Slovo úvodem

Vážení a milí,

jste fajn!

Děkuji vám za příspěvky a názory v nich psané. Jsem za to vděčný. Já i návštěvníci tohoto portálu mají díky vám zpětnou vazbu k současnému dění v naší republice.

Také chci moc poděkovat všem členům Senior parlamentu, kteří mi píší do Poslanecké sněmovny. Vážím si vašich slov.

Dnes, 14. října, rozhodl prezident republiky o svolání zasedání nové Poslanecké sněmovny, zároveň stanovil den jeho zahájení na pondělí 8. listopadu 2021.

Posílám všem srdečné pozdravy a mějte se pěkně!

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Potravinová kvóta

Další témata:

V zákoně o potravinách byl schválen pozměňovací návrh poslanců SPD řešící povinný minimální podíl potravin vyprodukovaných v České republice. Tato potravinová kvóta by měla platit od příštího roku a bude se týkat prodejen o ploše nad 400 metrů čtverečních. Potraviny do ní zahrnuté jsou například vejce, med, květák, zelí, česnek, čerstvé i chlazené maso hovězí, vepřové a skopové, řepkový, slunečnicový olej, mléko, sýry a tvaroh. Zákon dále nově zavádí tresty za prodej potravin dvojí kvality (až 50 milionová pokuta). Podělte se o názor na tento návrh .... a jak vnímáte v obecné rovině zavádění kvót na tuzemské potraviny v obchodech?

Vhodnější je přímá podpora našich zemědělců a potravinářů nad rámec dotací EU. Jako to dělají v jiných zemích.

Jsem proti quotam. Zemědělci mají možnost prodávat své vy*****ované produkty na trzích. Cena od těchto *****itelů je obyčejně vyšší a méně kvalitní, nedá se to však globalizovat

Je smutné, že se Parlament musí zabývat takovými věcmi, jako je dvojí kvalita potravin. Nakonec ale nejde jen o potraviny. Mnoho dalšího zboží ve stejném balení má různou kvalitu podle země spotřeby. Budeme si proto klekat na jedno koleno před tím než si nakoupíme?

Diskuze o dotace a kvóty jsou nekonečné. Je to nepřehledné a vyvolává to zbytečné emoce. Náš poslední návrh je zase o ničem. Nedomyšlené a špatně naformulované. Plocha nad 400 m? Logicky se budou mnozí tlačit pod tu hranici, kujóni budou vymýšlet kličky a pokuty? Nikdy nepadnou na ty na které patří

Já nevím co pořád máte s nějakými dotacemi v jiných zemích. Copak naší zemědědělci nejsou dotováni stovkami milionů z EU i z našich peněz ? Proč nejsou schopni konkurence je druhá věc. Prší-li moc- dotace. Prší-li málo -dotace. Obecně vzato je to podnikání bez ri***a.

Jsem proti kvótám. Našim zemědělcům se nevyplatí produkovat vepřové maso, neboť dovoz z Polska a dokonce i SRN je levnější. Je to vlivem jiného nastavení zemědělských dotací v těchto zemích. Budeme mít dostatek např. vajec? Co když bude v jednom roce velká neúroda?

****** - 1) v rozporu s pravidly společného volného trhu, v EU to nemá šanci projít, 2) naši zemědělci své produkty nedokážou nabídnout řetězcům za své ceny, protože ceny zemědělských výrobků v EU jsou dotované členskými zeměmi producentům, 3) producenti v ČR nejsou schopni vyrobit velké množství

Jsem z venkova , polabské nížiny , pamatuji se , že do 90 let min. stol . se na polích *****ovala celá škála zeleniny , obilí a cukrovky . V každé vesnici kravíny a prasečáky ,
zemědělství zaměstnávalo mnoho lidí a vesnice žila . Nyní řepka a kukuřice . Neviditelná ruka trhu tomu říka co?

Je to obráceně. EU to má vyřešeno jen naše agrárnicko- velkouzenářská loby přimíchává do EU.

Vysvětlí někdo ze zodpovědných, jak to s tímto zákonem je, a proč až od 400 m ??? Opět je zde vidět přimichání EU do řešení našich problému

K zákonu, který měl do českého práva vsunout evropskou směrnici o dvojí kvalitě potravin, byl přilepen. Návrh neprošel připomínkovým řízením, neprošel patřičnou legislativní úpravou, takže je to právní zmetek, nebyl konzultován s odbornou veřejností. Jde o čirý produkt velkoagrární lobby.

Jeho přijetí navíc provázely velmi zvláštní okolnosti. Hlasovalo se podivně dvakrát. V prvním to nevyšlo, bylo nutno jej zmanipulovat, a ejhle ve druhém prozřel i R. Vondráček řízený lobistou Faltýnkem. Hezké divadlo.

Protekcionalismus nejhoršího zrna. Proč 400m? Toto bude znamenat zdražení. Český zemědělec i přez všechny dotace není schopen konkurence. Jen se podívejte na ceny na různých tzv. farmářských trzích nebo na Scuku a ty pak budou všude. Ale je tu ještě EU.

Obecně se mi žádné povinné kvóty nelíbí a nemyslím, že je to ku prospěchu. Situaci by spíše vyřešili podmínky pro zemědělce, takové, aby se mohli cenově vyrovnat a konkurovat dováženému zboží. Dále by bylo potřeba věnovat pozornost odbornému vzdělávání bud. zemědělců a zatraktivnit tento resort.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..