Slovo úvodem

Vážení členové Senior parlamentu,
milí přátelé,

po delší době bych Vás rád pozdravil a poděkoval Vám. Je Vás tu přes 200, pokořili jste hranici počtu poslanců v Poslanecké sněmovně. Vy všichni jste tu za sebe, diskutujete poctivě svým jménem, nikoli skryti za smyšlenou internetovou identitu. Vážím si Vašeho nadšení, Vašich názorů, které se nebojíte říct nahlas.

A zcela upřímně, cítím vůči Vám dluh. Vzhledem k Vaší aktivitě, kterou zde vyvíjíte, je potřeba, aby Vám Senior parlament nabídl víc. Aby byl aktuálnější, lépe s Vámi komunikoval, pravidelně nabízel nové podněty, informoval Vás o akcích ve Sněmovně - zkrátka aby tu nebyla nuda. Tým správců Senior parlamentu ale chystá postupně řadu dalších úprav, věřím, že budete mile překvapeni.

Těším se.

Radek Vondráček,
Předseda Poslanecké sněmovny
Parlamentu České republiky

Anketa

Budete během letošního léta na dovolené/výletě

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Zákon proti "energetickým šmejdům", transpozice evropských směrnic

71 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


71 %

Váš názor nás zajímá

Zabrání nekalým praktikám nepoctivých prodejců energií nově navrhovaný druh podnikání, a to zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ?

Novela mj. reaguje na nekalé praktiky některých nepoctivých prodejců energií. Zavádí nový druh podnikání - zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění udělovaného ERÚ. Každý zprostředkovatel bude veden v registru, který ERÚ zveřejní na svém webu. Novela nově upravuje také přestupky včetně příslušných sankcí, kterých se dopustí fyzická nebo právnická osoba v případě poskytování zprostředkovatelské činnosti v energetice bez platného oprávnění. Novela také upravuje časová omezení plných mocí, kterými mohou spotřebitelé zmocnit obchodníka nebo zprostředkovatele jednat v jejich zastoupení. Nově jsou plné moci časově limitovány na max. šest měsíců od jejich udělení. Návrh tak reaguje na nekalé praktiky, kdy zmocněné osoby udělené zmocnění např. používají vícekrát bez vědomí zákazníka, nebo i po několika letech, kdy zákazník již s využitím jím vydaného zmocnění nepočítá.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (44) Hlasuji pro NE (18) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Při nové zkušenosti konstatuji, že šmejdům nezabrání asi nikdo a nic!

Petr Téra
25.05.20

Zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ nezabrání nepoctivým prodejcům doporučuji zrušit úplně tuto činnost.

Zprostředkovatelská činnost v energetice na základě oprávnění od ERÚ by pomohla ale daleko lepší by bylo tento druh podnikání zcela zrušit

Josef Geier
17.05.20

Jedině zakázat jakékoliv podomní nabídky služeb a prodej. Ne každý, který otevře dveře do bytu (senior, dítě) se může aktivně ubránit grázlům a náboženským fanatikům.

Každé jednání s cílem oklamat zákazníka je neomluvitelné. Jsem vděčen za každý kamínek do mozaiky, který tomu může zabránit, nebo jej alespoň výrazně omezit.

Zabránit tzv. "šmejdům" vystupovat i v televizi. Tam se to jen hemží "šmejdy", nekoupíte ani za 5000, ba ani za 4ooo, \ni za 3000 a pod., ani za 3500 a pod.

Obávám se, že zase přibude těch, co úřadují. Lepší by byly asiatské tresty.

Pavel BLAHA
02.05.20

Nejsem přesvêdčen. Vhodnêjší je zakázat pod přísnÿmi tresty podomní prodej.

Tihle šmejdi cílí na slabou stránku lidí kteří chtějí vydělat. Dokud budou lidé s touto vlastností k dispozici nic tyto šmejdy nezastaví. Je to realita, možná mnou trochu tvrději vyjádřená.

Může pomoci, ale podvodníci se obrací zpravidla na důchodce. Důchodce asi těžko bude hledat na internetu, kdo má platnou licenci od ERÚ.

Měla by pomoci

Asi nezabrání, ale snad pomůže.

Návrh nemá grády a tedy působnost - vytvořen za úřednickým stolem, nějak podobně se vyjádřil pan Kroutil.

Nevěřím že se tím zamezí podvodům . Jak napsal pan Verbický spíše by pomohl zákaz podkoního prodeje .

Dávám ano. ERÚ je státem placená instituce a není tady pro srandu králíkům. Jenom ať pěkně ERÚ uděluje licence oprávněným dodavatelům elektřiny. Vycházejme z toho, že elektřina je životní potřeba obyvatel a ne zboží na kšeftování jak na bazaru.

Ne. Ani zákon a evidence zprostředkovatelů, podle mého názoru, nezabrání podvodům, kterých se dopouštějí především na seniorech. Řešením by byl zákaz, tak jako podomního prodeje v některých obcích a městech. To by donutilo dodavatele energií najít přímé vazby k odběratelům, ne přes prostředníky.

Hlasuji pro ano, ale nevěřím, že tento zákon něco vyřeší, jako mnoho jiných zákonů, předpisů, nařízení a požadavků, protože šmejdi v této republice mají všude velké pole působností a jsou víc chránění, než normální člověk

Šmejdi byli, jsou a budou - ale domnívám se, že jim tento zákon alespoň znesnadní "šmejdění". Ještě by stálo za to, propracovat represivní část...

S nekalými praktikami je třeba zatočit i tímto návrhem, zvýšit se musí tresty pro šmejdy

Obávám se, že v našem prostředí a lidským povahám žádný zákon podvádět nezabrání!

Zdá se mi to zbytečně složité a šmejdi si vždycky cestičky najdou. Chce to tvrdý postih pro ty, kdo překračují zákon a zneužívají důvěry lidí!!

Jako pokus dobré, ale asi to moc nevyřeší.

Jako téměř vždy, když jde o transkripci zákona EU, je bezzubý.

Činnost, koncesoaná či nikoli, může být obcházena do té doby, pokud nebude možno uložit dostatečný trest dle tr.zákona.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2020. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..