanecké sněmovny doposud nestalo. Žádosti na jejich svolání jsem obdržel od všech poslaneckých klubů a také od vlády.

Minutou ticha jsme uctili památku zemřelých na onemocnění covid-19.

Hned v úvodu mé krátké rekapitulace našeho jednání bych zde rád zmínil usnesení, které jsme většinově přijali. Vyjádřili jsme v něm poděkování všem zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, hasičům, policistům, vojákům, hygienikům a dalším, kteří se starají o pacienty s nemocí covid-19 a i jinak přispívají ke zvládnutí epidemie. Jejich každodenní náročné práce si velmi vážíme.

Ve třetím čtení, v rámci hlasování daňového balíčku, jsme zrušili takzvanou superhrubou mzdu. Zároveň jsme schválili zdanění hrubé mzdy 15 procenty a u osob s měsíčním výdělkem nad 140.000 sazbou 23 procenty. Současně jsme odhlasovali zavedení stravenkového paušálu, zvýšili jsme spotřební daň z tabákových výrobků.

Dále jsme ve třetím čtení odhlasovali vládní předlohu o evidenci skutečných majitelů, jež vychází z evropské směrnice.

Prodejci pojištění budou mít zřejmě delší lhůty na doklad odbornosti, schválili jsme to v příslušné poslanecké novele. Zmrazili jsme platy ústavním činitelům a soudcům na jeden rok.

Jak předlohu týkající se daňových změn, tak i schválené zákony o evidenci skutečných majitelů, o platu ústavních činitelů, o delších lhůtách na doklad odbornosti prodejcům pojištění bude ještě projednávat horní komora Parlamentu.

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, žádosti jsme vyhověli a nouzový stav prodloužili do 12. prosince 2020.

Jednali jsme v omezeném formátu a dodržovali platná hygienická nařízení vyhlášená vládou.

Radek Vondráček

Anketa

Poslanci s vědomím zvýšení schodku státního rozpočtu zrušili superhrubou mzdu. Zároveň schválili 15procentní zdanění hrubé mzdy, u osob s měsíční mzdou nad 140.000 schválili sazbu 23 procent. Jaký máte názor (ano/ne)?

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o důchodovém pojištění

57 %

Znění návrhu

Skupina poslanců předložila sněmovně návrh zákona


57 %

Váš názor nás zajímá

Souhlasíte se zvýšením výměry starobního důchodu o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě, pokud o něho bylo pečováno alespoň 10 roků do doby jeho zletilosti?

Navrhuje se zvýšení procentní výměry starobního důchodu o 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě za splnění podmínky, že poživatel důchodu osobně pečoval o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti roků. Navýšení náleží vždy jen té osobě, která se na péči o dítě podílela nejvyšší měrou.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (12) Hlasuji pro NE (9) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Tak jak to je postavené, je to špatně. Spravedlivě by to měli dostat oba rodiče. Jinak mnohem lepší je započítat dobu péče o dítě do nároku na důchod průměrnou mzdou.

Tady ty "paušální" sazby bývají dost často "nespravedlivé" a složité na posuzování. Aby to nebylo nakonec kontraproduktivní!?

Lépší by byly "daňové prázdniny" pro pracujícího rodiče, je-li druhý rodič doma s dítětem. A daňové úlevy pro pracující dítě pečující o rodiče v důchodu.

200,- Kč za 5 let výchovy (než jde děcko do školy)

Dovolila bych si úvahu k dětem zařadit ještě seniory v domácí péči, která mnohdy znamená zkrácení úvazku, tím menší odvody. Věřte, že ani příspěvek na péči situaci v tomto ohledu neřeší.

Je to vždy v prvé řadě žena která přivedením nového, potencionálního poplatníka na svět odvedla velký kus, bohužel neohodnocené práce pro tuto společnost. Problém ale je když takový poplatník a jeho početní sourozenci zapomenou plnit svou povinnost uživit alespoň své rodiče. To je však velké TABU

Zvykejme si na to, že v tomto státě se již dlouhodobě dějí nepochopitelné a ruší roky ověřené věci a to bez ohledu na současný COVID

Jsem pro. Matka, která byla s dětmi doma, tak nevydělávala. Pak má nižší důchod než ty matky, které po půl roce děti odloží do nějaké péče a jdou vydělávat. Pak se divíme (my senioři), co vyrůstá za mládež.

NE. Ale co už vůbec nechápu, proč navýšení PROCENTNÍ výměry. Takže prvním rokem to bude 500 Kč a další roky se ta částka bude zvyšovat o valorizace???

To je asi lepší vrátit odpočet let matkám!

Umíte si představit ten případný prováděcí guláš ? Důchod má být za odvedenou práci pro společnost.

Hlasovala jsem ano, a překvapilo mne, že návrh podali lidovci, ale stanovisko vlády je negativní tak to asi neprojde, hlavně kvůli směrnicím EU.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..