Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

během plenární schůze ve dnech 16. až 18. června jsme projednali rovněž tyto zákony, ve zkratce vám je přiblížím.

V rámci ústavní novely jsme schválili, že ministři by mohli do budoucna dobrovolně, po dobu působení ve vládním kabinetu, předat poslanecký mandát náhradníkům (zavedení takzvaného klouzavého mandátu).

Tuto ústavní změnu jsme schválili 120 hlasy ze 157 přítomných poslanců, jeden poslanec byl proti. Pro informaci: ke schválení byla potřeba ústavní většina nejméně 120 hlasů.

Zároveň jsme přijali dva zákony, které se zavedením klouzavého mandátu úzce souvisí. O jednacím řádu Poslanecké sněmovny a novelu volebního zákona. Normy nyní posoudí Senát.

Senát připravil doplnění Listiny základních práv a svobod o „právo bránit sebe i jiné se zbraní“. Návrh prošel třetím čtením beze změn. Z přihlášených 159 poslanců hlasovalo pro ústavní změnu 141, proti byli 3 poslanci. K předloze se musí kladně vyjádřit ještě Senát.

Vládní novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou jsme v pátek 18. června přijali, rozšiřuje hrazení některých dobrovolných očkování ze zdravotního pojištění. Mění také například úhrady moderních léků s cílem jejich lepší dostupnosti. Předloha řeší mimo jiné i dohodovací řízení nebo práci revizních lékařů zdravotních pojišťoven. Také tento zákon budou projednávat senátoři.

Projednávání vládní předlohy o myslivosti jsme přerušili ve třetím čtení.

Nyní ke druhým čtením.

Ukončili jsme druhá čtení těchto vládních novel: o užívání státních symbolů, o elektronizaci zdravotnictví a k tomu souvisejících zákonů, o pozemních komunikacích, o drahách, o Policii a Celní správě České republiky, o odpovědnosti za přestupky a o sociálně-právní ochraně dětí.

Rozhodli jsme, že vládní návrh o dětských skupinách bude opětovně projednán ve druhém čtení.

Ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném jednání, jsme ukončili druhé čtení vládní předlohy o volbách do Poslanecké sněmovny.

K vládním změnám zákona o lobbování se ještě vrátíme, neboť projednávání jsme ve druhém čtení přerušili.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Volební zákon, Ústavní soud část zrušil

Další témata:

Ústavní soud vyhověl přes rok staré stížnosti skupiny senátorů. Koalicím stran a hnutí bude nyní stačit pro vstup do Sněmovny 5 procent. Uzavírací klauzule, které platily od roku 2000, shledal v rozporu s Ústavou České republiky (pro dvoukoalici 10 procent, pro trojkoalici 15 procent). Upravil i přepočet hlasů na počet poslanců. Změny začnou platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, k odkladu nebyl podle soudu důvod. Ústavní soud nebyl při rozhodování o volebním zákoně jednotný, čtyři soudci měli odlišné stanovisko. Zákon se bude týkat již letošních podzimních voleb. Jaký máte názor na tuto zásadní změnu ve volebním zákoně?

Nejhorší je v současné situaci to, že ani ty dvě koalice spolu pravděpodobně nesloží většinu v PS. Čili nebudou schopné sestavit vládu. Přitom by to bylo něco hrozného, vláda z 5 až 6 politických subjektů!

Možná se dočkáme toho, že z Ostravy vyjedou plné autobusy nespokojených hutníků a horníků a udělají v Praze trochu nepořádků a jsou to většinou chlapi pěkně urostlí, na některé věci a konání se totiž již příči se i dívat a denně poslouchat v mediích

Je tam vyřizování účtů, ale také zjevná závislost ÚS na Senátu, kdy senátorům ÚS ochotně vyhoví! A už vůbec jim, oběma, nevadí všeobecný odpor veřejnosti vůči těmto zásahům do zákonů!

Je to projev si vyřizování vzájemné nevraživosti

Je to podruhé, kdy ústavní soud přímo ovlivňuje ****bní výsledek těsně před volbami.

Pro upřesnění dodávám, že nyní stačí pro vstup do PS každému z dvojkoalice 4 % a z trojkoalice ještě méně, 3,7 %! Jednotlivé strany a hnutí musí mít 5 %. Bude táž skupina senátorů proti tomu protestovat? Nebo budou čekat na to, až toho pravidla užije jim nelahodící strana a tím to bude špatně?

Už mám poznámku jinde. Po této změně, kdy mají koalice 8 a 11 %, to zase zavání diskriminaci jednotlivých stran!

A už se nám to začíná převracet. Po původně velkém uspokojení z trochu nevhodného zásahu do Ústavy přichází rozčarování. Už i ti kteří si tu změnu vyžádali došli po vystřízlivění k názoru, že tu je něco špatně! Ta změna přinese spíše potíže, než nějaká poškození. Čas nám ukáže, jak by to bylo dobře.

Pro sjednání změn ve Sbírce zákonů by mělo platit, že ústavní soudci musí být v rozhodování jednotní, a rychlost uvedení v platnost jen potvrzuje nátlak určité zájmové skupiny lidí, jako ve všem.

Soudcokracie na postupu. Pamatuje, když se všem zmrazily platy, tak ÚS vždy toto zrušil pro soudce. Určitě to nebyl rozpor zájmů!!!

Hlavně je nešťastné jeho načasování. Návrh tam ležel v klidu 3 roky a po vyhlášení termínu ****b klub důchodců - zvaný Ústavní soud - ožil. Ne Seznamu byl odkaz záznamu, jak právě Pavel Rychetský před 20 lety obhajoval v Senátu návrh stávajícího ****bního zákona.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/soudce-fenyk-us-vstoupil-do-politiky-to-mu-neprislusi-40351762#seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=y13QdrjLzg3-202102221900&source=article-detail

Pane Škromachu Zdejší cenzurní automat nemá problém se slovem V.O.L.E.b.n.í. Ale s tím co jsem napsal velkými písmeny, stejné je to se slovy p.O.S.L.O.V.É., k.r.a.*******.í.c.í, nebo m.O.R.Á.L.k.a.

Pro K. Četl jsem studii o tom, že demokracie zahyne sama na sebe. Prosazování demokracie a svobody samo tyto veličiny svou podstatou omezuje. Rád vyžaduji od svých oponentů odpověď na svou otázku "Kdo je ta skupina pomazaných, která stanoví, kdy lze demokracii, svobodu a m*****ku povýšit nad právo".

Zdá se, že zmínka o volbách je tady nemravné slovo. Ale ******* jsou něco jiného.

Nechápu proč mi to vytečkovalo slovo "*****".

ÚS je dlouhodobě závislý na Senátu. Proč. Senátoři ***** ústavní soudce.

P.Kudrnáč. Nejdemokratičtější to ještě neznamená funkční. Bohužel většina „vyspělých demokracií“ se snaží být co nejvíc „demokratická“ na úkor funkčnosti a paradoxně u nich demokracie postupně zrychlujícím se tempem upadá, o ekonomice ani nemluvě. Nebude to dlouho trvat

a autoritativní státy nás převálcují ekonomicky, vojensky, a nakonec se v nich lidem bude žít líp než v kra****ících demokraciích. Pokud se ocitnete mezi lidožrouty, tak si taky zcela demokraticky odhlasují že Vás sežerou k večeři. To se pod tlakem EU pomalu stává realitou.

Zatím se jedná o stanovisko ÚS. Nový ****bní zákon zatím není. Bohužel o pravidlech volby do PARLAMENTU bude rozhodovat SENÁT. A bude to ještě velká diskuze. To co je nejdemokratičtější (všechny hlasy stejnou váhu) se všem nemusí líbit a hodit.

Pane Skalo, co navrhujete, není proveditelné. Je proveditelné že vláda vládne po jedno v.o.l.e.bní období, opozice jí nehází klacky pod nohy a jen říká co by udělala jinak a jak jinak. Na konci v.o.l.e.bního období, ******či spočítají vládě i opozici a podle toho co se jim víc líbí toho ******.

To, co navrhuji je bohužel možné, pokud ****či nejsou zaslepení nějakou ideologií a pokud nehlasují podle stranických dogmat. Taky je to možné jen v případě že se občané zajímají o politické dění a jsou ochotni věnovat tomu určitý čas a nepředpojatě sledovat různé informační zdroje.

Pokud je nejvíce nespokojených v Praze, tak by to byl ten nejvhodnější region.

Vláda nemůže být zodpovědná za politiku opozice, každý musí skládat účty za svůj způsob vedení společnosti. Laicky řečeno , tvrdíš že to umíš lépe, tady máš region a předveď to, ale neokopávej celé ****bní období vládu.

Nynější opozice možná bude moci po příštích volbách realizovat své plány, pokud vyhraje volby. Tak je to pane Skala zvykem v demokratických zemích. Nebývá zvykem, aby opozice, která volby prohrála realizovala svou politiku a vláda za ni byla zodpovědná.

Doufám, že po příštích volbách sestaví novou vládu nynější opozice a že také sestaví vládu menšinovou. Pokud sleduji, co pro nás připravují, tak hodně se jim nelíbily slevy pro důchodce v hromadné přepravě a také jednorázový příplatek pro důchodce.

Zato naši Piráti chtějí, abychom přijali větší množství migrantů, zlegalizovali marihuanu, nejen pro léčebné účely. Taky abychom přijali euro. Abychom podpořili LGBT komunitu, například po****ním sňatku homosexuálů a možností adopce dětí.

Taky prý dáváme málo peněz na větrníky a soláry a taky pokud vůbec postavíme atomovou elektrárnu, tak jedině politicky spolehlivou zemí, jak z ní bude elektřina drahá, na tom nezáleží. Jojo nynější opozice v tom má jasno, určitě se Vám to pane Skala bude líbit.

Ať jste všichni zdraví. Jsou tu prostě fakta. SPOLEČNOST JE ROZDĚLENÁ a tak to podle mě bude i dál. ZMEŇA PRAVIDEL JE VYHLÁŠENÁ a s tím je třeba se smířit. KAŽDÝ DÁL MUŽE ****T JAK CHCE a to je dobře. Soudce zpravodaj prostě psal 3 roky svou další "dizertační" práci a nikdo mu to nezakázal. Škoda.

Diskuze o změnách ve ****bním zákoně by měla především směřovat k omezení rozdělení společnosti. Pokud by i opozice se svými ****či měla možnost realizovat své názory, rozhodovaly by o úspěšnosti pouze dosažené výsledky , nikoliv politické proklamace.

P. Sazečku. Nenapsal jsem jediné neslušné slovo, nikoho jsem nezesměšnil či urazil, vylíčil jsem jen holou, všeobecně známou realitu která se vám bohužel nehodí a já vám ji nevnucuji. Zásadně nekomentuji přízpěvky kohokoli ať jsou napsány jakkoli. Každý má právo napsat svůj názor. Jen vy musíte

svým právem mentorovat druhé a vyučovat rétoriku.
Mně se p. Kapalová nemá za co omlouvat protože já, na rozdíl od vás, ctím její právo na názor ať je jakýkoli. Pokud vás má slušnost na této posvátné půdě nějak uráží je politováníhodné a nic s tím nenadělám ale jinak vše dobré p. Sazečku.

Svým arogantním až nadřazeným chováním a svými rozsudky, velkou měrou přispívají do té m*****ní žumpy, která v tomto státě existuje.

Vážení. To co předvádí naše soudy, včetně ústavního je unikum. Naši soudci se hlavně starají o své třinácté a čtrnácté platy, ve zkráceném řízení si přidělují peníze o které se nezasloužili a hlavně na všechny světové strany, vykřikují o té své nezávislosti, jako jako komunisti o své vedoucí úloze.

Omlouvám se panu Sazečkovi i ostatním, psala jsem to v afektu, protože si ty volby a zejména to, co bude následovat, nedovedu nějak dost dobře a v poklidu představit.

Poslední odstavec z „Neviditelného psa“ pana Ondřeje Neffa
Závěrem uveďme otázku, která musí napadnout každého, kdo sledoval Pavla Rychetského, kterak prohlašuje za protiústavní ****bní systém, který on sám coby vicepremiér a ministr spravedlnosti a

předseda Legislativní rady uváděl v život. Podle toho – nyní neústavního – systému bylo ustaveno pět parlamentů. Jsou zákony těmito parlamenty schválené v souladu s ústavou?

Nejsou soudně napadnutelné? To není tak absurdní otázka za situace, kdy Rychetský roku 2021 napadá za neústavnost dílo Rychetského z roku 2002. Po třetím únoru jednadvacet je už u nás možné prakticky všechno.

Zrušením d´Hondotovy metody před posledními volbami by ani Babiš bez SPD menšinovou vládu s podporou KSČM nesložil. Prostě patová situace, kterou právě ten zrušený zákon vylučoval, respektive jí měl zabránit. Nyní tu opravdu bude veselo! Pan Rychetský to nedomyslel, pokud to byla jeho iniciativa!

Takže dosavadní ****bní zákon byl nespravedlivý. Tak přemýšlím nad spravedlností ****bních zákonů v zemích, které jsou „kolébkou demokracie“ a mají být naším vzorem a kde mají většinový systém.

V určitém ****bním obvodu získá jedna strana 49% hlasů a druhá strana 51% hlasů a vítěz bere vše. To je spravedlivý ****bní systém? A nikomu z lidskoprávních organizací to nevadí, už dávno jsme je za to měli pokárat a vyhlásit sankce.

Teoretikové si nějak neuvědomují že volby musí mít taková kritéria která umožní po volbách sestavit akceschopnou vládu. „Spravedlivé“ volby které to neumožní jsou k ničemu. Takové volby upřednostňují strany které mají velký vyděračský ….opravuji koaliční potenciál.

Můj předchozí příspěvek patří i pro kolegyni Kapalovou. Držme si slušnou úroveň diskuze. Nadávkami a posměchem ani tady, ani nikde jinde, nic nevyřešíme.

Je smutné, že se sem zatahují manýry ze sociálních sítí. Prosím kolegu Kašpara o změnu rétoriky. Každý máme své jméno a nikdo nemá právo někoho zesměšňovat a urážet, zejména ne na takové fóru, jako je toto. Můžeme mít rozdílné politické názory a přitom zůstat slušní!

Nepřekvapuje, že nejvíc bude pištět oligarcha a jeho ****či. Je zajimavé, že tuto ****bní disproporci přiznalo celé politické spektrum včetně Pirátů a ODS kteří budou také strátoví mimo komoušů kterých se to však už netýká. Premiér, který dehonestuje soudní systém své země je zralý na psychiatrickou

pomoc včetně "mařenky" na spravedlnosti a nejdražšího nájemníka v Lánech. Tam však už je na i na psychiatryckou pomoc pozdě. Mne zase utěšuje představa blížících se ****b kde budou mít všichni ****či rovnost ať už jsou z malého či velkého kraje a s jejich hlasy nemůže být nespravedlivě manipulováno.

Za mne je to hrůza!! Nevím, kdo tam toho senilního Rychetského drží? To už ho nemohli dávno předat do hospice? Možná mne jen utěšuje představa, jak se v těch koalicích budou po z****ní rvát, myslím doslova, jako zdivočelá zvěř, o korýtka. A přeju jim to, ať se odkopají!!!!

Dát do zákonu, aby se koalice mohly uzavírat až po volbách mezi z****nými stranami či hnutími. Do ****b ať jde každá strana či hnutí za sebe. Jak mám ****t, když jsou v koalici strany, které nechci ****t a kroužkovat nechci, protože *****m stranu a nechávám na ni koho ze svých členů preferuje.

Ptáte se jaký mám názor na tuto změnu? To nemyslíte vážně. Pokud bych upřímně řekl svůj názor na tuto změnu, a tím i na ústavní soudce kteří takovou zhovadilost odhlasovali, bylo by to žalovatelné. Navíc toto opravdu slušně vyjádřit ani neumím.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..