Slovo úvodem

Vážení a milí přátelé,

mimořádně jsme se sešli ve středu 7. dubna, abychom projednali především nový volební zákon.

Odhlasovali jsme, že jednotlivé strany budou potřebovat pro vstup do Poslanecké sněmovny alespoň pět procent hlasů, dvoučlenné koalice nejméně osm procent hlasů a vícečetné koalice jedenáct procent hlasů. Voliči budou moci volit ve čtrnácti volebních krajích jako tomu bylo doposud. Nyní budou předlohu posuzovat senátoři.

Tato schválená novela volebního zákona byla připravena kvůli verdiktu Ústavního soudu z letošního února. Ten svým rozhodnutím zrušil jak způsob přidělování mandátů, tak i kvora pro koalice.

Druhým zákonem, který jsme projednali, je poslanecká novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Zákon jsme projednali ve druhém čtení.

Neplatiči pokut za vybrané přestupky by mohli přijít například o část doplatku na bydlení či část příspěvku na živobytí. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly.

Mezi vybranými přestupky předkladatelé uvádí přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Také při nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a i v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka.

O část dávek by přišli i lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

Milí přátelé,

v těchto dnech nám aprílové počasí naplno ukazuje, co umí. Věřím ale, že se pěkných jarních dnů přece jen brzy dočkáme.

Zdravím vás srdečně!

Radek Vondráček

Anketa

Využijete online sčítání lidu?

  • ANO 19 hlasů
  • NE 2 hlasy

Archiv anket

Vyhledat diskuzi

Zákon o zadávání veřejných zakázek

80 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


80 %

Váš názor nás zajímá

Zrychlí nákupy v době krizových stavů změna zákona umožňující mimo jiné zjednodušení jednacího řízení bez uveřejnění?

Návrh má přispět k tomu, aby byl umožněn co nejrychlejší nákup v době krizových stavů (např. pořízení ochranných pomůcek). Navrhovaná změna odstraňuje administrativní zátěž na straně zadavatele a má zásadně přispět ke zrychlení jednacího řízení bez uveřejnění. Nákupy v krajně naléhavých situacích tak budou moci být realizovány v jednacím řízení bez uveřejnění. Vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji není vhodné podle předkladatele trvat na úkonech, které mají zajistit kvalifikaci dodavatele, svolat hodnotící komisi, nebo bránit uzavření smlouvy, neboť zde převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (52) Hlasuji pro NE (13) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Milos Adam
02.09.20

Hlasoval jsem ANO. Ale už teď je vidět, že některé orgány to docela zneužívají, nákup přes známe,.... a jiné zase úspěšně čekají a budou neskutečně překvapení z toho, že bude druhá vlna pandemie a tím i krize a budou moct být slavní, jak draze nakoupí.

Josef Palan
07.08.20

Ano. V době krizových stavů by pravidla pro zadávání veřejných zakázek neměla být uplatňována.

Určitě bez žádných sankcí pokud jde o nezbytný nákup pro ochranu státu neb obyvatelstva

S možným přezkoumáním hospodárnosti v pozdější klidné době.

Petr Téra
29.06.20

V krizovém stavu samozřejmě. Ale jednoduššího jednacího řádu by si zasloužil i normální stav.

Jedná se zcela o mimořádnou situaci a ta vyžaduje rychlé jednání.

V mimořádných situacích je na prvním místě rychlost a operativnost. Správnost ke zkontrolovat dodatečně, vždy s přihlédnutím, za jakých okolností byla rozhodnutí přijímána.

Jde o mimořádnou situaci, je nutné stanovit rovněž mimořádně rychlá, jednoduchá a účinná opatření!

Měly by se zrychlit, nebo jestli je krize, musí být vše rychle a bez dlouhých diskusí provedeno. Naši poslanci jsou zvyklí o všem diskutovat, hlavně před kamerami, někam to nevede a bylo by dávno po krizi

Je-li krizová situace, pak se musí jednat rychle a efektivně. Ovšem po návratu do normálu 1/ zanalyzovat proč ty nákupy nebyl zajištěny v normálním režimu; 2/ trestní odpovědnost za zanedbání prevence a 3/ poučení a opatření, aby se už NIKDY něco takového neopakovalo.

Pavel BLAHA
12.06.20

Hlasuji pro ANO a souhlasím s názorem pana Zdeńka Škromacha.

Hlasuji ano,stím že bude zavedena následná kontrola a uzákonit také postihy a plnou zodpovědnost konkrétního obědnavatele. Tím se zamezí velkohubé projevy opozičních pedsedů stran a straniček poukazovat jak by se to mělo dělat.

Milos Adam
09.06.20

Protoze jsme v Cesku, je nutna nasledna prisna kontrola a vyvozeni pripadne odpovednosti. Bohuzel je to o moralce.

Tady přece něco podobného funguje v době nouzového stavu. Mýlím-li se pak ministerstva zdravotnictví a vnitra jednala protiprávně? Vojtěch deklaroval křišťálovou čistotu nákupů. Takže nechápu nějakou legislativní nouzi v této věci.

Hlasuji ANO a předpokládám, že bude zajištěna jednoznačná odpovědnost vyplývající z podpisu
smlouvy - vylučující alibi. Možnost následné kontroly považuji za samozřejmost.

Souhlasim a přikláním se k názoru pana Zdeňka Škromacha.

Odstranění byrokratické zátěže přispěje ke zrychlení, zneužití se neobávám, byrokratické diktatury ano.

Jsem pro, ale obávám se, že v takové situaci dojde k nekalostem.

Určitě ano, ale musí to být naprosto transparentní a veřejné. Včetně možnosti zpětné kontroly.

Ano zrychlí, ale bude záležet na osobnostech a jejích záměrech,kterých chtějí svou nabídkou dosáhnout, a jak známo, v ČR není o podvody a korupce nouze

Odpovídám na otázku ano, ale současně se přidávám k těm, kteří poukazují na korupci, která je v současné naší politické scéně zcela reálná. Přimlouvám se za pečlivou formulaci snižující toto reálné ri***o.

Když je mimořádná situace v době krizových stavů, tak vláda musí řešit zakázky okamžitě. není možné např. v době velkých povodní nebo naopak v době velkého sucha dělat např. výběrová řízení a čekat, až se neúspěšné firmy budou do nekonečna odvolávat k soudu.

Jde o mimořádnou situaci a ta vyžaduje i určité "ri***ové" změny zákonů. Zejména racionální úprava zamýšlených zjednodušení jednacích řízení by bylo nesporně přínosem. Musí dojít především k urychlení všech "administrativních a organizačních" činností během těchto dočasných opatřeních.

Každý předpokládá že jím ****ní představitelé jsou elitou národa, kteří jsou schopni fundovaně předvídat a i nečekanou katastrofu zdárně vyřeší. Budou schopni sebereflexe a v případě vlastní nedostatečnosti, vyberot poradce tak kvalitní, že ti za ně zaručí kvalitní řešení.

Zneužívání se neobávám. Pokud bude zákon napsán dobře a budou jasně vytyčeny pravomoci!

Určitě zrychlí, je tu ale velkáhrozba zneužití a korupce. Byla by potřebná důsledná zpětná kontrola.

Obávám se že by došlo ke zneužití. Hlavně je potřeba mít všude na ministerstvech fundované pracovníky, kteří jsou schopni bleskově a správně posoudit situaci i historii a současnost a dobrou pověst prodávajícího, aby nedocházelo k takový trapnostem jako nyní.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2021. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..