Slovo úvodem

Vážení a milí,

poslední týden v červenci jsme projednali tyto zákony:

Otcovská dovolená se pravděpodobně prodlouží na dva týdny a podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní, předpokládá to poslanecká novela o nemocenském pojištění.

Závěrečným hlasováním prošel i vládní návrh o dětských skupinách. Na jesle se nezmění, budou i nadále pro starší děti. Předloha také zakotvuje jejich financování.

Zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023 jsme schválili ve vládní novele o důchodovém pojištění. Zároveň jsme odhlasovali možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle důvodové zprávy 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí zdůvodnilo zvýšení důchodů tím, že očekávaný růst penzí bude nižší než v posledních letech.

Zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, kteří využívají pobytové sociální služby, jsme schválili v poslanecké novele o sociálních službách. Částky by měly být stejné, jako mají postižení, kteří žijí doma. Stát by na těchto dotacích vydal podle odhadu předkladatelů o 3,4 miliardy korun ročně navíc. Předkladatelé rovněž uvedli, že naopak díky tomu by mohl stát snížit dotace na sociální služby.

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku (Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipová, Slavičín a Vlachovice), jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun.

Návrh zákona podepsali poslanci napříč poslaneckými stranami. Mezi podepsanými jsou hlavně poslanci, kteří jsou ze Zlínského kraje. Pro hlasovalo 113 poslanců ze 123 přítomných, proti nehlasoval nikdo. Předlohu jsme schválili ve zrychleném režimu.

Schválené zákony budou odeslány do Senátu k projednání.

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Volební zákon

Další témata:

Vládní novela navrhuje dvě varianty. První varianta počítá se čtrnácti volebními kraji, zrušený d'Hondtův systém přepočtu hlasů nahrazuje Hareovou kvótou. Druhá varianta by nahradila čtrnáct krajů jedním volebním obvodem a pro přepočet hlasů na mandáty by byla zavedena Hagenbach-Bischoffov kvóta. Poslanecký návrh novely počítá se čtrnácti volebními kraji. Některá z variant vládního návrhu má větší šanci na přijetí. Jaký je Váš názor na návrhy variant volebních krajů?

Opravené!
Ty stejně velké vo lební kraje počtem vo ličů, by byly ideálním řešením, jenže ideální řešení neexistují. Beztoho by docházelo k zlomkovým počtům zastupitelů při dělení. On vo lič je nezbeda a nevo lí přesně tak, aby ta % vycházela přesně na kus poslance :-)

Ty stejně velké *****bní kraje počtem *****čů, by byly ideálním řešením, jenže ideální řešení neexistují. Beztoho by docházelo k zlomkovým počtům zastupitelů při dělení. On *****č je nezbeda a ne****** přesně tak, aby ta % vycházela přesně na kus poslance :-)

Možná ještě k ****bním krajům. Nemusí odpovídat správním krajům. Ve světě je to celkem normální. Ale měly by mít relativně stejný počet ****čů.

Nějak se zapomíná za změnu kvót pro vstup do Sněmovny. Pokud má ÚS takové obavy o spravedlivé volby, jak mohl dopustit, že samostatně kandidující politická uskupení mají těžší podmínky pro účast ve Sněmovně. Musí mít 5 %, zatímco koalicím stačí 4%, respektive 3,7 %. Pokud by měly rovnoměrný zisk!

Mám dotaz na zastánce jednoho obvodu. Jak by vypadal ****bní lístek jednotlivých subjektů vstupujících do ****b? Nyní jsou, pokud se nepletu, s max. počtem případných poslanců za obvod. Znamená to, že jednoobvodové by obsahovaly každá 200?

Aniž bych pana Škromacha znal, nebo s ním o tom mluvil, mám dlouhá léta podobný názor. Nejdůležitější na tom je ten fakt efektivnějšího vládnutí. To nám tady při všech těch politických tahanicích chybí.

Jsem pro jeden obvod. A do budoucna přejít na většinový model. Případně ****bní bonusy pro vítěznou stranu. Záruka efektivního vládnutí.

Já bych upřednostnila jeden ****bní obvod. Bohužel se tak nestalo

Vytaženo z dnešních aktualit. "Ústavní soud zrušil také kvora pro koalice deset, patnáct a dvacet procent." Stále budu tvrdit, že pokud chtěl ÚS aby byly volby spravedlivé, tak ta % měla zůstat tak, jak byla.

Jeden *****bní obvod je asi málo průchodný. Spočítat spravedlivě to jde i bez všelijakých metod. Stačí jednoduché počty!

Jsem pro jeden ****bní obvod. Vytvoření čtrnácti krajů bylo zbytečné. ČR má 10 mil. obyvatel, to je o milion a půl více než má Londýn. To potřebujeme dvoukomorový parlament, prezidenta, premiéra + 13 ministrů a vzpomínaných 14 krajů.

Hlavně to zase po nějaké době nesmí někomu vadit.

Jeden ****bní kraj celé ČR je jistě spravedlivější, ale nemůže projít. Stranické vedení se jentak nevzdá možnosti ve finále mluvit do toho, kdo bud sedět v parlamentu. Určitě to bude 14 krajů. Ne přepočtu na mandáty až tak moc nezáleží.

Celý ten princip je zbytečně komplikovaně popisován. Dalo by se to vyjádřit jednodušeji.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..