Vážení a milí přátelé,
vláda požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru. Žádosti jsme vyhověli a do 14. února jsme jej prodloužili.
Ve zrychleném stavu legislativní nouze jsme schválili dva zákony.
Kompenzační bonus pro podnikatele v úpadku bude 500 korun denně. O příspěvek budou moci žádat podnikatelé (fyzické osoby, jejichž podnikání bylo postižené epidemií) i zpětně do dvou měsíců od nabytí zákona.
Ošetřovné se nebude dočasně započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky (aby o ně lidé nepřišli). Týká se mimořádného ošetřovného, které lidé pobírají kvůli péči o své potomky v době uzavření škol. Předpokládá to příslušná vládní novela, kterou jsme projednali ve zrychleném jednání.
Ve třetím čtení jsme projednali vládní novelu zákona o soudech a soudcích. V zákoně jsme schválili například tvorbu komisí pro výběr nových soudců, povinnou praktickou přípravu justičních kandidátů, odhlasovali jsme mimo jiné zákaz opakovaného jmenování předsedů soudů.
K výše zmíněným třem zákonům se budou vyjadřovat také senátoři.
Co se týká incidentu, který proběhl v hlavním jednacím sále Poslanecké sněmovny ve čtvrtek 21. ledna v odpoledních hodinách.
Nemůžeme takovéto situace tolerovat. Poslance Volného, který potyčku vyvolal, jsem vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Osobně mě mrzí, že k tomu vůbec došlo a doufám, že se to do budoucna nebude opakovat. Ochranná služba zareagovala hned, jak to bylo možné. V jednacím sále není přítomna, je v předsálí u vchodů do jednacího sálu.
S poslancem Volným bude zahájeno disciplinární řízení před mandátovým a imunitním výborem. K této záležitosti se výbor sejde v úterý 26. ledna.
Poslanci Volný a Bojko (oba nezařazení) se rozhodli, jak sami zveřejnili, chodit bez roušek (podotýkám, že každý poslanec, jako ústavní činitel, se řídí svým vlastním svědomím). V této souvislosti jsem se několikrát vyjádřil, jejich jednání je bezohledné vůči ostatním lidem ve Sněmovně.
Radek Vondráček
Máte představu kolik návrhů zákonů bylo od začátku volebního období doposud předloženo? Zkuste si tipnout ... pro zajímavost: ve stejném období předešlého volebního období to bylo 571 návrhů.
Vláda předložila sněmovně návrh zákona
Zajistí nově navrhovaný systém střelecké přípravy, který je určený pro osoby oprávněné k nakládání se střelnými zbraněmi, vnitřní pořádek a bezpečnost v ČR?
Návrh stanovuje jednoznačný zákaz ozbrojených skupin, tj. jejich organizování, vyzbrojování a účasti na nich. Za ozbrojenou skupinu jsou považovány jakékoli organizace, ať již existující formálně nebo ineformálně (fakticky), pokud mají povahu paramilitární ozbrojené složky. Dále se navrhuje pro zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti vytvoření systému střelecké přípravy určený pro osoby oprávněné k nakládání se střelnými zbraněmi. Tento systém by se měl skládat z programů střelecké přípravy, kt. by organizovalo MV pro oblast vnitřního pořádku a bezpečnosti a MO pro oblast obrany. Kurzy programu střelecké přípravy by měla mít možnost zajišťovat také akreditovaná osoba. Návrh proto stanoví podmínky pro získání a zánik akreditace a požadavky na odborného instruktora a podmínky zákazu jeho činnosti.
Diskuze a hlasování u tohoto návrhu již není aktivní.
Zdeněk Škromach
02.07.20
Zastánci zbraní jen pro státní orgány ale neumí odpovědět na otázku, proč jsou policisté vždy až na místě činu. Náš systém pro držení zbraní občany je jeden z nejpřísnějších.
Milan Hemzal
31.05.20
Stát začíná mít strach z vlastních občanů, kteří jsou majiteli Zbrojního průkazu a vlastní zbraň a proto chce nad nimi zavést dohled a začít jim znepříjemňovat život. To je velice, velice znepokojující zpráva pro všechny uvědomělé a svobodomyslné občany!
Jaroslav Frank
06.05.20
NE, otázka je nesmyslná, protože střelecká příprava se týka již zavedených složek státu ,a ne vnitřního pořádku a bezpečnosti republiky
Jiří Šaroun
03.05.20
hlasuji NE jsem přesvědčen, že vnitřní pořádek a bezpečnost v ČR je dostatečně zabezpečen.
Jiří Kroutil
04.04.20
Hlasuji NE, zákon je nesmyslně strukturován a slučuje dva rozdílné předměty, které by měly být kodifikovány samostatně.
Květoslav Verbický
16.03.20
Nesouhlasím. Návrh zákona je zmatený. Wikipedie-paramilitární je jednotka, která má jinou funkci a organizaci než běžná profesionální armáda suverénního státu. Této definici a tedy i zákazu odpovídá třeba i spolek myslivců, nejsilnější ozbrojené složky našeho státu.
Josef Musil
27.02.20
Návrh by mohl být realizován jen za předpokladu že proškolení držitelé ZP by byli pověřeni policijí a po dobu zákroku zřetelně označeni - odznakem pomocník policije. Policije by tak získala posilu a řadu důležitých poznatků.
Vratislav Kozák
23.02.20
Jsem proti vyzbrojování nějakých skupin. Demokratická stát by si měl řešit své problémy při volbách nebo referendech. Nasílí plodí jen násilí.
Lubomír Sazeček
18.02.20
Ta otázka je položena nesmyslně. Jak může souviset systém střelecké příprav oprávněných osob s bezpečností a vnitřním pořádkem? Navíc, ve výkladu pod otázkou se hovoří o zakazování nějakých skupin!!! Pro co potom hlasujeme?
Jaroslav Vítek
18.02.20
Vůbec to není řešení situace, působení akreditovaných osob je vytváření nových razítek....spíše jde o pozitivní využití zájmů lidí
Zdeněk Škromach
07.02.20
Ano, ale! Ale nejsem si jistý, že zákaz v této oblasti něco řeší. registrací je jasné, kdo a co dělá. Zákaz povede jen ke ztrátě těchto informací. A stejně budou existovat, ale nelegálně a bez kontroly. BIS se zatím v této oblasti moc nepředvedla.
Miroslav Pospíšil
06.02.20
Dával jsem ne, protože na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Ať se chopí iniciativy stát a nebude muset takové problémy řešit. V Americe mají národní gardu. U nás se mluví o oktivních zálohách 10 let, a kde nic tu nic.
Miroslava Kapalová
31.01.20
V naší i celosvětové historii jsme se mnohdy setkali s tím , že v nelegálních ozbrojených skupinách bývali opravdoví demokraté a vlastenci...... proto jsem k návrhu velmi rozpačitá a zdrženlivá.
Ladislav Kašpar
28.01.20
Poslední ozbrojená složka ( LM) zde řádila před třiceti lety takže v podstatě nevím o čem je zde řeč a čím zase ve sněmovně straší.
Lubomír Sazeček
28.01.20
Hlasuji pro ne, protože se v otázce hovoří o dvou rozdílných problémech. Otázku nelze zodpovědět jednoznačně!