Slovo úvodem

Vážené členky a členové Senior parlamentu,

po delší časové odmlce mám pro vás pozitivní zprávu. Podařilo se po technické stránce vyřešit další provoz stránek Senior parlamentu a jeho hlavní organizátoři jsou připraveni pokračovat ve stejném duchu, jako tomu bylo ještě na podzim loňského roku.

Já se těším, že budu moci sledovat vaše diskuze. Obsah stránek bude pravidelně aktualizován a budete seznamování s nejnovějšími návrhy zákonů tak, jak přicházejí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na vaše podněty se hlavně těším i ze své nové pozice předsedy ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.

Děkuji všem aktivním členům, že se znovu zapojí do diskuzí a doufám, že jejich názory budou použity někdy i v tom našem Parlamentu na Malé Straně.

A snad se po delší době konečně podaří zorganizovat setkání členů Senior parlamentu u nás v Praze ve Sněmovní ulici.

Váš

Radek Vondráček

Vyhledat diskuzi

Zákon o zadávání veřejných zakázek

80 %

Znění návrhu

Vláda předložila sněmovně návrh zákona


80 %

Váš názor nás zajímá

Zrychlí nákupy v době krizových stavů změna zákona umožňující mimo jiné zjednodušení jednacího řízení bez uveřejnění?

Návrh má přispět k tomu, aby byl umožněn co nejrychlejší nákup v době krizových stavů (např. pořízení ochranných pomůcek). Navrhovaná změna odstraňuje administrativní zátěž na straně zadavatele a má zásadně přispět ke zrychlení jednacího řízení bez uveřejnění. Nákupy v krajně naléhavých situacích tak budou moci být realizovány v jednacím řízení bez uveřejnění. Vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji není vhodné podle předkladatele trvat na úkonech, které mají zajistit kvalifikaci dodavatele, svolat hodnotící komisi, nebo bránit uzavření smlouvy, neboť zde převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky.

Hlasování je anonymní a nelze jej odvolat.
Hlasovat můžete pouze jednou.
Hlasuji pro ANO (52) Hlasuji pro NE (13) Komentovat

MŮŽETE HLASOVAT ANO NEBO NE, PŘÍPADNĚ MŮŽETE po odhlasování ano/ne JEŠTĚ VLOŽIT KOMENTÁŘ.


Komentáře ostatních hlasujících

Milos Adam
02.09.20

Hlasoval jsem ANO. Ale už teď je vidět, že některé orgány to docela zneužívají, nákup přes známe,.... a jiné zase úspěšně čekají a budou neskutečně překvapení z toho, že bude druhá vlna pandemie a tím i krize a budou moct být slavní, jak draze nakoupí.

Josef Palan
07.08.20

Ano. V době krizových stavů by pravidla pro zadávání veřejných zakázek neměla být uplatňována.

Určitě bez žádných sankcí pokud jde o nezbytný nákup pro ochranu státu neb obyvatelstva

S možným přezkoumáním hospodárnosti v pozdější klidné době.

Petr Téra
29.06.20

V krizovém stavu samozřejmě. Ale jednoduššího jednacího řádu by si zasloužil i normální stav.

Jedná se zcela o mimořádnou situaci a ta vyžaduje rychlé jednání.

V mimořádných situacích je na prvním místě rychlost a operativnost. Správnost ke zkontrolovat dodatečně, vždy s přihlédnutím, za jakých okolností byla rozhodnutí přijímána.

Jde o mimořádnou situaci, je nutné stanovit rovněž mimořádně rychlá, jednoduchá a účinná opatření!

Měly by se zrychlit, nebo jestli je krize, musí být vše rychle a bez dlouhých diskusí provedeno. Naši poslanci jsou zvyklí o všem diskutovat, hlavně před kamerami, někam to nevede a bylo by dávno po krizi

Je-li krizová situace, pak se musí jednat rychle a efektivně. Ovšem po návratu do normálu 1/ zanalyzovat proč ty nákupy nebyl zajištěny v normálním režimu; 2/ trestní odpovědnost za zanedbání prevence a 3/ poučení a opatření, aby se už NIKDY něco takového neopakovalo.

Pavel BLAHA
12.06.20

Hlasuji pro ANO a souhlasím s názorem pana Zdeńka Škromacha.

Hlasuji ano,stím že bude zavedena následná kontrola a uzákonit také postihy a plnou zodpovědnost konkrétního obědnavatele. Tím se zamezí velkohubé projevy opozičních pedsedů stran a straniček poukazovat jak by se to mělo dělat.

Milos Adam
09.06.20

Protoze jsme v Cesku, je nutna nasledna prisna kontrola a vyvozeni pripadne odpovednosti. Bohuzel je to o moralce.

Tady přece něco podobného funguje v době nouzového stavu. Mýlím-li se pak ministerstva zdravotnictví a vnitra jednala protiprávně? Vojtěch deklaroval křišťálovou čistotu nákupů. Takže nechápu nějakou legislativní nouzi v této věci.

Hlasuji ANO a předpokládám, že bude zajištěna jednoznačná odpovědnost vyplývající z podpisu
smlouvy - vylučující alibi. Možnost následné kontroly považuji za samozřejmost.

Souhlasim a přikláním se k názoru pana Zdeňka Škromacha.

Odstranění byrokratické zátěže přispěje ke zrychlení, zneužití se neobávám, byrokratické diktatury ano.

Jsem pro, ale obávám se, že v takové situaci dojde k nekalostem.

Určitě ano, ale musí to být naprosto transparentní a veřejné. Včetně možnosti zpětné kontroly.

Ano zrychlí, ale bude záležet na osobnostech a jejích záměrech,kterých chtějí svou nabídkou dosáhnout, a jak známo, v ČR není o podvody a korupce nouze

Odpovídám na otázku ano, ale současně se přidávám k těm, kteří poukazují na korupci, která je v současné naší politické scéně zcela reálná. Přimlouvám se za pečlivou formulaci snižující toto reálné ri***o.

Když je mimořádná situace v době krizových stavů, tak vláda musí řešit zakázky okamžitě. není možné např. v době velkých povodní nebo naopak v době velkého sucha dělat např. výběrová řízení a čekat, až se neúspěšné firmy budou do nekonečna odvolávat k soudu.

Jde o mimořádnou situaci a ta vyžaduje i určité "ri***ové" změny zákonů. Zejména racionální úprava zamýšlených zjednodušení jednacích řízení by bylo nesporně přínosem. Musí dojít především k urychlení všech "administrativních a organizačních" činností během těchto dočasných opatřeních.

Každý předpokládá že jím ****ní představitelé jsou elitou národa, kteří jsou schopni fundovaně předvídat a i nečekanou katastrofu zdárně vyřeší. Budou schopni sebereflexe a v případě vlastní nedostatečnosti, vyberot poradce tak kvalitní, že ti za ně zaručí kvalitní řešení.

Zneužívání se neobávám. Pokud bude zákon napsán dobře a budou jasně vytyčeny pravomoci!

Určitě zrychlí, je tu ale velkáhrozba zneužití a korupce. Byla by potřebná důsledná zpětná kontrola.

Obávám se že by došlo ke zneužití. Hlavně je potřeba mít všude na ministerstvech fundované pracovníky, kteří jsou schopni bleskově a správně posoudit situaci i historii a současnost a dobrou pověst prodávajícího, aby nedocházelo k takový trapnostem jako nyní.

Seniorský parlament, z.s., IČ 07132051 © 2018 - 2022. S vytvořil SEPIA SOFT s.r.o..