Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Novela zákona o ochraně chmele

56 %
18.01.21   19   Zemědělský výbor

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


56 %

Váš názor nás zajímá

Udrží kvalitu produkce chmele nové požadavky na vedení evidence chmelnic a certifikace chmele?

Cílem návrhu je především potřeba nově upravit požadavky na vedení evidence chmelnic, zařazování chmelnic do evidence, certifikaci chmele, potřeby kontrolní činnosti Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělském za účelem udržení kvalitní produkce chmele. Návrh navazuje na novou legislativní úpravu u rozmnožovacího materiálu, která je řešená prostřednictvím nyní v legislativním procesu projednávané novele zákona o oběhu osiva a sadby (v současné době projednáváno v Poslanecké sněmovně, sněmovní tisk 553).

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (15) Hlasuji pro NE (19) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Ne ještě jsem nikdy neviděla, že by evidencí čehokoliv stoupla produkce.

100x NE ! Učebnicový příklad zhoubného metastazování byrokratického parazitismu a lobbyingu. To jsou nebezpečné fenomeny, demotivující, degradující člověka na displej s digitálním výstupem dat. Stoupl mi adrenalin.

A pro koho to bude dobré ? Zase jen pro nové a nové úředníky. Každý *****itel chmele má svou hlavu a rozhodne o tom, aby obstál v domácí a zahraniční konkurenci. Na nezávadnost chmele a jeho certifikaci máme stávající orgány dostatečné.

Navrhuje se aby se navrhovalo ? Asi někdo nemá nic lepšího na práci .

Určitě ano. Chmel je přece naše zlato. :-)

Kvalitu posoudí odběratelé a konzumenti, takže "ne" dalšímu Úřednímu Šimlovi.

Máme-li mít trochu představu o soběstačnosti v zemědělské produkci v ČR, což je informační systém na pár kliknutí (oproti minulosti). Určitě ano. Kdo nemá data, může se i špatně rozhodnout.

A přidal bych ke kolegyni K, z nočníku vázu neuděláš! :-)

ANO tak pořádek musí být....

Chtělo by se mi dodat staré, známe pořekadlo: Dobré zboží se chválí samo.... a šuntu nepomůže ani evidence ani certifikace.

Pokud se budou o chmelnice starat odborníci v odvětví, nebude potřeba nějaká certifikace. Pomyslnou certifikaci určují nákupčí při nákupu chmele pro své pivovary a provozy.

Souhlasím s obavou, že další byrokracie v zemědělství nepřinese nárůst pracovníků v zemědělství, kde produkce je závislá na počasí a posléze exportu

Také si myslím, že tento návrh ničemu neprospěje, naopak se jen zvýší byrokracie. Určitě je ve sněmovně spousta daleko důležitějších zákonů, které marně čekají na projednání...

Souhlasím s předchozími příspěvky a jako laik si myslím, že kvalitu chmele udrží poctivá a sofistikovaná péče *****itelů, zejména každodenní dřina a i příhodné počasí. Evidence a certifikace se mi jeví jako zbytečná činnost pro naše "vystudované" odborníky.

nezavádějte další zbytečnou byrokracii. Stejně " Papír snese všechno." Skutečnost je úplně jinačí. Kvalitu vy*****ovaného chmele si určí sami odběratelé.

R. Vondráček si zde ztěžoval na zahlcenost Sněmovny s asi pěti sty neprojednanými návrhy. Tento zbytečný mezi ně také patří.

Je zoufalá představa, že se nějaká kvalita dosáhne evidencí nebo certifikací!

jeví se to spíše jako další administrativní, byrokratická zátěž

Jsem z pivovarského oboru. Pivovary si vybírají dobré dodavatele i bez certifikátů. Certifikát = zbytečné náklady = zbytečná neproduktivní místa.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..